FX8300 Overclock Sonrası Sıcaklık Değerlerindeki Düşüklük

niermadeutusch

Hectopat
Geçen gün yeni aldığım Cooler Master Hyper T4 işlemci fanını AMD FX8300 işlemcime yanında gelen termal macununu sürüp monte ettim. Daha sonrasında AMD FX8300 işlemciyi 3.2 GHz'den 4.3 GHz'ye Overclock ettim.
Sorunsuz bir şekilde AIDA64 Extereme programı ile yaptığım stres testini çok da yüksek sayılmayan sıcaklık dereceleri ile bitirdi. Ama şöyle bir gariplik var ki; normal CPU sıcaklığı (boşta) resimlerde gördüğünüz gibi 47-48 derecelerdeyken CPU Core sıcaklıkları 28'li derecelerde gezinmekte. Forumlarda baktığıma göre hepsinde CPU Core sıcaklıkları çok yüksek olduğu için genelde "ona bakma normal CPU sıcaklığına bak CPU Core önemli değil" dediklerini görüyorum. Ama benim yaptığım testte tam tersi oldu yani CPU core sıcaklığı düşük.

Asıl ilginç olan konu da şu; yük altındayken sıcaklık artışı az oluyor (5-6 derece). Acaba bu sıcaklık değerleri normal mi, termal macunla alakalı bir durum mu bu olay? Yoksa BIOS yanlış mı ölçüyor diye merak ettim. Ya da hangi sıcaklığı baz almalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Siz ne dersiniz, herhangi bir sorun var mı? (Resimler biri yükteyken biri boştayken.)
Not: Yük altındayken 52 dereceyi geçmiyor.

BOŞTA.PNG
YÜK ALTINDA.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı