FX 6100 ve RX 470 sistem PUBG'de kasma ve donma sorunu

• Konuyu başlatan tsuu
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 4
  • Görüntüleme 1B

tsuu

Hectopat
Daha fazla  
Bir türlü karar veremedim. PUBG oyunda orta ayarlarda oynuyorum, 50 FPS civarı alıyorum ve hafif takılmalar, donmalar oluyor.
  • AMD FX 6100 işlemci
  • RX 470 ekran kartı
  • M5a97 anakart
  • 8 GB RAM
Grafik ayarlarını yükseltince işlemci ısınarak kapanıyor. Sıvı soğutma almayı düşünüyorum. Onun dışında yapmam gereken bir şey var mı yoksa rahatlatır mı beni? Overclock hiç yapmadım mesela yapmalı mıyım?
Sıvı soğutma bu, ayrıca hesaplı ve ileriye dönük olur dedim Ryzen için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Isınma sorunu varsa çözülmeli. Kasma ve donmalar RAM miktarından da kaynaklanabilir. Ayrıca işlemcinizin de bu tür oyunlar için yetersiz olduğunu da belirteyim.

Henüz yapmadıysanız işlemci soğutucu temizliği ile termal macun değişimi yapabilirsiniz.
Sıvı soğutma yerine bütçenizi artırıp, elinizdeki İşlemci+Anakart+Bellek üçlüsünü satarak güncel Ryzen veya Intel bir sisteme geçmenizi öneririm. 8. nesil Intel işlemciler için düşük bütçeli anakartlar nisan başında, ayrıca Ryzen 2000 serisi işlemciler de nisan ayında piyasaya sürülecek.
Bu arada işlemci darboğazını önlemek ve daha stabil bir fps değeri almak için PUBG görüntü ayarlarından, Kenar Yumuşatma=Yüksek-Ultra, Doku=Orta, Yüksek, Görüş Uzaklığı=Orta-Yüksek, seçenekleri arasından daha kararlı performans veren ayarları seçebilirsin, İşleme Sonrası=Düşük, Rötüş=Düşük, Efektler=Düşük, olarak ayarlaman oyun içindeki aksiyonlar sırasındaki fps düşüşlerini minimize edecektir.
Intel için H310 serisi anakartlar çıktığında(250-300TL arasında olacağını varsayarak) i3 8100+H310 anakart+8GB bellek=1200 TL yaklaşık bir bütçe ile güncelleme yapabilirsiniz. Ryzen için ise R3 1200+B350 anakart+8GB bellek=1200 TL yaklaşık bir bütçe ile güncelleme yapmak mümkün. Bütçenizi artırabilirseniz, işlemci seçeneklerini yükseltme şansınız da olacaktır. Güncel seri işlemciler daha gelişmiş mimari yapıya sahip oldukları için overclock yapılmadığı ve kasa hava akışı sağlıklı olduğu sürece stock soğutucular ile yeterli ve kararlı performans vereceklerdir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı