FX6300 Radeon Ayarları'nda 3 çekirdek görünüyor

DocPill

Hectopat
Herkese merhaba, elimde FX6300 6 çekirdekli bir işlemci var. Lakin şöyle bir sorun var, DxDiag'da da 6 çekirdek görünen işlemci, Radeon ayarları'nda 3 çekirdek olarak görünüyor. (Radeon güncel durumda. (20.9.2))
Tek yapabildiğim, MSConfig→önyükleme→gelişmiş Ayarlar'dan işlemci sayısını 6'ya çıkartmak oldu, ama o da sonuç vermedi. Ha, eğer sorun etmeyecekse yani sadece küçük bir hata falansa, kalmasında sorun yok ama Radeon'un işlemciyi 3 çekirdek alması gibi bir durum varsa yardımlarınız bekliyorum. Şimdiden sağ olun.

Dosya Ekleri

• IMG-20201019-WA0016.jpeg
    IMG-20201019-WA0016.jpeg
    179,9 KB · Görüntüleme: 70
  • IMG-20201019-WA0018.jpeg
    IMG-20201019-WA0018.jpeg
    92,4 KB · Görüntüleme: 58
Evet, geldik yine derin mi derin bir FX konusuna.

Olay çok uzun, ben size şöyle kısaltayım.

AMD, FX serisi işlemcileri yüzünden davalık oldu. O yüzden AMD FX 6000 serisi işlemciniz 3 çekirdek gözüküyor.

Kısacası normal bir durum.

Hiç duymadım. Olayı nedir?

Evet, geldik yine derin mi derin bir FX konusuna.

Olay çok uzun, ben size şöyle kısaltayım.

AMD, FX serisi işlemcileri yüzünden davalık oldu. O yüzden AMD FX 6000 serisi işlemciniz 3 çekirdek gözüküyor.

Kısacası normal bir durum.
P-peki, benim işlemcim 3 çekirdekli performansı mı verecek, 6 çekirdekli performansı mı?

O zaman sorun yok. Cevaplarınız için sağolun.
CPU-Z size 6çekirdek olduğunu söyler ancak gerçeği 3çekirdek 6mantıksal işlemcidir işlemciniz 3çekirdek performansı verir. AMD sanırım hyper-threading ile çekirdek arasındaki farkı bilmiyormuş gibi göstermek istemiş. AMD Phenom ve FX işlemcilerdeki çekirdeklerin aslında yarısı kadar çekirdek var. mesela 6 serisinde 3çekirdek var ancak her çekirdek içinde 2tane de modül var bu yüzden "6 çekirdek" dediler ama değil tabii ki.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı