FX 8300 sistem değiştirme

JacobLorie

Kilopat
Daha fazla  
Elimdeki sistemi uzun zaman önce, farklı zamanlarda aldığım parçalar ile oluşturdum. Son zamanlarda yaşadığım işlemci tarafında sıkıntılar, beni sistem değişikliğine doğru itti. İşlemci tarafında sıkıntılar derken, Arma 3 gibi oyunlardaki düşük FPS değerlerinden bahsediyorum. Örneğin, 2. nesil i5 sahibi olan bir dostumun, benden daha fazla FPS alması, sistem değişikliği konusunda depara kalkmama sebep oldu diyebilirim. Bu sistem değişikliği için sizden önerilerinizi bekliyorum. Sizce ne yapmalıyım ? Siz olsaydınız ne yapardınız :) ?

Sistemim;

• Anakart : MSI 970 GAMING AMD 970+SB950 AM3+ DDR3 2133MHz SATA 3.0 USB 3.0
  • İşlemci : AMD FX X8 8350 SOKET AM3+ 4.00 GHz 16MB Önbellek 125W 32nm
  • İşlemci Soğutucu : XIGMATEK RED SCORPION II INTEL LGA775/1155/56/2011&AMD AM2/AM3
  • Ekran Kartı : ASUS GTX 960 ROG STRIX OC EDITION GDDR5 4GB 128bit
  • RAM : GSKILL 8GB RipjawsX DDR3 1600 MHz CL9 Tek Modül RAM
  • HDD : SAMSUNG HD503HI 500 GB 5400 RPM
  • SSD : SAMSUNG SSD 840 EVO 500GB
  • Kasa : Zalman Z3 Plus MidT ATX Black
  • Güç Kaynağı : XIGMATEK TAURO 80PLUS Bronze 600W

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben kendi düşüncelerimi paylaşıyım.Ben sizin yerinizde olsam elimdeki parçaları satıp maddi imkan var ise üstüne bir miktar daha ekleyip yeni sistem toplardım. Fx-6300 ve HD7850 kullanıyorum. Benzer durumları yaşıyoruz. Ben yazın elimdekileri satıp konsol almayı veya yeni sistem toplamayı düşünüyorum.

Ben kendi düşüncelerimi paylaşıyım.Ben sizin yerinizde olsam elimdeki parçaları satıp maddi imkan var ise üstüne bir miktar daha ekleyip yeni sistem toplardım. Fx-6300 ve HD7850 kullanıyorum. Benzer durumları yaşıyoruz. Ben yazın elimdekileri satıp konsol almayı veya yeni sistem toplamayı düşünüyorum.

Bende aynı şeyleri düşünüyorum. Özellikle Amd tarafında yaşadığım bu durum biraz İntel tarafına yaklaşmama sebep oldu. Sırf bu yüzden i7 6700k ile bir sistem toplamayı düşünüyorum. Aslında düşüncem uzun vadeli bir sistem toplayıp en azından 3-5 sene de olsa rahat etmek.

Ryzen'i bekleyin. Beklemek istemiyorum diyorsanız ilk etapta bütçeniz varsa B250 bir anakart ile i7 7700 alabilirsiniz. RAM'leri de DDR4 yapmanız gerekicek tabii ki. Sonra da ekran kartı alırsınız. Güç kaynağı, kasa almanıza gerek yok. HDD'nizi 7200RPM olan bir HDD'ye upgrade ederseniz de daha iyi olur.

Ryzen'a yönelmeniz daha mantıklı i7 6700K ile nerdeyse fiyatları aynı aradaki performans farkının haddi hesabı yok ama :)

Monitörüm LG Flatron w2253s. 2K-4K gibi destekleri yok maalesef :(
2K için GTX 1070 gerekir zaten onu da sizin işlemci besleyemez. Ayrıca Monitör değişmeli maalesef. Paranız varsa sistemi komple satıp değiştirin. Ne kadar acele satarsanız o kadar çok para kurtarabilirsiniz. Açık söyliyeyim AMD'nin Vega Ekran kartları ve orta seviye R5 serisi işlemcileri piyasaya çıkınca kasa,PSU ve HDD gibi parçaların dışındakiler çöp olacak. Çöp derken yani şöyle; alırken yine para vermeniz gerekiyor fakat satmaya kalkınca para etmiyor. İkinci el satan arkadaşlara anlatamıyorum mesela. Teknoloji dünyasında güncel olmayan veya güncelliğini yitirme arefesinde bir ürünün ikinci el piyasası olmaz. Tutturabildiğine satıyor herkes. Alıcı bilmiyorsa onun hakkına da giriyor bir yerde. Tabii mal canın yongası. Kimse yoğurdum ekşi demiyor.
Tekrar konuya gelecek olursak eğer para sıkıntın yoksa komple sistemi değiştir. Çok paran yoksa sadece monitör al.

Ryzen'a yönelmeniz daha mantıklı i7 6700K ile nerdeyse fiyatları aynı aradaki performans farkının haddi hesabı yok ama :)

Ryzen'i ben de çok merak ediyorum. Kesinlikle Ryzen'i beklemek çok daha mantıklı olacaktır.

2K için GTX 1070 gerekir zaten onu da sizin işlemci besleyemez. Ayrıca Monitör değişmeli maalesef. Paranız varsa sistemi komple satıp değiştirin. Ne kadar acele satarsanız o kadar çok para kurtarabilirsiniz. Açık söyliyeyim AMD'nin Vega Ekran kartları ve orta seviye R5 serisi işlemcileri piyasaya çıkınca kasa,PSU ve HDD gibi parçaların dışındakiler çöp olacak. Çöp derken yani şöyle; alırken yine para vermeniz gerekiyor fakat satmaya kalkınca para etmiyor. İkinci el satan arkadaşlara anlatamıyorum mesela. Teknoloji dünyasında güncel olmayan veya güncelliğini yitirme arefesinde bir ürünün ikinci el piyasası olmaz. Tutturabildiğine satıyor herkes. Alıcı bilmiyorsa onun hakkına da giriyor bir yerde. Tabii mal canın yongası. Kimse yoğurdum ekşi demiyor.
Tekrar konuya gelecek olursak eğer para sıkıntın yoksa komple sistemi değiştir. Çok paran yoksa sadece monitör al.

Sistemi komple satıp değiştirmekten daha çok, işlemci ve anakartı değiştirmeyi, ddr3 olan rami de ddr4e yükseltmeyi düşünüyorum. Ryzen'i bekleyip, olacak sonuca göre hareket etmeyi daha doğru buluyorum. Tabi ki cevap olarak gelen öneriler de çok önemli.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı