FX 8300 GTX 750 Ti Overclock

Nazdrave16

Centipat
Arkadaşlar FX 8300 3.3 GHz 8 Core Black Edition İşlemcim, 12 GB 1337 MHz RAM ve GTX 750 Ti 2 GB 128-BIT OC Edition Ekran kartım var. CPU Fan hızını Turbo'ya alarak ve işlemciye çok az OC çekerek 3.6 hızına arttırdım. Resimde görüldüğü üzere sıvı soğutma olmadan 15-20 derecelere indirebildim. Ve ayrıca Windows çekirdek kullanım sayılarına default ayarlarda 1 çekirdekte başlattığını gördüm ve bunu MSConfig ayarlarından 8 çekirdeğinin hepsini aktif ettim Ayrıca BIOS Menüsünden Advanced clock Options'u aktif ettim Manual'e alarak. Şu an hepsi birlikte kullanılabiliyor çekirdeklerin. Ekran kartına çok az miktarda OC yaptım, pek bilgim yok 100 clock civarlarında falan.(Sadece CS:GO oynamıyorum). CS:GO gibi işlemci kullanan bir oyunda, Ekran kartı ve CPU'nun 40-50 derecelerde dolanacağını tahmin ediyorum. CS:GO oyununda ayarları bilerek 1280X768'e çektim ve ayarların hepsini düşük yaptım fakat buna rağmen seçenekler kısmında hepsi çok düşük görünmesine rağmen, istemcinin bana vermiş olduğu Grafik kısıtlaması sınırına ulaştım sanırım ve oyun içi efektlerde seçeneklere göre sanki ayarlar yüksekmiş gibi bir görüntü alıyorum.(Duvar detayları vs). Bunuda 1280X768'e çektiğimden ve istemcinin daha da grafik özelliklerini düşürmeme izin vermemesine bağlıyorum. Şimdi her şeyi anlattığıma göre; Öncelikle CS:GO için yaptığım OC değerlerini değerlendirecek olursak, herhangi bir sıkıntı yapar mı? Ve işlemci ve GPU fan hızlarını arttırdığım için onlara zarar verir mi? Teşekkür ederim şimdiden.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    166 KB · Görüntüleme: 32
Fanların sesi seni rahatsız etmiyorsa nekadar soğuk okadar iyi. Boşta gayet güzel ısıda görünüyor ve voltajında çok değil zaten. Cpuz ile yada aida64 ile bi stres testi yap herşey kapalıyken 10 dk civarı çalıştırmayı dene. Eğer sistem kitlenmezse ve ısı çok aşırı yükselmiyorsa bi sorun yok demektir uzun süre kullanabilirsin. Full yükte 70 e kadar normaldir diye düşünüyorum.

Tamamdır ekran kartını öncelikle bir stress testine sokmayı düşünüyorum o zaman elimde hazır program var hemen bir deniyim değerleri atarım tekrar emin olmazsam. Teşekkür ederim :)

Cs go daha cok işlemciye yüklenen bi oyun aslında 1080p cözünürlükte fakat detay olarak en düşük ayarlarda bir dene. Bir de steam kütüphaneden csgo bularak sağ tıkla özellikler de başlatma seçeneklerine -freq 144 -novid -tickrate 128 -high şunu yapıştır . En baştaki monitorün hz değeri sendeki 60 ise 60 yaz novid başlangıç videosu açılmasın diye, tickrate daha stabil grafikler için high olanda işlemciyi tam anlamıyla cs nin kullanmasına izin vermek için.
Oyun içinde de konsola net_graph 1 yazıp bi fps ne bakarsın.

Bilgisayar konusunda ileri derecede hacking yapan birisiydim 2017 yılına kadar dostum(bilmişlik taslamıyorum yanlış anlama) zaten bu derecede temel bilgilerin sahibiyim ve dediklerinin hepsini yaptım.Fakat daha önce Overclock yapmadıydım voltajı falan ayarlamayı pek beceremediğime inanıyorum desem yeri olur...Sadece yeni bir işlemci almaya üşendiğimden dolayı böyle bir yola başvurup yardım istedidydim. Monitörüm oyunda 4:3 modu desteklemeyeceğini düşündğümden daha önce hiç denememiştim fakat bugün denedim. 4:3 1024x768 moduna aldım ve su gibi akıcı oldu oyunum herhangi bir sorunum kalmadı. Teşekkür ederim yardımlarınız için :) Konu kilitlenebilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı