G.Skill 16 GB (2x8GB) Ripjaws V siyah DDR4 3200MHz modeli Quad kit çalışır mı?

WhyMeBro

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Benim bilgisayarımda 8+8 = 16 GB RAM var ve ben bunu yükseltmek istiyorum. Fakat kullandığım RAM'lerin aynı modelini bulamadım.

Ram modelleri.PNG

Görmüş olduğunuz gibi RAM modellerinden biri F4-3200C16-8gvkb ancak internette bulmuş olduğum model ise şu: F4-3200C16D-16gvkb.
Şimdi orada fark ettiyseniz birinde "D" yok. Yani bunu alırsam sıkıntı yaşar mıyım? Almak istediğim RAM:
Bu arada garip olan şey sitenin linkinde "3000MHz" yazıyor ama aslında "3200MHz" olan modelini açıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi, bu durum biraz şans biraz amacınızla ilgili.
En güzeli elinizdekileri satıp, 2x16 yapmak ve kafa rahat olması.
İmkan yok derseniz, bu RAMler olur ama anakartın 4 slotu da dolu olacağı için performans düşmesi yaşarsınız. Yani kapasiteniz olur ama hızınız azalır.

Şimdi, bu durum biraz şans biraz amacınızla ilgili.
En güzeli elinizdekileri satıp, 2x16 yapmak ve kafa rahat olması.
İmkan yok derseniz, bu RAMler olur ama anakartın 4 slotu da dolu olacağı için performans düşmesi yaşarsınız. Yani kapasiteniz olur ama hızınız azalır.
Hocam bu arada konu başlığı yanlış yazılmış umarım düzeltirler. 4 slot dolunca ne kadar performans düşebilir?

Hocam bu arada konu başlığı yanlış yazılmış umarım düzeltirler. 4 slot dolunca ne kadar performans düşebilir?

Anakart ve işlemciye göre farklılık gösterir ama sıkışma yapar. Yani 4 yoldan da bilgi gelip gidecek. Bu sizin amacınıza bağlı. Neden 32 GB RAM'e ihtiyacınız var?

Anakart ve işlemciye göre farklılık gösterir ama sıkışma yapar. Yani 4 yoldan da bilgi gelip gidecek. Bu sizin amacınıza bağlı. Neden 32 GB RAM'e ihtiyacınız var?
Hocam hem geleceğe yönelik bir adım. Hem de oynamış olduğum oyunlar RAM'i baya zorluyor. 3070 TI ekran kartına sahip bir sistemim var. Aynı zamanda garip bir şekilde tam sebebini çözemedim ama FH5 oynarken bir süre sonra oyun kendi kendine donuyor ve kapanıyor. Bir de ileride ekstra bir şey yapmak istediğim zaman sıkıntı çıkartmasın diye.

Hocam hem geleceğe yönelik bir adım. Hem de oynamış olduğum oyunlar RAM'i baya zorluyor. 3070 TI ekran kartına sahip bir sistemim var. Aynı zamanda garip bir şekilde tam sebebini çözemedim ama FH5 oynarken bir süre sonra oyun kendi kendine donuyor ve kapanıyor. Bir de ileride ekstra bir şey yapmak istediğim zaman sıkıntı çıkartmasın diye.
FH5 sadece sende donup kapanmıyor. Oyunun optimizasyonu ve bu tip başka sorunları da var. Oyun bende de kapanıyor Steam'den aldım FH5'i. Elindeki ram'leri satıp 2x16GB ram al en garanti o olur senin için. Şimdiki sistemimden önceki zamanlarda ben de Quad kit kullanıyordum arkadaşın dediği gibi çok problem çıkarıyor. Intel Core i7 4770K işlemci, Asus ROG Maximus VI HERO anakart ve GSkill TridentX 2400MHz DDR3 4x8GB ramler kullanıyordum. İlk toplarken 2x8GB'dı sonradan ise aynı ram kitini almıştım fakat başıma ne gibi problemler geldi dersen ağırlıklı mavi ekran hataları ve oyunlarda takılmalar geldi. Sonradan aldığım ramler de anakartın üstündekilerle tamamen aynıydı. Quad ramlerin başka kötü tarafı da ramler çok dip dibe olduğu için sıcaklarını birbirlerine çok iletiyorlar. Bunlardan dolayı dual'dan şaşma hiçbir zaman.

Geri
Yukarı