Çözüldü FX-9590 ve R9 290 Sistemde Donma Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SonsofAnarchyMC

Kilopat
Arkadaşlar, bilgisayarı normal kullanırken (internette gezerken, film izlerken vb.) herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmıyorum. Ama bilgisayara biraz yüklenmeye başladığımda (oyun oynarken) belli aralıklarla bilgisayar donuyor. Ekran donuyor, ses kesiliyor, klavye mouse çalışmıyor, hatta klavyenin CAPS LOCK ve ya NUM LOCK tuşlarını dahi açıp kapayamıyorum. Bu donmayı bazen oyuna girdikten 30 dk sonra yapıyor, bazen saatlerce oynamama rağmen yapmadığı oluyor.

İlk aklıma gelen sıkıntı PSU yetersizliği oldu. Isı değerlerinde absürt artışlar söz konusu değil. Sizce ne yapmalıyım, yeni bir PSU almalımıyım. Yeni bir PSU almadan sıkıntıyımı netleştirmeliyim ve bu problemin nedenini nasıl netleştirebilirim. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Sistemim:
  • ASUS CROSSHAIR V FORMULA-Z 990FX/SB950 AM3+ DDR3 2400MHZ(O.C.) SATA3.0 USB3.0 ANAKART
  • AMD FX X8 9590 SOKET AM3+ 4.7GHZ 16MB CACHE 32NM İŞLEMCI
  • GSKILL 16GB (2X8GB) RIPJAWSX DDR3 1866MHZ CL10 1,5V DUAL KIT RAM
  • SAPPHIRE R9 290 TRI-X OC GDDR5 4GB 512BIT AMD RADEON DX 11.2 EKRAN KARTI
  • CORSAIR HYDRO SERISI™ H110 SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ
  • CORSAIR 128GB FORCE GS SERISI SATA 3.0 SSD (560MB OKUMA / 535MB YAZMA)
  • 1 TB HDD, 4 ADET 200 MM LEDLİ FAN, 7 ADET 120 MM LEDLİ FAN, 1 ADET OPTİK SÜRÜCÜ, ÖN PANEL FAN CONTROLLER, CARD REDAER
  • HIGHPOWER 750W 80Plus Bronze 56A-12V Güç Kaynağı

Çözüm
hocam üzerinden epey bir süre geçti konunun sanırım bende de aynı problemi yarattı bu işlemci. Ama genel sorun RAM'le alakalı. Siz problemi çözdünüz mü?

Farklı modül 8 GB RAM aldım. Hepsini ayrı ayrı denedim. En son kullanmakta olduğum ve yeni aldığım RAM'leri birlikte çalıştırdım ve hiçbir sorun yok gayet stabil şekilde çalışıyor.

Şu anda sorunu işlemciyi 4.0 GHz'e çekerek çözdüm fakat 4.7 GHz hızda kullanabilmem için RAM değişikliğine gitmem gerekiyorsa yeni RAM satın alabilirim. Sorunu hangi marka RAM ve değer aralıklarında çözdünüz?
hocam üzerinden epey bir süre geçti konunun sanırım bende de aynı problemi yarattı bu işlemci. Ama genel sorun RAM'le alakalı. Siz problemi çözdünüz mü?

Farklı modül 8 GB RAM aldım. Hepsini ayrı ayrı denedim. En son kullanmakta olduğum ve yeni aldığım RAM'leri birlikte çalıştırdım ve hiçbir sorun yok gayet stabil şekilde çalışıyor.

Şu anda sorunu işlemciyi 4.0 GHz'e çekerek çözdüm fakat 4.7 GHz hızda kullanabilmem için RAM değişikliğine gitmem gerekiyorsa yeni RAM satın alabilirim. Sorunu hangi marka RAM ve değer aralıklarında çözdünüz?

Çözüm
Hocam dual kit corsair lp 2x8gb 1866 ram aldım. önce onları tek tek denedim daha sonra ikisini birden. herhangi bir problem oluşturmadı. Kendi kullandığım corsair vengeance pro cl 9 dual kit 2x4gb ram modülleri tek tek denedim daha sonra. Birinde kitleme sorunu çıkarttı diğerinde çıkartmadı. işin daha ilginç yanı ise hepsini birlikte taktığımda da bir problem oluşturmadı ilk 1 saat süre içerisinde. Anlık işlemci ısı değerleri tavan yapınca oyun içerisinde kitleme olayı tekrar oluştu. garip ama yeni aldığım RAM'ler ile herhangi bir problem yok. bazen ısı değerleri anormalleşiyor bunun nedenini ben henüz çözmüş değilim. Masaüstünde iken 32 derece de seyir ederken bazen 50 -60 dereceye kadar çıkabiliyor hiç bir şey yapmadan. Bunun da işletim sistemi ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Kasa içi soğutma için tam bir hafta uğraştım diyebilirim ki kullandığım cpu soğutucusu da gayet iyi (gts v8) tavsiyem bir bilgisayarcıya götürüp hdd - ekran kartı ve ram'leri değiştirerek denemen. Çok öte bir ihtimal anakartın sorunlu olması ama emin olmak için biraz uğraştırıcı.

Herkes farklı bir şey söylüyor ama işlemci aynı. Sorun kesinlikle işlemcidedir.
Herkes farklı bir şey söylüyor ama işlemci aynı. Sorun kesinlikle işlemcidedir.
Bu işlemci ile 10 saat kadar tam yükte oyun oynayan ve kitlenme problemi yaşamayan yığınla kullanıcı var. Doğru bios ayarları ve soğutma ile. Sorunlu bi işlemci hala satış için raflarda olmaz diye sanıyorum yanlışsam düzelt beni. Sadece zahmetli ve sinir bozucu evet o konuda katılıyorum.

@umdeka53 beni yanlış anladınız. Benim kastettiğim şey farklıydı. Bu işlemcinin normal bir şekilde çalışması için uğraşmak gerekiyor. Söylemek istediğim işlemci değişirse sorun çözüdür.
Evet zahmetli olduğu kesin bizzat yaşadım. ama inanın sorunlar ortadan kalkınca verdiği performans azımsanacak kadar da kötü değil. Yani memnun kaldım diyebilirim tabi ki intel'den iyidir demiyorum. Ama yerlere vurulacak bir işlemci değil sadece eksisi fazla güç tüketimi.

@SonsofAnarchyMC merhaba arkadaşlar, benim de işlemcim amd fx 9590 ve anakartım msi 990fxa gaming, bendede bilgisayar normal kullanımda iken bile bazen 20dk da, bazen 3 saatte kilitleniyordu ben msi command center dan voltajı 1,5450 den 1,5800 yaparak düzelttim ghz ile hiç oynamadan psum enermax naxn 850w bi deneyin derim.

Sorun Çözüldü.. Bu hatayı alan bir sürü kişi olduğunu gördüm ve herkes çözümü işlemciyi değiştirmekte buldu ama çözüm aslında çok basitmiş
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
. Buradaki işlemi yaparsak sorun çözülüyor. Bios ayarlarından turboyu disable yapmamız sorunu çözüyor.

FX 9590 kullanıcılarının genel şikayeti. Sorun İşlemciden kaynaklanıyordur, çözümü yok diye biliyorum.

çözümü var. ben fx9590 ı günlerce 8 çekirdek çalıştırdım. ve halada şuanda çalışıyor. madencilik alanında. sorun yok. ilk kurulumda sata sürcülerini kurmamıştım dondu. daha sonra güncelledim sorun yok sistemim win7 64 bit. eksik driver kuruyorsunuz işlemciye çamur atmayın. paramızı çöpe attık demeyin. azcık anlamak lazım :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı