GTX 1050 overclock sonrası sıcaklık değerleri

102035

Kilopat
Makaleler
1
Benim Nvidia GTX 1050 2 GB ekran kartım var. MSI Afterburner ile Core clock +65, Memory Clock +300 yaptım. Şarja takılıyken maksimum 56 dereceyi gördü. Assassin's Creed Origins oyununda yani yükte iken maksimum 85 dereceyi gördü. Daha sonrasında 78-73-75-76 civarı bir şey gördü normal midir? Yoksa +50 +200'e geri mi çekeyim?

Bilgisayar türü: Laptop

RAM: 8 GB DDR4
2. GPU: Intel(R) HD Graphics 630
------------------------------------|
GTX 1050 2 GB Sensors |
GPU Core Clock: 139.0 MHz |
GPU Memory Clock: 202.5 MHz |
GPU Load: %0 |
Memory Usage Dedicated: 2 MB |
Memory Usage Dynamic: 1 MB |
VDDC: 0.6370 V |
------------------------------------
Şu anki GPU Core Clock: 1419 MHz (Default Clock Değeri: 1354 MHz)
Şu anki Memory: 1902 MHz altında ise 1752 MHz yazıyor.
Memory Type: GDDR5 (Hynix)

Şu anda yükte değilken 47 Celsius.
Laptop olan bir bilgisayar için bu değerler iyi midir? Assassin's Creed Origins gibi bir oyunda maksimum 83'ü gördü daha sonrasında 73-74-76-78 gibi değerler gördü. Overclock yaptığım halde laptop aksine soğudu. Eskiden daha çok ısınıyordu overclock yapmadan önce ama şimdi nedense daha çok soğudu ve el ile dokunduğumda eskiden elimi yakarken şimdi ise yakmıyor oyunda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
O değerde stabilite bozuluyor demek ki. Ayrıca voltaj da verilemediği için limitli overclock yapılabilir.
Değerleri kademeli bir şekilde düşürün, sorun düzeldiğinde o anki değerleri kullanabilirsiniz.
Değerler bir laptop için iyi. Bu şekilde kalabilir stabilite sorunu yoksa.

Değerler bir laptop için iyi. Bu şekilde kalabilir stabilite sorunu yoksa.
Şu anda ayarlar şöyle:
Core Clock: +65
Memory Clock: +250
Ama ben bunları biraz daha arttırırsam oyunlarda FPS artışı yerine 200 FPS'ten 70 FPS'e, Origins'de 60 FPS değerinden 30 FPS değerine kadar düşüyor. Örneğin Core Clock: +80 Memory Clock: +300 olduğu zaman FPS düşüşü oluyor, bunun sebebi nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
O değerde stabilite bozuluyor demek ki. Ayrıca voltaj da verilemediği için limitli overclock yapılabilir.
Değerleri kademeli bir şekilde düşürün, sorun düzeldiğinde o anki değerleri kullanabilirsiniz.

Çözüm
Cevabınız için teşekkürler. Dizüstü bilgisayarlarda gördüğüm en saçma sorunlardan biride bu. Kademeli bir şekilde düşürdüm ve uzun ince ayarlar sonrasında güzel bir değer yakaladım. Bir de şu fan hızı kilitli değil mi... Cidden sinir bozucu. Tekrardan teşekkürler cevabınız için. :)
Son olarak Core Clock: +65 MHz Memory Clock: +300 MHz yapınca CS GO'da girince sesler gelmeye başladı. Bilgisayarı direk kapattım, msi donmuştu. Virüs falan yok ama ben şöyle düşünüyorum:
1- Çok fazla yük bindirdiğim için ekran kartı darboğaz yapmış olabilir.
2- Voltaj veremediğim için oc limitini aşmış olabilirim.

Tekrar +50 MHz Core Clock, +200 MHz Memory Clock yapsam sıkıntı olur mu?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı