FX 6300 vs. FX 8320

emreji61

Hectopat
Arkadaşlar halihazırda sistemimde kullandığım FX 6300 işlemci var. İşlemciyi 4.2 GHz’e OC yaptım fakat kullanmakta olduğum GTX 1050 Ti karta olan darboğazı kırmayı başaramadım. Sorun PSU’dan olabilir diye düşünüyorum zira PC'yi açtığım andan itibaren güç kaynağından cızırtı geliyor ve güç kablosunun girdiği kısım oksitlenmiş. Soruma gelirsek işlemcimi FX 8320 yapsam OC kırılır mı?
Ekran kartı tam modeli;Asus Strix GTX 1050 Ti.

FX 8350 4.5 GHZ'da GTX 970 ile kullandım darboğaz yoktu 8320 ile 8350 aynı oluyor OC yapıldığı zaman. Yani darboğaz yapmaz kesinlikle.

6300 vs 8320 arasında çok fark yok açıkçası. Burda şu soruları sormak önemli 1.si işlemci kaynaklı darboğaz olduğundan emin misin ? Yani işlemci kullanımı oyun içindeyken %90 dan fazla olmasına rağmen ekran kartı kullanımı %70 lerde falan mı ? ve düşük grafik ayarları veya high ayarlar arasında fps farkı yaşanmıyor mu? 2.si soğutucunun kapasitesini öğrenmek için furmark gibi programlarla işlemci yüzde yüz kullanımda stress altında sıcaklık en yüksek kaça çıkıyor? 3. sü psu kaç watt ?

6300 vs 8320 arasında çok fark yok açıkçası. Burda şu soruları sormak önemli 1.si işlemci kaynaklı darboğaz olduğundan emin misin ? Yani işlemci kullanımı oyun içindeyken %90 dan fazla olmasına rağmen ekran kartı kullanımı %70 lerde falan mı ? ve düşük grafik ayarları veya high ayarlar arasında fps farkı yaşanmıyor mu? 2.si soğutucunun kapasitesini öğrenmek için furmark gibi programlarla işlemci yüzde yüz kullanımda stress altında sıcaklık en yüksek kaça çıkıyor? 3. sü psu kaç watt ?
1. Si monitörüm 900p bir monitör. 1440x900 çözünürlükte oynuyorum. Pubg de bekleme alanında işlemci kullanımı ortalama 70-80 arası ekran kartı kullanımı 50-70 arası. Diğer oyunculardan uzaklaştığımda ekran kartı kullanımı 70-90 arası gidip geliyor haliyle fps artışı yaşıyorum. PSU 500watt. İşlemci stok fanla kullanırken OC siz bile oyun oynarken 70-78 arası oluyordu. Xigmatek whiz kullanıyorum şu anda oyun esnasında max 37-39 arası. İşlemciyi stres testine soktum geçen akşam 10 dakika falan tam yükte bıraktım max 40 dereceyi gördü. Ekran kartı tam yükte çalışmıyor hiçbir zaman sürekli dalgalanma yapıyor. Acaba PSU dan mı?
Konu güncel

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı