FX 6300 HD 7790 sistem 2000 TL'ye yükseltme

Arkadaşlar kafam çok karıştı. Konufarklı yerlere kaydı sanırım. Herkesin buluştuğu ortak bir nokta var mı? Hangisi daha mantıklı şu aşamada çözemiyorum. Benim ilk düşündüğüm bilgisayarı modifiye etmek ve sistemi günümüze yakın seviyeye getirmek idi. Fakat sizler böyle söyleyince sistem den soğudum. Kafam çok karıştı. Modifiye boşuna masraf gibi parayı sokağa atmak mı?

Neden sokağa atmak olsun ? Bazı arkadaşlar sistemi ileriyi dönük kurmak yerine eski işlemci öneriyorlar, yani 2-3 yıllık bir ömrü olan parçaları öneriyorlar, öyle yaparsanız paranızı çöpe atarsınız ama güncel bir platforma geçerseniz kazanırsınız.

En basiti 8. nesil i3, B360 anakart bile sizi geleceğe dönük bir sisteme kavuşturur zira işlemciyi İ7 ile değiştirip güçlü bir ekran kartı ile yolunuza devam edebilirsiniz fakat arkadaşlar gibi eski nesil İ serisi işlemci alırsanız gelecekte sistemi yükseltemiyeceğiniz için, yeniden sistem kurmanın maliyeti çok fazla olacak. Aynı şekilde FX serisinden başka işlemci alırsanız gene aynısı olacaktır.
Şimdi elinizde 3 seçenek var.

1. Sadece ekran kartını değiştirip 2-3 yıl daha idare etmen.
  2. 2000₺ bütçe ile RAM+ 8.nesil i3+ B360 ve mevcut ekran kartı ile devam etmek.
  3. Elde bulunan bütçe ve mevcut anakart+ işlemci+ RAM'i satıp artan bütçe ile Ryzen 5 2600+ RAM+ B450 bir sisteme geçmek olur.

İleriye dönük olsun derseniz 1. seçeneği eleyin.
Elimde yer alan mevcut parçaları satamam derseniz 2. seçenek tercih edilebilir.
Elimde yer alan mevcut parçaları satarım derseniz 3. seçenek tercih edilebilir.

2-3 yıl sonra canavar gibi sistem toplarım derseniz GTX 1050 veya GTX 1050 Ti alıp geçebilirsiniz.

Son düzenleme:
Neden sokağa atmak olsun ? Bazı arkadaşlar sistemi ileriyi dönük kurmak yerine eski işlemci öneriyorlar, yani 2-3 yıllık bir ömrü olan parçaları öneriyorlar, öyle yaparsanız paranızı çöpe atarsınız ama güncel bir platforma geçerseniz kazanırsınız.

En basiti 8. nesil i3, B360 anakart bile sizi geleceğe dönük bir sisteme kavuşturur zira işlemciyi İ7 ile değiştirip güçlü bir ekran kartı ile yolunuza devam edebilirsiniz fakat arkadaşlar gibi eski nesil İ serisi işlemci alırsanız gelecekte sistemi yükseltemiyeceğiniz için, yeniden sistem kurmanın maliyeti çok fazla olacak. Aynı şekilde FX serisinden başka işlemci alırsanız gene aynısı olacaktır.
Şimdi elinizde 3 seçenek var.

1. Sadece ekran kartını değiştirip 2-3 yıl daha idare etmen.
  2. 2000₺ bütçe ile RAM+ 8.nesil i3+ B360 ve mevcut ekran kartı ile devam etmek.
  3. Elde bulunan bütçe ve mevcut anakart+ işlemci+ RAM'i satıp artan bütçe ile Ryzen 5 2600+ RAM+ B450 bir sisteme geçmek olur.

İleriye dönük olsun derseniz 1. seçeneği eleyin.
Elimde yer alan mevcut parçaları satamam derseniz 2. seçenek tercih edilebilir.
Elimde yer alan mevcut parçaları satarım derseniz 3. seçenek tercih edilebilir.

2-3 yıl sonra canavar gibi sistem toplarım derseniz GTX 1050 veya GTX 1050 Ti alıp geçebilirsiniz.
Sistemi satabileceğimi düşünmüyorum. Zamanım ve bu konuda yeteneğim yok maalesef. 3. Seçenekte anlıyorum ki sisteme3 yeni parça lamam gerekiyor. İşlemci, RAM ve anakakart diğer parçaları rahatlıkla kullanabileceğim yeni sistemde değil mi? Maliyetine bakmam lazım sanırım. En az 4000 TL. civarı sanıyorum.

2-3. seçnekte sadece işlemci, anakart ve RAM almanız yeterli, elde bulunan PSU, kasa, soğutucu ekran kartını değiştirmenize gerek yok.

3. seçenek için fazladan 800-900₺ ihtiyacınız olacak, haliyle elde bulunan parçaları satmıyacağınız için bütçe dışına çıkılıyor, en ideali 2. seçenek oluyor.

2-3. seçnekte sadece işlemci, anakart ve RAM almanız yeterli, elde bulunan PSU, kasa, soğutucu ekran kartını değiştirmenize gerek yok.

3. seçenek için fazladan 800-900₺ ihtiyacınız olacak, haliyle elde bulunan parçaları satmıyacağınız için bütçe dışına çıkılıyor, en ideali 2. seçenek oluyor.
8.nesil i3+ B360 ve Ryzen 5 2600+ RAM+ B450 performans olarak hangisi dersiniz? Ve de yanına kaliteli bir ekran kartı ne olur?

Elbette Ryzen 5 2600 derim, yanına istediğiniz ekran kartını alıp kullanabilirsiniz. Yeni RTX serinin eli kulağında incelemeleri gelsin.

1080p güzel deneyim için GTX 1060 6GB şart fakat yeni kartlar çıkmak üzere o yüzden GTX 1060 ne kadar doğru bir öneri olur tartışılır.

Elbette Ryzen 5 2600 derim, yanına istediğiniz ekran kartını alıp kullanabilirsiniz. Yeni RTX serinin eli kulağında incelemeleri gelsin.

1080p güzel deneyim için GTX 1060 6GB şart fakat yeni kartlar çıkmak üzere o yüzden GTX 1060 ne kadar doğru bir öneri olur tartışılır.

Dolar düşmüşken yardımınla Ryzen 5 2600 toplayalım. Önerini bekliyorum.

Şu biliyoruz, konuşuruz olayı çok saçma, O.C yapsan bile FX8350 250W+ TDP gibi saçma bir değere çıkmaz, özellikle sıvı N kullanmıyorsan hiç çıkmaz. Biz sanki bilmiyoruz demi ! Bende FX işlemci kullanıyorum artık FX serisine yatırım yapılmaz.

İstediğin kadar modifiye et ama FX serisinden adam olmaz, çöpe at gitsin, O.C yapınca birden 6 veya 7. nesil bir işlemcinin tek çekirdeğine erişemeyecek, ödediğin soğutucu parası ile kalırsın.

Bu arada öneriler geleceğe yönelik olmalı eskiye değil, 4. nesil İ7 ile 7. nesil İ5'in performansı zaten neredeyse aynı, azıcık geçiyor diye eski işlemci önermek anlamsız, 7. nesil i5 almak daha geleceğe yönelik olur. En kötü 7. nesil İ7 takarsın ve yoluna devam edersin, 3-4. nesil i7 alınca gelecek için neyi yükselticeğiz ? Komple sistemi !
Konuyu bölmek istemezdim ama bu fotoğrafı paylaşmasam içim rahat etmezdi. Kendi Overclock 'lu FX 8320'im 2 adet 8k video açınca 251W TDP değerine ulaşıyor. Öyle saçma rakamlara ulaşamaz demişsiniz ondan paylaştım. Birde Şu sıvı nitrojen kullanırsan hiç çıkmaz olayını anlayamadım.
fx 8320.PNG
Bu arada Ryzen 2600 alma imkanınız varken gerçekten neden FX serisiyle uğraştınız anlamadım. :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı