FX6100 ve R9 270 Sistem Oyunlarda Takılma Sorunu

1453selo

Hectopat
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Tam 2 sene önce şöyle bir sistem topladım.
  • Asus AMD R9 270 dcu2 2 GB 256 bit ekran kartı
  • Asus M5A97LE R2.0 anakart
  • AMD FX6100 işlemci
  • 4GB corsair 1600 MHz CL9 RAM
  • Cooler master 500w kasa
  • 500GB WD blue hard disk

Arkadaşlar sistemim bu şekildedir. Sorunum şu GTA 5 (orijinal ve korsan oyun olarak ikisinde denendi), Resident Evil 7 veya diğer oyunları oynarken en yüksek ayarda ve en düşük ayarda belli bir süre sonra takılmalar yaşıyorum ve bazı zamanlarda bilgisayar birden kapanıyor. RAM sebeplidir diye düşündüm ya da çok ısındığı içindir diye düşündüm bilgisayarcıya gittim ekran kartının ömrü bitiyor dedi. Siz ne diyorsunuz yardımcı olabilecek var mı? Soğutucu veya RAM eklentisi yaparsam bu bilgisayara bu konuda yararı olacak mıdır? Arkadaşlar bir de şöyle bir sorum olacak bu işlemci sanırım overlock'a uygun bir işlemci bunu yaparsam sisteme kazandırdıkları ne olur ve yapmamda bir sakınca olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım sorunun anakartın kuzey köprüsünden kaynaklanıyor. Yük altında kuzey köprüsünün sıcaklığını kontrol et sanırım 100 dereceye ulaşınca kendini korumak için sistemi yavaşlatıyor.

Aslında test değerlerini yaptık. Hiçbir sıcaklık 70 dereceyi geçmedi. Peki ben bu işlemciye nasıl hız aşırtma yapabilirim ? Bugün sadece BIOS kısmından 3.6 GHZ çıkarttım. Üstüne çıkartmak için ne yapabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim bilgisayarı aldığımdan beri performans alamadım AMD sistemleri sevdiğimden böyle bir işe girip aldım o zaman 1500 TL fiyata. Gerçekten yardımcı olabilirseniz sevineceğim. Teşekkürler tekrardan.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı