FX-8350 sistem oyun oynarken 5-10 dakika içerisinde kapanıyor

monsche

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle hepinize iyi günler diliyorum, benim bir sorunum var. Halihazırda kullandığım sistemimi uzun süredir kullanıyorum fakat ilk kez başıma böyle bir sıkıntı geliyor. Anlatmaya başlamak gerekirse, yaklaşık 1 hafta önce bilgisayarım Rainbow 6 Siege oynarken aniden kapandı. 3-4 aydır temizlik yapmadığım için bir bilgisayarcıya götürüp hava vurdurttum ve macununu yeniledim. Fakat eve geldikten sonra sorunum hala devam etmekteydi. Fakat atıyorum League of Legends, Minecraft ya da L4D2 oynarken bu tarz bir sorunla karşılaşmadım. Sonrasında Overwatch'da denedim ve aynı sorunu tekrar yaşadım. İnternette bu konu hakkında ilk araştırmalarımda bu sorunun PSU kaynaklı olabileceği yönünde tahminler vardı, fakat ben yazılımsal olarak elimden gelen her şeyi öncelikle denedim, fakat bir sonuca ulaşamadım. Bir çok stres testleri, benchmarklar olsun hepsini denedim fakat bilgisayar bana mısın demiyordu, hiçbir sorun göstermiyordu. Sonrasında ise sorunun gerçekten PSU kaynaklı olduğuna ısrar eden birkaç tanıdığım çıktı ve açıkçası beni de buna ikna ettiler. Maalesef ekonomik sıkıntılardan ötürü donanımsal olan bir soruna iyi yaklaşmak istememiştim, fakat sanırım sıkıntı PSU'mdaydı. Technopat'da sorunumla alakalı araştırma yaparken bir arkadaşın HWiNFO kullanarak PSU'nun aldığı değerleri oyun oynarken kontrol etmesini söylediğini gördüm ve programı yükledim. Bahsetmiş olduğum gibi tekrardan R6S'i ve HWiNFO'yu açtım. Değerleri sizinle aşağıda paylaşıyor olacağım. Belirtmek isterim ki yazılımsal olarak her şeyi denemiş bulunmaktayım, PSU kablosu değiştirmeye kadar denedim. Nokta atışı yardım edebilecek bir kişi çıkarsa gerçekten çok hoşnut olacağım, çünkü gerçekten çok can sıkıcı bir süreç yaşadığım bu süreç. Bahsi geçmişken, kullandığım PSU markası Hadron HD415 700W. Bir arkadaşımdan "hediye" olarak aldım ve yaklaşık 2 yıl 3 aydır kullanmaktayım.

Ekran görüntüsündeki bilgileri sıralamak gerekirse;
1 Current, 2 Minimum, 3 Maximum, 4 Average.

Sistemimi belirtmek gerekirse;
MSI 907 Gaming Motherboard
Asus GTX 1050Ti Cerberus 4GB
AMD FX-8350 8Core Proc.
16GB(8+8) DDR3 Dual

Tekrardan iyi günler dilerim.

Dosya Ekleri

• unknown.png
    unknown.png
    1,3 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleyen: Moderatör:
PSU kaynaklı. Bu tür sorunlar ya anakart ya da PSU kaynaklı olur ancak anakart sorunu yaşasaydınız yanında farklı sorunları da getirirdi.
PSU kalitesiz bir marka. Belirli bir zaman sonra yanabilir ve sisteme zarar verebilir, bu durum da bunların habercisi olabilir.
Yeni bir PSU almalısınız.

PSU kaynaklı. Bu tür sorunlar ya anakart ya da PSU kaynaklı olur ancak anakart sorunu yaşasaydınız yanında farklı sorunları da getirirdi.
PSU kalitesiz bir marka. Belirli bir zaman sonra yanabilir ve sisteme zarar verebilir, bu durum da bunların habercisi olabilir.
Yeni bir PSU almalısınız.
Sistemimi görmüş olmalısınız. 300 lira kadar bir bütçem mevcut, maalesef bursdan arttırabildiğim şuanlık bu kadar. Belki 50 lira daha üzerine koyabilirim. Bana önerebileceğiniz bir PSU var mı peki? Beni en kötüsünden 1 yıl garanti götürebilecek diyelim.

Yeni konular

Geri
Yukarı