FX 9590 Donma Sorunu

aliceceli

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar.
Yeni bir sistem topladım. Windows 10 64 yüklü.
İşlemci için SilverStone Tundra TD02-E Sıvı Soğutma mevcut kasada iki önde birtanede arkada fan bağlı ana kart ısı değerleri normal 32/37 arasında seyrediyor.
Fakat 6 bin tl verip aldıgım sistem 3kez birden bire donup kalıyor hiç bir işlem yapamıyorum reset atmazsam saatlerce donuk vaziyetde bekliyor.
Donma sorununu:
1.Aynı anda oficce yüklerken ve dosya kopyalama işlemi yaptıgımda.
2.Harici HDD sistemim HDD dosya kopyalarken
3.Ve kurtarma DVD yazarken aynı anda Youtube'den video yüklerken yaptı.

Sizce neden kaynaklanıyor olabilir? RAM işlemci HDD hangisi?
BIOS'da hiçbir işlem yapılmadı.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Sosyal'e bakarsanız sizin gibi FX 9590'ın donma sorunu çok, hemen hemen hepsinin sorunu işlemciyi besleyemeyen anakart. Sizin anakartınızın işlemciyi besleyebileceğini düşünüyordum ama yetmemiş. Belki M5A99FX pro R 2.0 besleyebilir. FX 9590 beslemesi zor bir işlemci.
9590 yerine FX 8370e takın, sorunsuz kullanırsınız. Ama elinizdeki işlemciyi ne yaparsınız bilemem. Anakart değiştirmenizi önermem çünkü yeni anakartta da sorun çıkabilir.

Sorunu çözmenin tek yolu o işlemciyi emekli edip, daha düşük bir modelini ya da intel işlemci almak. AMD bu işlemcisinde yeterli kanal desteği sağlayamadı. Anakart bu nedenle düzgün veri aktaramıyor. @Weird flex ' ın önerdiği işlemci gayet iyi bir seçim. Alternatif olarak daha güçlü bir anakart anakart alabilirsiniz ama o işlemci için değmez. Seçim sizin.

Şuan değişikliğe gidebileçeğimi sanmıyorum cünkü bütcem bitti. bu sistemle idare etmem gerek. Zaten düşük ayarlarla bir sıkıntı yok .
delphi 7
ulead video studio
Rad studio
Proteus gibi proğramlarda sorunsuz calışıyor. oyun denemedim.
8 gb bir RAM daha taksam voltaj düşüklüğümü olur yoksa performans mı artar.

Sisteme güç yetmiyor demişsiniz kendi yöntemleriniz ile bulduğunuz için söyledim.
PSU'nuzu yazarmısınız?
Her yazma işlemi olunca donma oluyor diye belirtmişssiniz.
HDD'nizi test edermisiniz?
Ben HDD'den şüphelendim Hdd modelinizi yazarmısınız?

Arkadaşım tam emin olmadan neden millete donanım öneriyorsun ? İnsanlar buradaki yorumlara güvenerek parçalarını satın alıyor.
Anakart ile CPU'nun uyumlu olup olmadığını anlamak için anakartın destek sayfasındaki "CPU support list" bölümünü kontrol etmek gerekiyor.

Anakartın en fazla 125W işlemcilere destek veriyor ve senin işlemcin 220W güç tüketiyor.
Anakartını şununla değiştirirsen problemin ortadan kalkacaktır diye tahmin ediyorum.
http://www.vatanbilgisayar.com/giga...ddr3-2000mhz-oc-sata-30-anakart.html#yorumlar

Tam olarak bilgi verilmediğinden emin olamadım ama bu anakarta revision 4.0 ile 220W desteği gelmiş ve senin işlemcin de listede yer alıyor.
Yorumlarda rev 4.0 olduğunu söyleyenler var ama emin olmak için vatan bilgisayar ile iletişime geçip kesin bilgi alman iyi olacaktır.

Sosyal'e bakarsanız sizin gibi FX 9590'ın donma sorunu çok, hemen hemen hepsinin sorunu işlemciyi besleyemeyen anakart. Sizin anakartınızın işlemciyi besleyebileceğini düşünüyordum ama yetmemiş. Belki M5A99FX pro R 2.0 besleyebilir. FX 9590 beslemesi zor bir işlemci.
9590 yerine FX 8370e takın, sorunsuz kullanırsınız. Ama elinizdeki işlemciyi ne yaparsınız bilemem. Anakart değiştirmenizi önermem çünkü yeni anakartta da sorun çıkabilir.

Psu High Power Astro Lite 750W Gold
hdd testlerim
Adsız.png
HD monitör voltaj
Adsız1.png
Donanım bilgilerim yarım saat calıştıktan sonraki derece değerleri
Adsız11.png
yüklü sistem
Adsız111.png
Az önce Asus sitesine baktım Ana kart 140 w kadar destekler diyor. daha önce böyle bir ibare görmemiştim baya bir kapsamlı araştırma yaptım demek ki fark etmemişim. zaten görseydim bu sistemi toplamazdım.
3 gündür sistemi aktif kullanıyorum herhangi bir donma olmuyor. tabiki sitemi biosdan en düşük seviyede oc.
sistemm performans artışı için 8 gb bir ram daha taksam voltajdan dolayı sıkıntı yaşatırmı zaten yetmiyor,hepten donma yaparmı.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı