FX 8300 OC yapmak

glikoz

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Ben sadece denemek ve biraz daha fazla FPS almak istediğim için işlemcime overclock yapmak istiyorum. Fakat nasıl yapacağımı hiç bilmiyorum bana ayarlamam gereken değerleri bir bir yazarsanız sevinirim. Bu arada çok fazla abartmak istemiyorum ulaşmak istediğim hız 3.8-4.0GHz civarı eğer memnun kalmazsam vermiş olduğunuz değerlerden kendim yavaş yavaş yükseltirim. Teşekkürler. AIDA64 ile yaptığım ısı testini de yükledim.

FX 8300 3.3.
ASUS M5A97.

Dosya Ekleri

• AIDA.png
    AIDA.png
    19,5 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartınızda Auto Tuning özelliği var. Denemenizi öneririm.
Evet bahsettiğiniz ayar sanırım direkt bios a girdiğim yerde olan performans ayarı, o ayarı denedim fakat GHz olarak veya FPS olarak kontrol ettiğimde ek bir etkisini görmedim.
Evet bahsettiğiniz ayar sanırım direkt bios a girdiğim yerde olan performans ayarı, o ayarı denedim fakat GHz olarak veya FPS olarak kontrol ettiğimde ek bir etkisini görmedim.
Dediğiniz şeyi biraz araştırdım fakat programı anakartın sitesinde bulamadım siz biliyorsanız bir yardımcı olur musunuz?

Son düzenleme:
Sizin bahsettiğiniz çalışma profilleri. Windows'un güç profilleri ile aynı özelliği taşıyor.
Auto Tune Şu linkteki yazıyı bir inceleyin derim.
Hocam baktım bu benim anakartın evo serisi sanırsam, benimki v1 olan, galiba AI da AI Suite programı fakat ASUS'un sitesinden anakartın yazılım bölümüne girdiğimde işletim sistemini seçtikten sonra programın indirme linkini bulamıyorum. Ayrıca manuel olarak ortalama bir ayar verebilme olasılığınız var mı?

FX 8300 için tecrübem yok ama şöyle bir yol gösterebilirim; AMD Overdrive ile Autoclock yapmayı deneyin. Bunu yaparken ilk önce voltaj arttırma seçeneğini kapalı tutun sonra kaç MHz olacak işlemciniz kontrol edin. Eğer istediğiniz değere ulaşırsanız BIOS'a girip cpu voltaj ve frekans çarpanlarını manuel seçerek stres testi yapın. Eğer istediğiniz değere ulaşamazsanız voltaj arttırma seçeneğini de seçerek deneyin ve elde ettiğiniz değerleri BIOS'a manuel girerek stres testi yapın.

Bir de standart OC prosedürü var. Normalde yük altında işlemcinizin ulaştığı voltaj değerini taban voltaj değeri alarak adım adım önce frekans arttırıp her adımda stres testi yaparsın. Mavi ekran aldığınızda voltajı adım adım arttırarak stabiliteyi yakalamaya çalışırsın. Bu işlem çok sabır ister ve çok uzun sürer.

İşlemciniz eğer ekran kartını tamamen besleyebiliyorsa oyunlarda extra bir FPS alamazsınız "bu" konuma giderek overclockun ne gibi zamanlarda yararı olur ne zararları olur açıklama yaptım. Ama illa overclock yapacağım diyorsanız BIOS ayarlarını detaylıca çekip atarsanız yardımcı olurum.

Yeni konular

Geri
Yukarı