FX6300 işlemciye overclock nasıl yapılır?

Mert Erik

Picopat
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
1050 Ti ekran kartı ile BF1 tarzı oyunlarda darboğaz yapıyor.
Bu sorunu birazda olsa azaltmak ve performans kaybını minimuma çekmek istiyorum.
Ayrıca Snowman M.200 hava sogutucusuna sahibim. Prime64 strees testinde 1 saat sonunda maksimum 55 dereceye geliyor.
Oyunlarda ise sıcaklık 45 ile 48 arası gidip geliyor.

Ben O.C ile kullanıyorum ama değişen olmuyor, darboğaz devam ediyor. Sorun işlemcinin mimarisinde gizli.

Çarpan kilidi 22, NB 1.3V, çekirdek 1.375V ile 4.4GHz'e çıkabiliyorum. Bügün 1.42V ile 4.5-4.6GHz denedim ama başarılı olamadım :(

Bunlar benim değerlerim, senin işlemcin için değişebilir.

V vermeden 3.8 ile 4.2 GHz arasına kadar çıkılabiliyor, tavsiyem oradan başlaman olur. Çarpan kilidini 0.5 artırıp, her seferinde 30dk yük testi yaparak dene.

Zaten top noktaya ulaşınca fark edersin.

Ben O.C ile kullanıyorum ama değişen olmuyor, darboğaz devam ediyor. Sorun işlemcinin mimarisinde gizli.

Çarpan kilidi 22, NB 1.3V, çekirdek 1.375V ile 4.4GHz'e çıkabiliyorum. Bügün 1.42V ile 4.5-4.6GHz denedim ama başarılı olamadım :(

Bunlar benim değerlerim, senin işlemcin için değişebilir.

V vermeden 3.8 ile 4.2 GHz arasına kadar çıkılabiliyor, tavsiyem oradan başlaman olur. Çarpan kilidini 0.5 artırıp, her seferinde 30dk yük testi yaparak dene.

Zaten top noktaya ulaşınca fark edersin.
4.5 hızına ulaşsam bile gözle görülür bir fark oluyor mu?
Olmuyorsa uğraşmaya gerek yok o zaman.

En azında şöyle tüm çekirdekleri 4.0 yapmak için ne yapmam lazım?
Çok fazla detay var. Kabaca fikir oluşması için şuna bakmanıza öneririm. Yalnız OC işlemciden işlemciye ve anakarta göre değişir. Benim ayarlarım sizde çalışmaya bilir. Tam tersi zarar verebilir.

Deneme ve yanılma yöntemiyle bakmanız lazım.

Geri
Yukarı