G.Skill Flare X 3200 MHz ve Asus Prime B350 Plus Uyumu

zulu1905

Kilopat
Daha fazla  
Bir dikkatsizlik sonucu ranlış anakart ve RAM kombinasyonunu aldığımı ve bu sistemi 1 senedir kullandığımı belirteyim, benim anakartımın uyumluluk listesinde kullandığım RAM'ler gözükmüyor fakat aynı RAM'in 32 GB versiyonu uyumluluk listesinde var ve tek modül olarak baktığımda iki 16 GB'lik olanla 32 GB'lik olan aynı RAM aslında.
Bendeki RAM F4-3200C14D-16GFX, uyumluluk listesinde olan F4-3200C14Q-32GFX ve Memtest programı ile 12 saat boyunca test ettim hata vermedi.
RAM'lerimin anakartla uyumlu olma ve olmama ihtimali nedir veya bunu kesin olarak nasıl anlarım veya başka bir parçadan kaynaklı bir sorun varsa bunu net olarak anlamanın yolu nedir?

Bu soruyu sormamın sebebi, zaman zaman mavi ekran hatası ve oyunlarda crash almam. Her zaman olmuyor ama öyle bir anda oluyor ki çok can sıkıyor bu durum.

Özellikle @Recep Baltaş bir bakıp bana yardımcı olabilirse memnun olurum.
Sistem özellikleri şöyle;
  • Ryzen 1800x
  • Asus Prime B350 plus
  • GSkill Flare X 16 GB CL14 3200 MHz (F4-3200C14D-16GFX)
  • Crucial MX300275GB M.2 SATA SSD
  • GTX 1080 Gaming X
  • Aerocool VX600 (600 watt)

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartınızın uyumluluk listesinde olması gerekmiyor. Olmayanın da uyumlu olmadığı anlamına gelmiyor.
Sorun çıkmadan çalışıyor, demek ki uyumlu. Memtest'te de sorun çıkmadıysa, kaygılanılacak bir durum yok.
İlla bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız, anakartınızı X470 yapabilirsiniz geleceğe yönelik.

Anakart RAM uyumluluk listesi diye bir şey yok zaten. O listelerde olan bellekler o anakart ile test edilen bellekler.

Bakın hiçbir üreticinin dünyadaki bütün bellekleri test etme şansı yok. O yüzden şu "uyum listesi" olayına bir son verelim! Test edilen ürünlerin listesidir o, uyumlu ürünler değil.

Uyumu da anakart üreticisi belirleyemez! Bunun için JEDEC diye bir kuruluş vardır ve bu arkadaşlar standartları belirler. Sonra desteklenen frekanslar belleğin SPD çipine yazılır ve anakart da bu çipten veriyi okur.

Ha ne olur? Bellek çok yüksek frekans destekliyordur ve anakart bu hızda yetersiz voltaj veriyordur. Bir sonraki BIOS güncellemesinde bu düzeltilir.

Yoksa "bir yıl boyunca uyumsuz bellek kullandım" diye bir şey yok. Uyumsuz olsa hiç kullanamazdınız.

Mavi ekran alıyorsanız Minidump paylaşın, kontrol edelim.

Ayrıca BIOS sürümünüz nedir? AMD sistemlerde en önemli şey.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. @Recep Baltaş @Asım Demir
Tamda duymak istediğim cevabı verdiniz, BIOS'u yenisi çıktıkça güncelliyorum şu anda en güncel BIOS yüklü fakat yeni format atıp windows 10 yüklediğim için şu anda henüs Minidump dosyası oluşmamış. Eğer tekrar mavi ekran alırsam Minidump dosyasını paylaşacağım ilgi alakanız için tekrar teşekkür ederim.
Minidump dosyasını eklersem bakabileceğinizi söylemiştiniz @Recep Baltaş
aşağıdaki linkten minidump dosyasına ulaşabilirsiniz yardımlarınız için teşekkürler.

050618-6671-01.dmp

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı