FX 8300 sisteme OC yapılmalı mı?

FX serisi işlemcilerin dilinden anlayan birisi olarak kullandığınız model için overclock önermiyorum.

FX 8320 & 8350 modelleri için +500 MHz çok tatlı bir overclock seçeneğidir.

Her zaman bir şeyleri kötüleyen insanlar gelecektir. FX serisi normal kullanımda günümüz işlemcileri ile aynı ısıda calışan seridir ama kötü üne sahiptir.

Burada sizin düşük FPS alma sebebiniz kullandığınız ekran kartıdır. Güncel bir kart ile daha yüksek FPS elde edersiniz.

FX8320 ve GTX 680 ikilisi ile Valorant gibi rekabetci bir oyunda 190 FPS alıyordum.

Overclock düşüncesini kafanızdan silip genel bir sistem bakımı ve temizliği yaparsanız daha iyi olacağını düşünüyorum.
Kullandığı anakart 8300 olduğu için ve anakartı da maksimum bunu desteklediği için bu tarz O.C. yapması pek de mümkün değil açıkçası. İşlemci yanmaz ama mosfetten dolayı ya throttle yer koruma yoksa mosfetler yanar. FX serisi ısınan bir seridir zaten 32 nm bir işlemci ve 4/8 çekirdekle yüksek frekansla geldiği için (bu üretim teknolojisine göre) ısınması gayet doğal ve bu ünü fazlasıyla hak eden bir seri. Ben de FX 8350 kullanmış birisiyim çıktığı senesine göre Intel 95W TDP ile 4/8 işlemci satıyordu ve tekli çekirdek performansı iyiydi. FX serisinde durum çok farklı. 9590 almaya kalksanız en az MSI'da GD65 Gigabyte'ta ise UD5'ten başlamak gerekiyor cidden kullanması zor bir işlemci zaten FX serisinin en üst modelinin 220W TDP değerinde olması da tescilli çok ısınan bir işlemci olduğunu gösterir.

FX ısınır, yanar diyenler ya FX işlemci kullanmamış ya da kara cahil kimselerdir.
FX işlemciler yapısı gereği 72 dereceyi geçemez. Geçerse de sistem kitlenir, işlemci yanmaz.
FX kullandım 72 dereceyi çok rahat geçiyordu ve throttle da yaşamıyordum 80 dereceye geliyordu işlemci frekansını da düşürmüyordu. Düşürdüğü vakitler 80 derecenin üstüne çıkıyordu ki zaten kasamda 2 fan vardı. Sadece kasa fanı eklemesiyle throttle sorununu çözmüştüm. Ben de 4.6 GHz'de kullanmıştım frekans artışı yapmadan LLC ve diğer ayarları değiştirerek. Temel frekansında ise -0.1 ya da 0.075 voltaj düşürerek kullanıyordum çok daha verimli oluyordu evet ama işlemci ısınan bir işlemci yani kontrol altında tutmak pek de mümkün değil özellikle O.C. yapıldığı vakit. Çok sağlam bir anakart olması gerekiyor keza soğutucu ve hava sirkülasyonundan da anlamak gerekiyor. O.C. fanteziniz bile olsa GD80 yoksa artık vazgeçilmesi gereken bir platform şu zamanda.

Peki FX 8300 işlemciye 1440x900 çözünürlükte darboğaz yapmayacak günümüz oyunlarını düşük ayarlarda da olsa oynatacak bir ekran kartı önerir misiniz aklımda 1050 Ti var fakat darboğaz olayından korkuyorum 1920x1080 olsa çekinmem belki ama 1440x900 olunca bir tık korkmuyor değilim.

Darboğaz sistemi zarar vermiyor. Ki ekran kartının tam gücünü kullanamıyorsun.

Peki FX 8300 işlemciye 1440x900 çözünürlükte darboğaz yapmayacak günümüz oyunlarını düşük ayarlarda da olsa oynatacak bir ekran kartı önerir misiniz aklımda 1050 Ti var fakat darboğaz olayından korkuyorum 1920x1080 olsa çekinmem belki ama 1440x900 olunca bir tık korkmuyor değilim.

NVIDIA: GTX 970 & GTX 1060.

AMD: RX470 & RX560.

İkinci elde uygun secenekler. GTX 680 / GTX 750 Ti / GTX 770 / GTX 960.

Peki FX 8300 işlemciye 1440x900 çözünürlükte darboğaz yapmayacak günümüz oyunlarını düşük ayarlarda da olsa oynatacak bir ekran kartı önerir misiniz aklımda 1050 Ti var fakat darboğaz olayından korkuyorum 1920x1080 olsa çekinmem belki ama 1440x900 olunca bir tık korkmuyor değilim
Darboğaz olması pek de korkutmasın. Büyük ihtimal 60 Hz monitörünüz var 1050 Ti ya da RX 570 alabilirsiniz. FX 8350 ile RX 570 kullandım CS:GO vesaire oynadım hiç sorun yaşamadım. Darboğaz tabi ki oluyordur ama çok değil yine 144 Hz monitörüm için yeterli geliyordu. Zaten aşırı sıkıntı yaratacak darboğaz alsanız ekran kartı değil işlemci değişimini önerirdik oyun performansı artması için öncelikle ekran kartını değiştirmeniz gerekiyor işlemci CS:GO gibi oyunlar için yeterli seviyede.

Zarar veriyor demedim, FPS düşüklüğü sağlıyor diye biliyorum darboğaz olayının belli bir sınırı olması lazım ondan sonrası ciddi FPS farklarına neden oluyor.
Daha iyi ekran kartıyla daha iyi FPS alacaksınız daha iyi işlemciniz olsa yeni almış olacağınız ekran kartını tam potansiyelinde kullanacaksınız. Buradaki bahsedilen darboğaz işlemcinin ekran kartına tam yetmemesiyle ilgili. Bir de işlemci sürekli yüksek yük altında kalacak o kadar. FPS sorunu yaratmaz.

Daha iyi ekran kartıyla daha iyi FPS alacaksınız daha iyi işlemciniz olsa yeni almış olacağınız ekran kartını tam potansiyelinde kullanacaksınız. Buradaki bahsedilen darboğaz işlemcinin ekran kartına tam yetmemesiyle ilgili. Bir de işlemci sürekli yüksek yük altında kalacak o kadar. FPS sorunu yaratmaz.

Darboğaz işlemci kullanımının yüzde yüz olup ekran kartı kullanımının %değerinin düşük olması değil mi? Yani işlemci ekran kartına yetişeyim diye uğraşacak fakat darboğaz olacağından ekran kartı %100 kullanılmayacak bu da FPS'i etkiler diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı