Çözüldü G.Skill RAM'ler Dual çalışınca düşük MHz'de çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Shiva9

Femtopat
Daha fazla  
Anakart
Msi B350 Mortar
İşlemci
Ryzen 5 2600x
Merhaba,

G.Skill 2x8 toplamda 16 GB DDR4 3000 MHz RAM'larim var. İkisini de farklı zamanlarda aldım. 2-2, 5 senelik RAM'ler. Sorunsuz çalışıyorlardı fakat dün gece mavi ekran verdi PC. Reset attım yeniden başlattım sorunsuz çalışmaya devam etti. Sabah açmaya çalıştığımda PC açılmadı. Uğraşa uğraşa açtım ve BIOS ekranında 2 RAM'i de gördüğünü fakat 8 GB olarak ve 2133 MHz'te çalıştırdığını gördüm. Sonra RAM'lerden birini çıkardım ve tek RAM olarak çalıştırdım sıkıntısız çalıştı. XMP'de 2933 MHz'e çektim yeniden başlattım ve sorunsuz çalıştı yine. Aynı Single RAM'i anakart üzerinde bulunduğu 2. slottan çıkarıp 4.slota taktım yine sorunsuz çalıştı. Sonra aynı uygulamaları diğer RAM üzerinden de yaptım ve yine sorunsuz çalıştığını gördüm.

İki RAM için de Windows üzerinden tek tek test yaptım RAM'lerde bir sorun bulunmadı. Yani 2 RAM de Single halde sorunsuz çalışıyor. Fakat ikisini birden taktığımda aşağıda videodaki sorunu yaşıyorum. Video 5 dakika sonuna kadar izleyebilirsiniz memnun olurum. 2 RAM'i 2933 MHz'te çalıştıramıyorum. Söylemeyi unuttum ek olarak tek tek test ettikten sonra RAM'leri tekrar ikisini birden takıp çalıştırdığımda 16 GB olarak gördü ama yine 2133'ten yukarı çekemedim. Sonra tek tek denedim yine bir açıldı bir açılmadı uğraştırdı bayağı. Şimdi Single olarak taktım ve çalışıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
İkisini de farklı zamanlarda aldım.
Farklı zamanda alınan RAM'ler aynı olmayabilir. Yazılım bu:

Bu arada BIOS'u 7A37v1O6 Beta sürüme güncellemenizi tavsiye ederim.

Yanlış anlamadıysam anakartta problem var. Sanırım PSU'dan tam gereken wati çekemiyor olabilir. Buna bakabilirsiniz ölçüm aletleri varsa eğer. Yazilimsal olduğunu düşünmüyorum. Varsa BIOS guncellemesi onu da yapıp deneyebilirsiniz.

İki farklı RAM zaten çift kanal modda kolay kolay çalışmazken yüksek frekansta çalışmaması gayet normal. CPU-Z SPD atın size bunun neden olmayacağını daha net bir biçimde yazayım.

Yanlış anlamadıysam anakartta problem var.
Anakartta problem yok. Anakart hatta bu iki uyumsuz RAM'i çalıştırmak için uğraşıyor ama beyhude bir iş olduğu için olmuyor tabii ki.

İki farklı RAM zaten çift kanal modda kolay kolay çalışmazken yüksek frekansta çalışmaması gayet normal. CPU-Z SPD atın size bunun neden olmayacağını daha net bir biçimde yazayım.

Recep Bey merhaba,

RAM'lerin ikisi de aynı. Daha önceleri de sorunsuz çalışıyordu aslında. CPU-Z SPD nedir bilmiyorum ama arastırıp yapmaya çalışıp atayım.

İkisini de farklı zamanlarda aldım.
Farklı zamanda alınan RAM'ler aynı olmayabilir. Yazılım bu:

Bu arada BIOS'u 7A37v1O6 Beta sürüme güncellemenizi tavsiye ederim.

Çözüm

Anakartta problem yok. Anakart hatta bu iki uyumsuz RAM'i çalıştırmak için uğraşıyor ama beyhude bir iş olduğu için olmuyor tabii ki.

resim_2023-04-16_194403080.png

Şu an tek RAM takılı.

BIOS'u güncelledim. Güncelledikten sonra RAM'leri 2933 MHz'e çıkarabildim ama arayüz değiştiği için sistemde 16 GB çalışıyor mu göremedim. CPU-Z SPD değerleri aşağıdaki gibi. 2 RAM arasında frekansta vs değişiklikler var. Bu durum normal mi?

1.PNG

2.PNG

Şuan bios üzerinde 2 Rami de görüyor ve 2933 MHz de. Bios okey gibi. Sadece cpu-z de değerler ve rank arasında farklılıklar var iki Ram için. Bu normal mi bilmiyorum

Son düzenleme:
Yardımlarınız ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Uyarınızı dikkate alacağım. Şuanlık sorunum kalmadı. Konu kilitlenebilir isterseniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı