FX 8350 8.17(?) ghz OC mümkün mü?

Tellioğlu

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Yabancı bir forumda gördüğüm oc yi göstermek istiyorum.
231a.jpg

böyle bir oc mümkün müdür?
Ayrıca güç tüketimi ve soğutucu gereksinimi ne olur?

Stok soğutucu kullanıyorsanız eğer hızaşırtma yapmanızı önermem.

Bu arada her işlemcinin overclock değerleri farklıdır, bunun sebebi her işlemcinin üretim kalitesinin farklı olmasıdır. Ayrıca o kadar yüksek frekansı yakalayabilmek için sıvı azot gibi soğutma çözümleri kullanılır.

Azot, daha doğrusu sıvı nitrojen ile yapılır bu denemeler. Öyle önüne gelen yapamaz bunu :) -190 derecelere kadar dondurma özelliği var, işlemci birazını absorbe edince -150, -160 derece gibi şahane değerler elde edilir. Öncelikle amatör olarak sınırları zorlayabilecek seviyede ol.
Ben bile hayatımda 1-2 denemeden öteye gitmedim sıvı nitrojen ile.
Bunlar maliyetli şeyler, ev ortamında yapsanda bir anlamı olmayacak şeyler :)

Sıvı azotu öyle her önüne gelen elemana da vermezler, onunla kendine zarar bile verebilirsin.

Maliyetine gelecek olursak bir doluşu, üst seviye bir hava soğutma sistemi kadar masraf çıkartır. Sıvıyı taşıyacağın kaplar yani dewar da oldukça maliyetlidir.

Sen 100 liraya orta seviye bir hava sistemi ile +60 derecede OC yapmayı, binlerce lira harcayıp -160 derecede profesyonel olarak OC yapmakla bir tutma istersen.
Sadece azot ile bitmiyor masrafı, azotu tutacak blok falan da sağlam bütçe gerektirecek.

Ben bu imkanları tanıdığım birkaç abi sayesinde elde ettim. Öyle her azot kullanan da o kadar yüksek değerlere stabil çıkamıyor haberin olsun :)

Ben şuan evimde 100 liralık işlemci ile amatör düzeyde OC yapıyorsam bir sebebi var.
Ev ortamında daha fazlasına ihtiyacın yok, boş yere bir dünya masraf çıkartma başına :)

Ve ayriyeten o gördüğün 8ghz bulan arkadaslar team olarak yapiyorlar overclock sadece 1 kişi değil 10kişiyle felan ve dünya para kazaniyorlar bunun için ekran kartinda kingpin overclock şampiyonu işlemcide kronos dünya para kazaniyorlar bu işten adamlarin işi bu artik zannetmiyorum hobi olarak yaptiklarini..onlarin kullandiği işlemciler özel bizdeki gibi 1.5v la 4.5ghz gelen işlemcilerden diğil

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı