Çözüldü FX 6350 ve R9 280 performans sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Zyper

Hectopat
Daha fazla  
İki gün öncesine kadar Overwatch, LoL, PUBG gibi oyunları sorunsuz oynuyordum ama dünden itibaren tüm oyunlarda kasma oluşmaya başladı. Mesela Overwatch'da high ayarlarda 90 FPS civarı alıyordum. LoL'de 150+ FPS alıyordum yüksek ayarlarda. Ama dünden beri Overwatch'ta 20-50 FPS arası, LoL'de ise 40-60 arası alıyorum. PUBG'de ise sürekli FPS droplanıyor böyle bir sorun yoktu. Ne yapmam gerek?

Sistemim :
  • RAM : Kingston 8 GB 2133 MHz DDR3
  • Ekran kartı : R9 280 Dual X (boşta 35 oyunlarda 75 dereceye kadar çıkıyor)
  • İşlemci : AMD FX 6350 4.3 GHz ( Azıcık overclockladım boşta 40 oyunlarda 50 civarı)
  • HDD : Seagate 1 TB
  • Güç kaynagı : Zalman 600 Watt
Driverlarım güncel, driverları silip yüklemeyi denedim, disk birleştirme yaptım, virüs taraması 3 farklı programdan denedim virüs çıkmadı.

Sorun ne olabilir anlamadım.

Çözüm
HD Tune ile HDD'yi tarayın. Bad sector olabilir. Temiz çıkarsa, sorun ısıdır büyük ihtimalle. İşlemci ve ekran kartına termal macun uygulaması yapıp bir tozunu alın, öyle deneyin. Temizlikten zarar gelmez.
Bu sorun işlemcimin eskimesinden dolayı oluyor yani hocam değil mi?
Eski performansını vermiyor demekki. Yani veriler onu gösteriyor. Açıkça bir darboğaz söz konusu. İşlemciye yük bindiren oyunlarda bunlar normal. LOL'ü 6-7 yıllık kartlarla'da oynuyorsunuz. Hatta 10 yıllık ekran kartlarıyla da. GT9500 gibi. İşlemciye yük bindiriyor çoğunlukla.

Çok teşekkür ederim cevapladığınız için. Son bir sorum daha olacak bilgisayarın eski performansına kavuşması için yeni işlemci alacağım sizce hangi işlemciyi almalıyım? Anakartım MSI Z970+SB950 AM3+

Çok teşekkür ederim cevapladığınız için. Son bir sorum daha olacak bilgisayarın eski performansına kavuşması için yeni işlemci alacağım sizce hangi işlemciyi almalıyım? Anakartım MSI Z970+SB950 AM3+
Hocam FX8320 tercih edebilirsiniz. İkinci el almanızda fayda var. Garantili bir ürün alırsanız ikinci el daha ucuza gelir.

Sorununuzu tam anlamıyla çözmez ama ayarları ve çöznürlüğü Vsr ile yükseltmeyi deneyin belki faydasını görüsünüz. Ekran kartı tüm oyunlarda 501 MHZ değerinde mi takılı kalıyor ? Ekran kartınızın tozunu iyice temizleyip tekrar deneyin. Bazen kartlar belirli sıcaklığa ulaşınca kendini frenliyor ve performansını kısıyor tabi bu sadece bir ihtimal.

Hocam GPU kullanımına bakın. %28 yazıyor. İşlemci artık besleyememeye başlamış ekran kartını. Bulabilirseniz, aynı sokette başka bir işlemciyle deneyin ekran kartını. O zaman eski FPS'leri görürsünüz. Darboğaz söz konusu.
İşlemcinin ekran kartını besliyememesi için işlemci kullanımın %100 olup ekran kartının %28 olması gerekir yada bunun yakınında bir değere sahip olması gerekir. İşlemci toplam kullanımı %32 seviyesinde kalmış. Bence sorun farklı bir sebebten ötürü.

Sorununuzu tam anlamıyla çözmez ama ayarları ve çöznürlüğü Vsr ile yükseltmeyi deneyin belki faydasını görüsünüz. Ekran kartı tüm oyunlarda 501 MHZ değerinde mi takılı kalıyor ? Ekran kartınızın tozunu iyice temizleyip tekrar deneyin. Bazen kartlar belirli sıcaklığa ulaşınca kendini frenliyor ve performansını kısıyor tabi bu sadece bir ihtimal.

İşlemcinin ekran kartını besliyememesi için işlemci kullanımın %100 olup ekran kartının %28 olması gerekir yada bunun yakınında bir değere sahip olması gerekir. İşlemci toplam kullanımı %32 seviyesinde kalmış. Bence sorun farklı bir sebebten ötürü.
Hocam arkadaşa ben elimden geldiğince yardımcı oldum ama çözemedik. Siz yardım edebilirsiniz belki. Görüşlerinizi yazın lütfen.

Yok hocam. Mesela LOL'den örnek vermek gerekirse oyunda sürekli fps değişiyor. Nasıl desem 30 saniye 200+ fps daha sonra birden 40-50 falan oluyor bir kaç dakika sonra yine artıyor gibi. Tam anlamadım neden olduğunu. Ayrıca takılmalar oluyor sürekli. CS:GO'da ESC basıp menüyü açıyorum 2 sn tepki vermiyor sonra geliyor menü. Eskiden böyle olmazdı hiç. CS:GO Testini de yükledim hocam. Bu arada CS:GO'da hiç FPS düşüklüğü olmuyor diğer oyunlardaki gibi sebebini anlamış değilim açıkçası ama diğer oyunlardaki gibi CS:GO'da da takılmalar oluyor.

Dosya Ekleri

• CS GO FPS TEST 2.jpg
    CS GO FPS TEST 2.jpg
    366,4 KB · Görüntüleme: 72
Hocam GPU kullanımına bakın. %28 yazıyor. İşlemci artık besleyememeye başlamış ekran kartını. Bulabilirseniz, aynı sokette başka bir işlemciyle deneyin ekran kartını. O zaman eski FPS'leri görürsünüz. Darboğaz söz konusu.
CPU kullanımı %30 civarında darboğaz olduğunu sanmıyorum ayrıca %80 darbogaz yapmaz o işlemci o karta.

Heaven Benchmark sonuçları bu şekilde bir sorun var mıdır bu sonuçta? Ayrıca LOL Overwatch gibi oyunlarda neden kasmasına rağmen GPU ve CPU kullanımı bu fotoğraftaki gibi değil anlayamadım gitti.

Dosya Ekleri

• yfufhjk.jpg
    yfufhjk.jpg
    323,5 KB · Görüntüleme: 68
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı