FX 6300 veya i3 4160

baris944

Hectopat
Daha fazla  
Sosyal'de oldukça fazla buna benzer konu buldum ama istediğim cevabı alamadığım için aranıza katıldım ve soruyorum. Fiyat performans önemli benim için.

Çok konuşma bütçe ver diyenler için: 1.900 tl kasa+monitör league of legends için.

Yazdığım Destan gibi yazı :)

Öncelikle sistemi league of legends ve internette hızlı gezinme video için topluyorum. Gezindiğim yabancı ve yerli sitelerden 2 çekirdek işlemcinin artık devrinin kapandığını ve 4 çekirdeğe yönelmenin doğru olacağı yazılı ve bahsettiğim oyunun ekran kartından ziyade işlemciyi yoran bir oyun olduğunu öğrendiğim için kafam çok karışık. APU'ya sıcak bakmıyorum çünkü geleceği kısıtlı bir sistem olduğu söyleniyor benim amacım geleceği olan bir işlemci(gerekirse overclock) ve anakart takıp ileride 800 liralık bir ekran kartıyla darboğaz denilen kavramı yaşatmadan oyunları oynamak. Başta g3258 düşündüm ama 4 çekirdek olmaması beni caydırdı. i5 li sistemleride insanlar 900-1100 liralık ekran kartlarına takıyor beni aştığını gördüm yani elimde kaldı i3 lü sistemler i3 lü sistemleri de forumda önermiyor bir kaç uzman arkadaşımız i5 geçin diyor sebep olarak 2+2 çekirdek olmasını gösteriyorlar. Bu durumda neden FX-6300 önerilmiyor? Bana biraz intel sevdalısı gibi geldiniz açıkçası. Tamam çekirdekleri zayıf intele göre tamam stok fanı ses çıkarıyor sorunlu tamam diğerlerine göre eski sistem ama intelde bunu fiyat performans olarak karşılayacak işlemci yok net görüyorum bunu ve ilginç bir şekilde önerilen sistemlerde yer almıyor elin geleceği olmayan ayrıca yapılan testlerde fx 6300 ün yanına bile yaklaşamamış a10 apu serileri öneriliyor fx serisi yok ben bu mantığı anlamadım. Neden fx6300'ün tercih edilmemesi gerektiğine ikna edin beni vazgeçeyim. Oyun harici fx6300 internette gezinirken daha iyi performans veriyor i3 serisine göre dahası overclock avantajlarına falan hiç değinmiyorum... Geleceği açık olan bir işlemci gibi geldi bana haddimi aştıysam özür dilerim 2 haftadır yerli yabancı forum gezip araştırıyorum vardığım sonuç bu.

Bu paragrafta sormak istediğimde hdd ve ram in benim oyun için performansıma(fps oranıma) katkı yapıp yapmadığı çünkü 500 hdd ve 4gb 1333 mhz ramli bir sistem diziyordum başlarda bunu 1 tb ve 4x2 1600 mhz yapsam nasıl bir performans değişikliği yaşarım?

Yazdığım bu destanı okuyana sonsuz teşekkürler :) forumda kalıcı olmayı umuyorum imla hatası varsa bunun için özür dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesinlikle i3 4160 fx serisine yaklaşmayın derim. Youtube üzerinde onlarca karşılaştırma videosu var onları izleyebilirsiniz. Kağıt üzerindeki bilgilerde FX6300 göz dolduruyor. Söylemek istediğimi karşılaştırma videolarında görebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı