Fx8300 Sisteme Yükseltme

akinciii

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Technopat Sosyal'i 2 senedir takip ediyorum. Üye olup konu açmak bugüne nasip oldu. Sistem yanımda olmadığı için bazı parçaların marka modeline bakıp yazamıyorum.

MSI 970 Gaming anakart (AM3, DDR3)
FX 8300 işlemci
8 GB 1600 MHz DDR3 RAM
Gigabyte GTX 970 ekran kartı
160 GB kötü bir HDD
Corsair Carbide 100R kasa (VS600 80+ PSU)
Dell S2417DG 2K 144 Hz G-SYNC monitör
Logitech G633 kulaklık
Logitech G810 klavye
Inca IMG 307 mouse (şiddetle tavsiye ederim)

Sistemim bu şekilde. Birkaç gün içinde 3000-3300 TL civarı bir bütçem olacak. Eylülü beklersem 4 bine kadar zorlayabilirim. Evde olmayışım sebebiyle eylülü beklemek istiyorum fakat dolara bağlı fiyat artışları gözümü korkutuyor. Düşüncem işlemci RAM anakart üçlüsünü değiştirmek çünkü diğer parçalardan son derece memnunum. GTX 970 bana 2K 144 Hz monitörle istediğimi rahatlıkla verebiliyor. Elimdeki işlemci RAM anakart üçlüsünü de satıp Samsung 970 Evo m2 SSD almayı düşünüyorum. Biraz uzun oldu ama detaylı anlatma ihtiyacı hissettim. :) Şimdi sorularıma geçeyim.

Bu üçlüyü bir daha yıllarca değiştirmek istemiyorum o yüzden kafamda Ryzen 7 2700/2700x veya Ryzen 5 2600x ve yeni nesil anakart var. İşlemcilerle ve B450/X470 anakartlarla ilgili 2 haftadır araştırma yapıyorum. Başlarda X470 gibi üst düzey kartlara çok hevesliydim fakat çok gerekli olmadığını düşünmeye başladım. Aynı şekilde işlemcilerdeki "X" ibaresi (XFR) de çok önemli bir şey değilmiş sanırım. Böyle güçlü işlemcilerin kendi Turbo özelliği şu anlık fazlasıyla yetecektir diye düşünüyorum. İlerde yetmediği yerde ise Overclock öğrenip yapabilirim. Şu anlık da 2700'ün gayet düşük olan 65 Watt güç tüketimi gayet avantajlı. Bu sebeple ve Technopat'ta bugün gördüğüm bir konudaki tavsiyelerle aşağıdaki linklerdeki ürünleri gözüme kestirdim.
Bunların yanına ilk başta tek modül 8 GB 3200 MHz RAM alıp, kısa sürede bir 8 daha ekleyeceğim. Şu anki fiyatlarla toplam 3100 TL civarı tutuyor.

1- Bütçe dahilinde üçlü seçimim sizce mantıklı mı? Hertürlü tavsiyeye açığım.
2- Fiyatları kaçırmadan değerlendirmeli miyim yoksa KDV gibi indirimleri mi beklemeliyim? (Çok acelem yok hatta eylülü beklemem daha iyi. Hem evimde sistemi kurmaya hazır olacağım hem de bütçe artabilir.)
3- Anakartların dahili ses kartlarıyla ilgili hiçbir şey bulamadım. Sese önem veriyorum ama öyle aşırı hassas değilim ve ses kartlarına tonla para vermek istemiyorum. B450-x470 anakartların ses kaliteleri çok fark eder mi? Fark ediyorsa ses kartı olarak da iyi bir anakart tavsiye edebilir misiniz? Kaliteli sesli ve DTS 7.1 destekli kulaklığımı tam verim kullanmak istiyorum.
4- Pek kaliteli olmayan kasa ve güç kaynağımın üzerine bu sistemi kurmam riskli midir? Veya destekleme yönünden sıkıntı yaşar mıyım? İleride değiştireceğim fakat şuan onlara para harcamak istemiyorum.
5- Anakartların daha ufak olan "M" versiyonları yerine normalleri daha iyi midir?
6- Siz olsanız bunların yerine komple sistemi satıp yeni mi toplardınız, yoksa benim gibi mi yapardınız? Ayrıca sistemimdeki anakart RAM işlemci üçlüsü veya komple sistem tahmini ne kadar eder?

Bütün bunlar şuanlık oyun odaklı bir sistem için olsa da, daha sonra yayın, render vs. birçok farklı işle uğraşabilirim. Bu yüzden işlemciyi yüksek tutmak istiyorum ve Ryzen tercih ediyorum. Konu baya uzun oldu kusura bakmayın. Burada sorduklarım; kendim arayıp cevabını bulamadığım veya sizden fikir almak istediğin konulardır. Hiçbirini araştırmaya üşenip gelip buraya yazmıyorum. Okuyup yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim.

Edit: Aynı gün içinde mesaj eklediğim için moderatör arkadaşlardan özür diliyorum fakat acil bir durum var :) Hepsiburada çok güzel indirimler başlatmış. Şuanda 2 tane alternatif yarattım:

Ryzen 7 2700 + Asus TUF B450 Plus + GSkill RipjawsV 8 GB 3200 Mhz + Samsung 970 Evo = 3430 TL

Ryzen 7 2700x + MSI x470 Gaming PRO + aynı GSkill RAM = 3465 TL

Benim şuan kafama yatan bu iki kombinasyon var sadece. Bu işlerden anlayan arkadaşlardan yarın akşama kadar yardım bekliyorum. Bana yol gösterin lütfen :) Bu seçimler arasından olması şart değil. Konuyu okuduysanız başka önerilere de açığım. Hepsiburada'da başka güzel indirimli parçalar da var.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı