Fx8320 Sistem vs Amd A10 7850K Sistem

Oytun Çoban

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, elimde birkaç sistem kombinasyonu var bunların hangisini almanın daha mantıklı olacağını size danışmak istiyorum.

İlk Sistem:

Fx8320/630
Sapphire R9 270x Toxic
Corsair 1866mhz DualKit CL9 Bellekler(LP)
Asus m5a97 Evo
Segate 1TB Barracuda HDD
Xigmatek Talon 750w Vector Kasa
Bu sistem sanırsam 2000-2200TL arası bir miktar aralığında.

İkinci Sistem:

Amd A10 7850K
Gigabyte G1.Sniper A88X
Corsair 1866mhz DualKit CL9 Bellekler(LP)
(Eski kasamdaki Samsung 500GB 7200rpm Sata 3gb/s harddiskimi kullanacağım)
Xigmatek Talon 750W Vector Kasa veya Cooler Master Elite 500W
Bu sistem sanırsam 1500-1600TL arası bir miktar aralığında.

Üçüncü opsiyonum ise bir sistem değil;

Elimde Everest'in 250w psu'lu vasat bir kasası var
Pentium D 820 ve Gigabyte GA-G31M-ES2L rev2.4 anakart var.
Bildiğim kadarıyla anakart ddr2 ve pci express 1.1 destekliyor.
Bir adet HD7770/R7 250 ve 400W güç kaynağı almayı düşünüyorum.
Ramler ise 800mhz Kingston 1 adet 2GB belleğim var, arttırabilirim.

Hyper212x evo işlemci soğutucusu ile toplam. 500 TL ediyor.

Sizce bu üç opsiyondan hangisi daha mantıklı?

Lise 1 öğrencisiyim, babam bilgisayara çok para harcamak istemiyor, sizce 3. opsiyonu yapıp mı devam etmeliyim, baban almışken tam alsın diyerek 2. opsiyonu mu seçmeliyim, yoksa 1-1.5 sene daha bekleyip 1. opsiyonu mu almalıyım?

Bu yaz ilk olarak kasa alınıp seneye yarıyıl tatilinde kalan bileşenleri almayı düşünüyorum, malum hepsini aynı anda alamam şu sıralar Genral Mobile Elite telefonunu almayı düşünüyorum.

Not:Şu anki anakartım(kasamdan olsa gerek) 2-3 Yandex Browser sekmesi açıkken 70 dereceyi görüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Babam biraz sorun yapıyor. Ben 2. sistemi almak istiyorum fiyatından ötürü.
1. sistem aradaki farka değer mi?
2. sistemi alıp daha sonra ekran kartı eklemek nasıl bir yol?

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk sistemde bence çok fazlalık var. Kasayı CM K380 veya K282 alın.

Anakartı ise Asus M5A97 R2.0 yaparak 1. sistemi almaya çalışın.

Yine de 1. sistemi alamazsanız, 2. sistemi alın.

Babam biraz sorun yapıyor ben 2. sistemi almak istiyorum fiyatından ötürü
1. sistem aradaki farka değer mi?
2. sistemi alıp daha sonra ekran kartı eklemek nasıl bir yol?

2. sistem yani A10-7850K alıp, daha sonra sisteme ekran kartı ilave etmek, bu işlemcinin ve anakartının üretim mantığına aykırı. APU'lu sistemler; harici ekran kartından bağımsız, giriş seviyesi oyun oynamak isteyen kitleyi hedefliyor.

1. sistem biraz daha pahalı ama daha iyi oyun keyfi verir.

Korktuğum mesele de o zaten teknoloji gelişiyor ben yeni ekran kartını takacağım zaman pci 4.0 standardı veya işlemcimi zorlayacak bir ekran kartıyla karşılaşır mıyım? Apu'nun işlem gücü ne kadar iyi? Bir fx6300 kadar iyi işlem yapabiliyor mu?

- - - Güncellendi - - -

Haluk hocam, flood gibi oldu kusuruma bakmayın ama 2. sistem perfomansı 1. sisteme göre bariz bir şekilde düşük, bütçem kısıtlı olduğu için 2. sisteme ekran kartı eklemeyi düşündüm. Mantle ile işlemcideki gpu bana yeni harici bir ekran kartı taktığımda yardımcı olmaz mı?

Korktuğum mesele de o zaten teknoloji gelişiyor ben yeni ekran kartını takacağım zaman pci 4.0 standardı veya işlemcimi zorlayacak bir ekran kartıyla karşılaşır mıyım? Apu'nun işlem gücü ne kadar iyi? Bir fx6300 kadar iyi işlem yapabiliyor mu?

Haluk hocam, flood gibi oldu kusuruma bakmayın ama 2. sistem perfomansı 1. sisteme göre bariz bir şekilde düşük, bütçem kısıtlı olduğu için 2. sisteme ekran kartı eklemeyi düşündüm. Mantle ile işlemcideki gpu bana yeni harici bir ekran kartı taktığımda yardımcı olmaz mı?

Uzun hikaye ama kısaca özet geçeyim:

Intel'in meşhur yol haritası "Tick" ve "Tock"lardan oluşur. Tick'de mimari değişim, Tock'da ise varolan mimari üzerinde farklı revizyonlar yapılır. PCIe 4.0 ve DDR4, Intel'in Tick dönemine yani Broadwell serisine denk gelecek. Değişim yada performans farkı bizi ne kadar etkiler, bunu önceden tahmin etmek zor.

Bu yüzden; henüz piyasaya çıkmamış, testleri yapılmamış teknolojiler hakkında yorum yapmak doğru olmaz, çünkü elde herhangi bir veri yok.

APU'nun (A10-7850K) işlem gücü, AMD FX-6300'den daha düşüktür. Ancak bu farkı oyunlarda pek hissedemezsin.

APU ile yapılacak Dual Graphics, şu an R7 serisi (240-250) ile kısıtlı. Yani APU'lu sistem alıp, daha sonra ekran kartı da ilave edebilirsin.

Ama; ucuz ve dahili grafik kartı çözümü iyi diye APU'lu sisteme yatırım yapmak, oyun sistemi için iyi bir tercih olmaz.

Ya tek başına APU'lu sistem, yada FX serisi işlemci + ekran kartı.

Uzun hikaye ama kısaca özet geçeyim:

Intel'in meşhur yol haritası "Tick" ve "Tock"lardan oluşur. Tick'de mimari değişim, Tock'da ise varolan mimari üzerinde farklı revizyonlar yapılır. PCIe 4.0 ve DDR4, Intel'in Tick dönemine yani Broadwell serisine denk gelecek. Değişim yada performans farkı bizi ne kadar etkiler, bunu önceden tahmin etmek zor.

Bu yüzden; henüz piyasaya çıkmamış, testleri yapılmamış teknolojiler hakkında yorum yapmak doğru olmaz, çünkü elde herhangi bir veri yok.

APU'nun (A10-7850K) işlem gücü, AMD FX-6300'den daha düşüktür. Ancak bu farkı oyunlarda pek hissedemezsin.

APU ile yapılacak Dual Graphics, şu an R7 serisi (240-250) ile kısıtlı. Yani APU'lu sistem alıp, daha sonra ekran kartı da ilave edebilirsin.

Ama; ucuz ve dahili grafik kartı çözümü iyi diye APU'lu sisteme yatırım yapmak, oyun sistemi için iyi bir tercih olmaz.

Ya tek başına APU'lu sistem, yada FX serisi işlemci + ekran kartı.

Hmm, bu durumda APU'lu sistem bir süre sonra bana yetersiz gelecek. 1. sistemin maliyetini düşürmek için neler yapabilirim tavsiyeleriniz nelerdir?

3. opsiyona değinen kimse olmadı sanırım parçaları 5-10TL'den satmam gerekecek :D

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı