FX6300 sisteme CPU soğutucu tavsiyeleri

Yer
İstanbul
Daha fazla  
Anakart: MSI FXA990 GD65
CPU : AMD FX 6300
RAM : 1X4 GB DDR3 1600 MHz 1.5V CL9 Gskill Ripjaws 1X4 GB DDR3 1600 MHz 1.5V CL11 Hi Level
GPU: Sapphire HD 6850 Dual X 2GB 128 BİT
HDD : 1 TB WD Cavier Blue
PSU : 500W
Monitör: Samsung SyncMaster 932 N Plus 1280X1024 5MS 300 CD 60 HZ

AMD Cool'n'Quiet teknolojisi açıkken CPU frekansı ve voltaj değerleri değişken değerler göstermekte. Özellikle yükteyken Turbo Core Technology sayesinde CPU frekansı 4 GHz değerlerini görebilmekte. Fakat çok kısa zamanda CPU sıcaklığı 80 üstü derecelere ulaşıp dolayısıyla oyundayken PC kendi kendine kapanıyor. Bende Cool'n'Quiet kapattım. Dolayısıyla CPU frekansı 3.5 GHz’de kitlendi. Buna rağmen oyundayken sıcaklık 78 dereceleri gördü. Bu arada oynadığım oyun eski bir oyun. Steam=> Infestation The New Z. Zaten oynadığım grafik ayarları da en düşük ayarlar. Yani sistem oyun için yetmekte.

Yaklaşık 1 saattir oyuna girmedim. Sadece 5-6 tane internet sayfası, Discord, AIDA64 ve görev yöneticisi açık olmasına rağmen CPU sıcaklığı 60-65 dereceler arası değişmekte. Bilgisayarcı termal macunu yeni sürdü. 1 ayda değiştirdiğim 3. anakart bu. Bu süreçlerde doğal olarak termal macun sürdü. Fakat bu şu anki anakartımda sürerken görmedim. Sürülü diye sürmedi mi, ya da sürülüyken üstüne biraz daha mı sürdü, emin değilim. Şu an kullanmakta olduğum CPU fanı çok küçük bir fan. En büyük sebebin şu anki CPU fanın ve bilgisayarcının sürdüğü termal macunun çok dandik olması olarak düşünüyorum. Altta resmini paylaşacağım.
Sizlerden ricam, 100-200 TL aralığında kaliteli termal macun kendinden sürülü F/P olarak serin ve stabil bir şekilde CPU sıcaklığını oyundayken en düşük seviyelerde tutabilecek alabileceğim en iyi 3-4 ısı borulu hatta 4 ısı borulu çok etki yapacak ise, 4 ısı borulu CPU soğutucu tavsiyelerinizi acilen bekliyorum. @BilgisayarKurdu @Neurevt @Jira @Akif @FurkanEmir41 @CJack60 @Pantheon @BERWAR

Eksik bilgi verdiysem veya herhangi bir yanlışım varsa kusura bakmayın. Paylaşmamı istediğiniz herhangi bir bilgi varsa hemen paylaşabilirim.
kasa3.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendi araştırdıklarım;

SilverStone AR01 Intel-AMD Uyumlu Hava Soğutucu
Arctic Freezer A32 Soket AM2, AM3+, FM1, FM2+ İşlemci Fanı - Fiyatı
Dark Freezer X94RD Intel 775/1156/1155/1150/1151 Fiyatı
Dark Freezer X120,LGA 775/115X/1366/2011/2066, AMD AM2/AM3/AM4/FM1/FM2,20mm 4pin PWM Fanlı, 4x Isı Borusu, Direkt Kontak AMD ve Intel Uyumlu İşlemci Soğutucu (DKCCX120)
DeepCool Gammaxx S40 CPU Soğutucu Fan

Sayın @Murat5038 hocamın tavsiyeleri;

Xigmatek Fan
PcCooler X4 120mm 4 heatpipes CPU cooler fan 4pin quiet fan for AM2 AM3 AM4 Intel 775 1150 1151 1155 1156 2011 X99 motherboard -in Fans & Cooling from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group

Bu modeller dışında önerebileceğiniz farklı 4 ısı borulu, kaliteli termal macun sürülü, CPU ısısını biraz OC yapsam bile en serin ve stabil bir şekilde tutabilecek soğutucular var mı?

Yukarıdaki modeller yeterli ise, seçimimi hangisinden yana kullanmalıyım? 3 gündür bekliyorum. Görüş ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. @Jira @Akif @CJack60 @Pantheon @BilgisayarKurdu @Barış Tolon

@Murat5038 hocam sizin de görüş ve düşüncelerinizi merakla bekliyorum. Teşekkürler.

6100 ile Cooler Master Hyper T2 mini kullandım ve ofiste de hala kullanıyorum, Yük altında 65 dereceyi geçtiğini görmedim fakat bunlar Overclock yapılmamışlar değerler. Değerleri biraz yükseltip voltaj vermeye başlayınca 70 dereceye yaklaşıyor sıcaklıklar.

6100 ile Cooler Master Hyper T2 mini kullandım ve ofiste de hala kullanıyorum, Yük altında 65 dereceyi geçtiğini görmedim fakat bunlar Overclock yapılmamışlar değerler. Değerleri biraz yükseltip voltaj vermeye başlayınca 70 dereceye yaklaşıyor sıcaklıklar.

Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Fakat benim istediğim 3-4 ısı borulu yani CPU sıcaklığını oldukça düşürebilecek, CPU' dan en iyi şekilde verim alabileceğim, serin ve stabil bir şekilde çalışmasını sağlayacak mümkünse sonraki sistemimde de kullanabileceğim AM4 destekli bir soğutucu. Şu an yukarıda paylaştığım resimdeki minik soğutucumla 'AMD Cool'n'Quiet' teknolojisini mecburen kapalı olarak kullanıyorum. CPU frekansı 3.5 GHZ sabit. Kapalıyken bile oyundayken CPU ısısı 75 derecelere kadar dayanıyor. Oynadığım tek oyun Steam=>Infestation The New Z. Eski bir oyun. 'Options' en düşük ayarlarda oynamama rağmen sıcaklık oldukça fazla. 'AMD Cool'n'Quiet' teknolojisi açıkken zaten CPU 3.5 üstüne çıkmaya başlayınca oyuna girdikten 2-3 dakika içinde PC kendini kapatıyor. CPU sıcaklığı hızlı bir şekilde 80 dereceleri geçiyor. Kasanın kapağını açtım. Öyle de her iki şekilde denedim. Sonuçlar yine aynı.

Öncelikle öneriniz için teşekkürler. Baktığımda AM4 desteği göremedim. Sanırım AM4 bir sistemle kullanmam mümkün değil. Sizce bu soğutucu CPU ısı değerini minimuma indirip, stabil ve serin bir şekilde kullanmam için yeterli midir? Yani şunu öğrenmek istiyorum. İlla 4 ısı borulu olmasına gerek var mı? Yoksa boşa masraf mı olur?

OC yapmayı pek düşünmüyorum. Fakat eğer mümkünse, voltajsız çıkabileceği en yüksek frekans olan 4-4.1 GHZ hızlarına kadar frekansı çekip kullanmak istiyorum. Az da olsa oyundaki FPS değerime olumlu etki edeceği kanaatindeyim. Bu konuyla ilgili de görüş ve düşüncelerinizi merak ediyorum. Şimdiden görüş ve düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

Şu an yazdığım mesajdan bir önceki mesajımda 'Mümkünse sonraki sistemimde de kullanabileceğim AM4 destekli bir soğutucu' yazıyor. Orada zaten problemimle ilgili de bilgiler verdim. Görememiş olabilirsin. Her neyse. AM4 desteği olmasa da olur. Sorduğum sorulara ve yazdığım yazıya sadece AM4 desteği kısmına cevap vereceğini bilsem o kısmı hiç yazmazdım. Yakın zamanda sistem değiştirmeyi düşündüğümden sonraki sistemimde de kullanmak açısından yazmıştım. O zaman da başka soğutucu alırız. Önemli değil.

Şu an yukarıda paylaştığım resimdeki minik soğutucumla 'AMD Cool'n'Quiet' teknolojisini mecburen kapalı olarak kullanıyorum. CPU frekansı 3.5 GHZ sabit. Kapalıyken bile oyundayken CPU ısısı 75 derecelere kadar dayanıyor. Oynadığım tek oyun Steam=>Infestation The New Z. Eski bir oyun. 'Options' en düşük ayarlarda oynamama rağmen sıcaklık oldukça fazla. 'AMD Cool'n'Quiet' teknolojisi açıkken zaten CPU 3.5 üstüne çıkmaya başlayınca oyuna girdikten 2-3 dakika içinde PC kendini kapatıyor. CPU sıcaklığı hızlı bir şekilde 80 dereceleri geçiyor. Kasanın kapağını açtım. Öyle de her iki şekilde denedim. Sonuçlar yine aynı.

Bu bilgiler eşliğinde sormak istediğim 'AMD Cool'n'Quiet' açıkken çok kısa sürede ulaşan bu yüksek sıcaklığı stabil ve serin tutmak için önerdiğin model yeterli midir? Yani illa fanın 120mm, ısı borusunu 4 adet olmasına gerek var mı? Arada devasa fark olmaz, yeterli diyorsan destek ekibiyle görüşüp, stoklarında varsa sipariş vereceğim.

Aslında düşüncem, CPU Turbo en yüksek frekansı olan 4.1 olmazsa 4.0 frekansıyla voltaj vermeden çarpan yükselterek kullanmak. FPS değerine az da olsa olumlu etki yapacağını düşünüyorum. Bu konudaki öneri ve düşüncen nedir?

Bu arada önerdiğin soğutucuyu çok beğendim. Hem görsel olarak, hem de boyut olarak her sisteme rahatlıkla ve kolaylıkla kullanılabilecek bir soğutucuya benziyor. @CJack60

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı