FX 8350 Sistemin Anakartı mı Değişmeli Yoksa Yeni Sistem mi Toplanmalı?

Red Switch

Kilopat
Daha fazla  
Herkese selam Technopat ailesi.

Geçtiğimiz hafta bilgisayarımda çeşitli sorunlar baş gösterdi, son sorun ise anakart logosunda kalmaydı. BIOS'a dahi giremiyorum ve şayet Windows açılırsa mavi ekran verip anında kapatıyor. En son IRQL NOT LESS OR EQUAL hatasi almıştım.

Sorunun anakartta olduğunu düşünüyorum ve olay burada başlıyor.

Donanımlarım:
AMD FX 8350 İşlemci
R9 280 DUAL X SAPPHİRE Ekran Karı
990FXA-UD5 GİGABYTE Anakart

Sizce en mantıklı karar nedir?

A) Tekrar anakart almak
B) Güncel bir sistem toplamak

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS ayarlarını sıfırlamayı ve genel bir bakım yapmayı dene. Sorunun donanımsal bir arıza olduğuna kesin kanaat getirdikten sonra parça değişimi seçeneğini düşünebilirsin. 2. el anakart bulabiliyorsan araştır. Bütçen varsa Ryzen'a yönelebilirsin.

Herkese selam Technopat ailesi.

Geçtiğimiz hafta bilgisayarımda çeşitli sorunlar baş gösterdi, son sorun ise anakart logosunda kalmaydı. BIOS'a dahi giremiyorum ve şayet Windows açılırsa mavi ekran verip anında kapatıyor. En son IRQL NOT LESS OR EQUAL hatasi almıştım.

Sorunun anakartta olduğunu düşünüyorum ve olay burada başlıyor.

Donanımlarım:
AMD FX 8350 İşlemci
R9 280 DUAL X SAPPHİRE Ekran Karı
990FXA-UD5 GİGABYTE Anakart

Sizce en mantıklı karar nedir?

A) Tekrar anakart almak
B) Güncel bir sistem toplamak

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.
Evet hocam şimdi iki cevap'ta mantıklı bütceniz yüksek ise yeni sistem toplanabilir ama düşük ise bu sistemin 2 3 parcasını değiştirip Windows 10 Pro'da kullanabilirsiniz

Son düzenleme:
AMD 970 ve 990 anakartlar piyasada çok kalmadığından kaliteli anakartların 2. eli 300 TL'den başlıyor. 400 TL'ye MSI 970 Gaming kart bulabilirsin. Amazon'da da birkaç tane sıfır kart var ama çok eski modeller. Bütçen varsa eski parçaları satıp yeni sistem alabilirsin. Ekran kartın GTX 1050 ile yakın performansta. Yeni işlemci, RAM, ve anakartları tercih edebilirsin.

Öncelikle sorun ile ilgili araştırma yapıp çözüm bulmanız da fayda var. Mesela şöyle bir video buldum bu videoya gelene kadar yazılımsal bir sorun hatta virüs gibi seçeneklerden de olabileceğini okudum. Bununla yetinmeyip biraz araştırmanızı tavsiye ederim.
Fix Error IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Öncelikle sorun ile ilgili araştırma yapıp çözüm bulmanız da fayda var. Mesela şöyle bir video buldum bu videoya gelene kadar yazılımsal bir sorun hatta virüs gibi seçeneklerden de olabileceğini okudum. Bununla yetinmeyip biraz araştırmanızı tavsiye ederim.
Fix Error IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
Hocam bilgisayar anakart logosunda kalıyor, görüntü bazen bozuk geliyor ve biosa giremiyorum. Windows'a dahi giremiyorum sorun donanımsal tahmin ediyorum.

Hocam bilgisayar anakart logosunda kalıyor, görüntü bazen bozuk geliyor ve biosa giremiyorum. Windows'a dahi giremiyorum sorun donanımsal tahmin ediyorum.
Bu konuda sana yardımcı olacak bir yöntem var:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ya da böyle bir CMOS jumper yoksa eğer pili çıkarıp 10sn kadar bekleyip tekrar takmayı deneyebilirsin.

Ben yinede donaniminizdan hemen umidi kesmeyin derim. Ben eski sistemimde hic bir sey yapamasam herseyi soker temizler elden gecirir, herseyin dogru ve duzgun takili olduguna emin olurdum. Ustesinden gelemezsem arastirna fasli.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı