Çözüldü FX6300 Sistem yük altında kendini yeniden başlatıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bkeskin313

Kilopat
Arkadaş merhabalar. Yakın zamanda bilgisayarımda tahmin ettiğim bir sorun oluştu.
BIOS ayarlarımda 5V ,3.3v voltajlarım neredeyse tam değerlerindeyken 12V değerim 11.4-11.6 arası gidip geliyordu.
Bugünlerde ise oyuna girdiğimde bilgisayar hiçbir uyarı vermeden reset atıyor. Önceleri bu olay sadece küçük kardeşim Zula oynarken yaşardı. Şimdi ben GTA 5’te yaşıyorum.
CS:GO, Far Cry4 ve FC Primal’da bu sıkıntıyı yaşamıyorum. Şimdi genel olarak bilgisayın 6 yıllık olduğunu düşünürsek sorunun PSU'da olduğunu tahmin etmek zor değil. Sorunum ise aynı PSU neden farklı oyunlarda farklı tepki veriyor?
Sanmıyorum ama ben sistemi her seferinde anakart üzerindeki düğmeden açıyorum acaba ondan da olabilir mi?
Sistemim; M5A97 r2.0 ASUS BIOS versiyon 2603(Full default settings)
AMD FX6300 3.5GHz (stock kullanıyorum OC yok)
AMD RX460 2 GB MSI (bilgisayara sonradan ekledim)
4x2 GB G.Skill Ripjaws CL9 DDR3 RAM.
PSU: Thermaltake model TT500AL1NC 500W.
HDD: Sea.
(Fotoğraf bana ait değildir fakat PSU model aynı)

Dosya Ekleri

• F8CBFC3A-B94E-4323-A3CF-FC7A8302CC05.jpeg
    F8CBFC3A-B94E-4323-A3CF-FC7A8302CC05.jpeg
    90,1 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:
Çözüm
PSU farklı oyunlarda farklı yükler altında olacağından oyundan oyuna performansı değişebilecektir. Mesela basit bir oyunda işlemci atıyorum %20 çalışıp 20w kullanıyorsa üst düzey bir oyunda %70 çalışıp 70w kullanıyor olabilir.

Sıcaklık değerleri de önemli. Oyun esnasında kontrol edin sürekli gözünüz üstünde olsun. Sıkıntı görünmediği halde reset atmaya devam ederse elle kontrol edebilirsiniz. Termal macununuzu kontrol edin kurumuş olabilir veya yakın zamanda soğutucuyu söküp taktıysanız oturdu gibi gözüküp oturmamış olabilir. Fanların döndüğünden de emin olun.
Teşekkür ederim cevabınız için. Termal macun sürmeyeli 4 yıl oldu. Iftardan sonra ısı değerlerini oyuna bağlı olarak not alıp buraya atacağım.
PSU farklı oyunlarda farklı yükler altında olacağından oyundan oyuna performansı değişebilecektir. Mesela basit bir oyunda işlemci atıyorum %20 çalışıp 20w kullanıyorsa üst düzey bir oyunda %70 çalışıp 70w kullanıyor olabilir.

Sıcaklık değerleri de önemli. Oyun esnasında kontrol edin sürekli gözünüz üstünde olsun. Sıkıntı görünmediği halde reset atmaya devam ederse elle kontrol edebilirsiniz. Termal macununuzu kontrol edin kurumuş olabilir veya yakın zamanda soğutucuyu söküp taktıysanız oturdu gibi gözüküp oturmamış olabilir. Fanların döndüğünden de emin olun.
%100 stres testinde CPU 59 derece GPU 55 derece maksimumu gördü.(30 dakika)
Voltaj değerleri ise; 5,V = 5.01 stabil
12V= maksimum 11.7 minimum 10.6
3.3V=3.29 stabil.
Ekran kartımın voltajını düşürdüğümde 12V değeri minimum 11.1 e düştüğünü gördüm. Sanırım GPU, PSU tarafından beslenemiyor.
Arkadaşlar sorunu çözdüm. Sorun PSU nun yeterince sistemi besleyememesi.
Güç ayarlarından minimum cpu kullanımını %1, maksimum CPU kullanımını %75e çektim. Aynı zamanda msi afterburnerde GPU ya voltaj düşürme işlemi yaptım.
Ağır stres altına soktuğumda sistemi, bu sefer voltaj 11.6 sabit aldım ve 4 saatlik GTA5 ardından hiç atma ve ısınma yaşamadım.
Voltaj düşürünce ısı değerlerim 45 e kadar düştü. Faydası olabilir diye buraya aktarmak istediğim. İyi forumlar.
Arkadaşlar PSU yandı haberiniz olsun :D

Teşekkür ederim cevabınız için. Termal macun sürmeyeli 4 yıl oldu. Iftardan sonra ısı değerlerini oyuna bağlı olarak not alıp buraya atacağım.

%100 stres testinde CPU 59 derece GPU 55 derece maksimumu gördü.(30 dakika)
Voltaj değerleri ise; 5,V = 5.01 stabil
12V= maksimum 11.7 minimum 10.6
3.3V=3.29 stabil.
Ekran kartımın voltajını düşürdüğümde 12V değeri minimum 11.1 e düştüğünü gördüm. Sanırım GPU, PSU tarafından beslenemiyor.
Arkadaşlar sorunu çözdüm. Sorun PSU nun yeterince sistemi besleyememesi.
Güç ayarlarından minimum cpu kullanımını %1, maksimum CPU kullanımını %75e çektim. Aynı zamanda msi afterburnerde GPU ya voltaj düşürme işlemi yaptım.
Ağır stres altına soktuğumda sistemi, bu sefer voltaj 11.6 sabit aldım ve 4 saatlik GTA5 ardından hiç atma ve ısınma yaşamadım.
Voltaj düşürünce ısı değerlerim 45 e kadar düştü. Faydası olabilir diye buraya aktarmak istediğim. İyi forumlar.
Arkadaşlar PSU yandı haberiniz olsun :D

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı