FX 8320 Sistemin Aniden Kilitlenmesi

kimbugkhan

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba. Asus M5A97 LE RE2.0 kullanıyordum, ara ara kitlenme problemi oluyordu. Teknik servise götürdüm kuzey köprüsü arızalı dedi yeni anakart aldık Vatan'dan monte edildi. MSI 970 Gaming anakart aldım. Boştayken 77 derece ısısı var, kasa kapaklarına bu etki ediyor. Kasa kapakları çıkardım hava alsın diye fayda etmiyor. Ne yapmalıyım. Kronik sorunlu diye iade yapabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasada kaç adet fan var?
Arkada tarafa 1 adet egzoz fan ve ön tarafa 2 adet fan alırsan. Kasa içi soğutması yeterli seviyede olacaktır.

Ekran kartı ve işlemci normal 40-65 arası oynuyor. Anakartın arkası çok fazla ısınıyor. Eski anakartım varken bu sorun yoktu serin çalışıyordu. Ön tarafta 1, tepede 1, ve işlemcimde sıvı soğutma mevcut havayı arkaya doğru üflüyor.

Kasa modelim zalman z11 plus
Şu kısımdaki alan anakarta ait ısı sıcaklıkları değil mi 90 görüyorum. Çok fazla FPS drop'a sebep oluyor.

1528375152827.png

Arkadaşlar yardımcı olabilecek yok mu rica ediyorum çok fazla ısınıyor kasa kapakları söktüm toz oluyor parçalar. Ayıplı ürün olarak falan teslim edeyim olmadı. Başına bu tarz bir olay gelen varsa daha önceden yardımcı olursa sevinirim.
Yardımcı olabilecek yok mu 90 95 derece görüyorum pubg oynarken ısı değeri çok fazla el yakıcı bir kıvama getiriyor kasanın sağ tarafını.

ASUS M5A97 le re 2.0 kullanıyordum arada bilgisayar kitleniyordu bilgisayar kapatıp açmam gerekiyordu. Bilgisayar tamircisine götürdüm anakartın kuzey köprüsünün arızalı olduğunu söyledi pinleri mi ne atmış. Yeni anakart aldık MSI 970 gaming anakartı aldığımdan beri çok fazla ısınıyor. Boştayken 55-65 derece PUBG oynarken 85-95 derece gibi ısı derecesi görüyorum. Ne yapmam gerekiyor? Kronik arızalı diye iade alırlar mı?

Diğer bir sorum ise anakart iade alsalar eski anakartı taksam kilitlenme sorununu nasıl çözeriz? Her şeyi denedim fayda etmedi. Forumda %90 ekran kartı arızası ihtimalinden kaynaklanır bu tarz kitlenmeler diye bir şey okudum doğru mu? Ekran kartımın da garantisi devam ediyor onu da mı servise göndermeliyim. Şimdiden yardım eden arkadaşlara teşekkür ederim umarım sorunum çözülür.
Rica etsem yardımcı olabilir misiniz. Kitlenme sorunu yüzünü yüzünden HDD ve Anakartı değiştirdim sürekli bir masraf oluyor. @Recep Baltaş

Merhaba. Aşağıdaki parçalara sahibim. Anakart arızalı dedi bilgisayarcı değiştirdik çok fazla ısınıyor eski anakart daha serindi. Bazen bilgisayar kitleniyor bilgisayarı kapatıp tekrar açmam gerekiyor. Neden kaynaklı olabilir.? AİDA64 raporumu da paylaşıyorum. RAPOR
  • Ekran Kartı: MSİ ARMOR 1060 3GB
  • İşlemci: AMD FX 8320
  • RAM: RAM GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz
  • SSD: Sandisk Ultra II 120 GB
  • HDD: Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM 64MB Cache Sata 3 Sabit Disk ST1000DM010
  • Sıvı Soğutma: COOLER MASTER SEIDON 120V V2
  • Kasa: ZALMAN Z11 PLUS MidT ATX SİYAH KASA
Bu konuyu açtıktan sonra 3-5 kez daha kitlendi. Yok mu yardımcı olabilecek

Merhaba. Daha önce Asus m5a97 le re2.0 kullanıyordum kilitlenme problemi var diye Anakart değiştirdim MSİ 970 gaming aldım fakat bu almış olduğum anakart yük altında 95 derece oluyor. Anakartın arka tarafına dokunamıyorsunuz ısıdan dolayı bu normal mi.?

AİDA64 ile test yaptım 10 dakikada 90-95 derece bir ısıya ulaştı. Oyun oynanmayacak bir ısıya ulaşıyorum takılmalar yapıyor.
Screenshot_132.png
stabilitytest.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bir yanlışlık olmasın? 90-95 dereceye geldiğinde sadece kendi değil işlemci vs. de ısınma yapar anakarttan dolayı o sıcaklıklarda. Sistemin direk kapanması gerekir. Farklı bir ısı ölçme programıyla deneme şansınız var mı acaba

Sadece işlemciyi yük testine sok, sıcaklık değerlerini TMPIN yazan kısımla karşılaştır. TMPIN yazan kısım kuzey köprüsünün ısısı olabilir. Elinizi değdirmeden yaklaştırın anlarsınız. Hatta ekran kartı ve sabit disk hariç yük testine sokup deneyin.
images.jpg

Son düzenleme:
TMPIN kısmı sadece 95 e falan geliyor. Ortadaki TMPİN kuzey köprüsü mü oluyor?. Anakartın arkası yanıyor kısaca. Almaz olaydım sorunlu bir anakart galiba yorumlara sonradan baktım

TMPIN kısmı sadece 95 e falan geliyor. Ortadaki TMPİN kuzey köprüsü mü oluyor?. Anakartın arkası yanıyor kısaca. Almaz olaydım sorunlu bir anakart galiba yorumlara sonradan baktım
Güney veya kuzey köprüsü ikisinden biri bu değerlere ulaşıyor, servise ekran alıntısıyla birlikte iletişime geçin. Durumu anlatın.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı