Çözüldü FX 8350 ve R9 280X sistem FPS düşme problemi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Omakya

Hectopat
Daha fazla  
Herhangi bir oyunda iken, son zamanlarda ani FPS düşüşleri yaşamaya başladım. Anlık olan bu düşüşler yaklaşık 5-10 saniye arası sürüyor.

MSI Afterburner ile anlık değerleri takip ettiğimde, dikkatimi çeken GPU Usage'in aniden düşerek FPS düşmesine sebep olmasıydı. Diğer değerler stabil ve düzgün görünüyor.

Isınma problemim yok. RAM'leri kontrol ettim. Fanlarda, havalandırmada problem yok. Oyun SSD veya HDD üzerinde de olsa aynı sorunu yaşıyorum.

Eski ve yeni driverları denedim. Donanım sorunu olabilir mi? Kondansatörler veya mosfetler böyle bir soruna yol açar mı? Geriye sadece donanımsal bir problem düşüncem kaldı.

• Windows 10
  • AMD FX 8350
  • Radeon R9 280X
  • M5A97 LE r2.0

teknopat.png

Çözüm
Cevabınız için teşekkür ederim fakat son sürücüden geçen seneki sürücüye kadar geri döndüm. Sonuç aynı. RAM yetersiz kalınca veya işlemci aşırı ısınınca olan sonucun aynısını yaşıyorum fakat RAM yeterli, işlemci sıcaklığı ideal. Hala çözüm arıyorum.
Sorun çözüldü.

BIOS'tan işlemci turbosunu disable yaptım. AMD driver konusunda maalesef çok başarısız ve ilgisiz. AMD destek sitesinden indirdiğim otomatik sürücü yükleyen programı R9 200 series olarak yüklüyordu. 2017 tarihli R9 200series/ HD 7970 sürücüsünü yükleyince her şey süper oldu.

Turbo özelliğini kapatmış olmam performansı genel olarak çok etkiler mi bilmiyorum.
Önerim en son sürücüye güncellemediyseniz güncellemeniz, eğer en son sürücüdeyseniz ve bu sorunu yaşıyorsanız da eski versiyon bir sürücü kurmanızdır. Eğer bunları denedikten sonra sorununuz çözülmezse en son parçaların bozulmasını düşününüz ki kondansatör patlaması gibi bir olay olması durumu hem yüksek voltaj olmadığı durumlarda çok zor hem de az görülen bir durum olmakla beraber öyle bir olay olduğunda ekran kartınız çalışmayacağı için görüntü alamazdınız. Çok fazla drop sorunu yaşıyorsanız bu sorun çipinizden kaynaklanıyor da olabilir çipiniz çok küçük ayak lehimleri olduğu için birkaçı ısıdan dolayı yerinden çıkmış ve ya kırılmış olabilirler ki bu durum kartınızın ömrünün kısaldığının habercisidir. Eğer sonuna kadar okuduysanız ki okumuşsunuzdur diye umuyorum son sorun en son akla gelmesi gereken ve en kötü senaryodur nedeni ise çözümün kartın değişiminden geçmesi demektir dediğim gibi ilk olarak sürücüleri kurmayı denemeniz daha mantıklı olacaktır.

Cevabınız için teşekkür ederim fakat son sürücüden geçen seneki sürücüye kadar geri döndüm. Sonuç aynı. RAM yetersiz kalınca veya işlemci aşırı ısınınca olan sonucun aynısını yaşıyorum fakat RAM yeterli, işlemci sıcaklığı ideal. Hala çözüm arıyorum.
Sorun çözüldü.

BIOS'tan işlemci turbosunu disable yaptım. AMD driver konusunda maalesef çok başarısız ve ilgisiz. AMD destek sitesinden indirdiğim otomatik sürücü yükleyen programı R9 200 series olarak yüklüyordu. 2017 tarihli R9 200series/ HD 7970 sürücüsünü yükleyince her şey süper oldu.

Turbo özelliğini kapatmış olmam performansı genel olarak çok etkiler mi bilmiyorum.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı