FX 8300 sistem oyunlarda reset atıyor

furkii06

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,
Sabah konu açmıştım (Reset sonrası SSD görünmüyor) lakin tekrar aynı şey oldu.
İşin garip yanı şu anda yüklü olan Rocket League, Valorant, Evolve, Dyson Sphere Program oyunlarda Full ayarlarda sıkıntısız oynuyorum.
Sistemi yeni topladım (FX 8300, R9 285) ve sisteme uyan oyunları yükledim (örneğin: GTA SA Definitive önerilen ayarlarda R9 270 istiyor, ben de 285 var) Lakin nedense birden reset atıyor. Araştırmalarıma göre bunun sebepleri;
1. AMD ekran kartlarında bulunan yan tarafındaki tuş açık kalacakmış. Çift BIOS görevi mi görüyormuş neymiş (tekrar deneyip resetlenmesini istemiyorum, bugün 3 kere resetlendi korkuyorum vallahi :D),
2. PSU 500W Platoon güç besleyememesinden diyorlar (bu PSU'yu kesin değiştireceğim),
3. PCI-e 6+4 olduğu için pin 1 port boş kalıyordu, dönüştürücü kullanmak zorunda kaldım, ekran kartı 6+6 pinli. Belki dönüştürücü yeterli gücü veremiyordur (benim fikrimce),
4. işlemci sıcaklığı. (Bu sorundan kaynaklı olsa Dyson ve Valorant oynarken resetlemesi lazım diye düşünüyorum).

Ekran Alıntısı.PNG

Değerler de burada. Bilgisayar boştayken çektim lakin işlemci sıcaklığı ve hızı çok gel gitli, RAM'de boştayken %50 kullanıyor. Normaldir diye umuyorum. Yardımcı olursanız ne mutlu. İyi sosyaller.
1. AMD ekran kartlarında bulunan yan tarafındaki tuş açık kalacakmış. Çift BIOS görevi mi görüyormuş neymiş (tekrar deneyip resetlenmesini istemiyorum, bugün 3 kere resetlendi korkuyorum vallahi :D),
2. PSU 500W Platoon güç besleyememesinden diyorlar (bu PSU'yu kesin değiştireceğim),
3. PCI-e 6+4 olduğu için pin 1 port boş kalıyordu, dönüştürücü kullanmak zorunda kaldım, ekran kartı 6+6 pinli. Belki dönüştürücü yeterli gücü veremiyordur (benim fikrimce),
4. işlemci sıcaklığı. (Bu sorundan kaynaklı olsa Dyson ve Valorant oynarken resetlemesi lazım diye düşünüyorum).
Yardımcı olacak yiğit yok mu ya!

Son düzenleme:
Öncelikle, lütfen bir soruna çözüm arıyorsanız, detaylı bir şekilde bizleri bilgilendirin. Sorularım şunlar; Reset attığı zaman herhangi bir hata veriyor mu? (Mavi ekran, AMD ayarları sıfırlandı gibi). Reset atmadan önce işlemcin veya ekran kartının sıcaklık değerlerini biliyor musun? Belki de çok ısındığı için sistem korumaya alıyor olabilir. MSI Afterburner veya başka bir anlık sıcaklık takip programları kullanarak reset attıran ve attırmayan oyunları gözlemleyebilirsin. Reset attığı an sıcaklık değerlerine bakabilirsen anlama şansın var. Başka ince detayları da ekleyebilirsin. Ne kadar çok bilgi verirsen o kadar fazla çözüme yaklaşılır. Sonuçta elektronikte envai çeşit sıkıntılar olabiliyor. Bilgi olmadan kimse sağlıklı bir çözüm önerisi sunamaz.

İlk önce bilgisayar kapalı iken ekran kartı BIOS tuşunu değiştirip dene. Sanırsam şu an performans modunda. Tam bulamadım senin kartındaki BIOS modlarını ama genelde çift BIOS'lu kartlarda performans ve güç tasarrufu-sessiz mod olarak iki farklı BIOS bulunuyor. Sessiz modda fanlar daha geç çalışır ve daha az güç çeker.
Şimdi gelelim güç kaynağı ve PCI-e girişi mevzusuna.
Bu bağlantıda, kartının 190W TDP değerine sahip olduğu ve önerilen güç kaynağı watt değeri olarak ise 450W değerleri belirtilmiş. İşlemcin FX 8300 ise 95W TDP değerlerine sahip. Yani tahmini olarak sistemin yükte 350-400W arası güç çekiyor. Güç kaynağın pek güvenilir bir marka değil. Model olarak PL-9263 ise hiçbir sertifikası yok. %86 verimlilik demiş fakat ben inanmıyorum. Dediğin şekilde güç kaynağını değiştirip dene. Hem güzel güç kaynaklarında uygun pinli PCI-e girişler olacağını düşünüyorum. Eğer hala hata verir ise yazdığım sorulara ek başka sıkıntılı bir durum hatırlarsan lütfen paylaş.

Reset attığı zaman herhangi bir hata veriyor mu? (Mavi ekran, AMD ayarları sıfırlandı gibi).
Reset attığı zaman hiçbir şey çıkmıyor. Sadece bilgisayar yeniden başlıyor.
Reset atmadan önce işlemcin veya ekran kartının sıcaklık değerlerini biliyor musun? Belki de çok ısındığı için sistem korumaya alıyor olabilir. MSI Afterburner veya başka bir anlık sıcaklık takip programları kullanarak reset attıran ve attırmayan oyunları gözlemleyebilirsin. Reset attığı an sıcaklık değerlerine bakabilirsen anlama şansın var.
Ekran kartım 55 dereceye çıkıyor en fazla Afterburner' da, işlemciye hiç bakmadım.
İlk önce bilgisayar kapalı iken ekran kartı BIOS tuşunu değiştirip dene. Sanırsam şu an performans modunda. Tam bulamadım senin kartındaki BIOS modlarını ama genelde çift BIOS'lu kartlarda performans ve güç tasarrufu-sessiz mod olarak iki farklı BIOS bulunuyor. Sessiz modda fanlar daha geç çalışır ve daha az güç çeker.
Kartı yeni aldığım için açılışını kontrol ettim bir kaç kere, Bilgisayarı çalıştırdığım an fanlar dönüyor. Ama yine de kontrol edeyim.
Şimdi gelelim güç kaynağı ve PCI-e girişi mevzusuna.
Bu bağlantıda, kartının 190W TDP değerine sahip olduğu ve önerilen güç kaynağı watt değeri olarak ise 450W değerleri belirtilmiş. İşlemcin FX 8300 ise 95W TDP değerlerine sahip. Yani tahmini olarak sistemin yükte 350-400W arası güç çekiyor. Güç kaynağın pek güvenilir bir marka değil. Model olarak PL-9263 ise hiçbir sertifikası yok. %86 verimlilik demiş fakat ben inanmıyorum. Dediğin şekilde güç kaynağını değiştirip dene.
Ben de PSU' dan şüpheleniyorum da, acaba bir daha 500W alsam aynı sorunu yaşar mıyım korkusundayım. Aerocool' un VX Plus 500W modelinden alacağım ama yeter mi?
Modeli de bu.
Hem güzel güç kaynaklarında uygun pinli PCI-e girişler olacağını düşünüyorum.
Bütün PSU' lar 6+2 şeklinde, şu anki de öyle 1 port boşta kalıyor. Benim ekran kartı 6+6 istiyor lakin ona uygun PSU bulamadım.
Eğer hala hata verir ise yazdığım sorulara ek başka sıkıntılı bir durum hatırlarsan lütfen paylaş.
Eyvallah mutlaka paylaşırım :D.

Ben de PSU' dan şüpheleniyorum da, acaba bir daha 500W alsam aynı sorunu yaşar mıyım korkusundayım. Aerocool' un VX Plus 500W modelinden alacağım ama yeter mi?
Bütçeni biraz arttırabilirsen bunu öneririm. İki senedir kullanıyorum, herhangi bir sıkıntısını görmedim. Gelecekte sistemi güncellemek istersen 650W orta seviye sistem için yeterli olur. Hem sertifikalı bir ürün.

Bütçeni biraz arttırabilirsen bunu öneririm. İki senedir kullanıyorum, herhangi bir sıkıntısını görmedim. Gelecekte sistemi güncellemek istersen 650W orta seviye sistem için yeterli olur. Hem sertifikalı bir ürün.

En ucuz PSU bu şu anda :D. Ekran kartını galiba mecbur dönüştürücülü kullanacağım. Çünkü kart girişine göre bi güç kaynağı yok.

İşlemci sıcaklığına baktım en fazla 44' e felan çıkıyor. O zaman kesin PSU değiştirmeliyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı