G.Skill Ripjaws V 16x2 32 GB CL18 RAM 3600 MHz RAM'ler 3600 MHz'de çalışmıyor

malneoncu1

Centipat
Anakart
MSI PRO B550-P GEN3 ATX AM4 Motherboard
İşlemci
AMD Ryzen 9 5900X 3.7 GHz 12-Core Processor
Anakart BIOS ve ekran kartı driver sürümlerim güncel. RAM'leri anakart BIOS'undan A-XMP kısmından düzenleyip 3600MHz'e göre ayarlıyorum ancak BIOS'tan kaydet ve çık dedikten sonra PC bir iki RAM'leri 3600MHz de çalıştıramadığı için bir iki sefer kapanıp açılıyor. Daha sonra siyah ekranda "Memory Overcloking fail. System is boot up with default settings. Press F1 to run BIOS setup." hatasını alıyorum. Tekrar F1'e basıp BIOS'a girdiğimde RAM'ler kendini 2666 MHz'e geri almış oluyor. BIOS ana menümdeki XMP profile 1 ve XMP profile 2 seçeneklerinin ikisinde de denediğimde yine aynı hata ile karşılaşıyorum. Hatta RAM frekanslarını kendim manuel olarak XMP'i açtıktan sonra 3600MHz'e sabitliyorum ve yine aynı durumla karşılaşıyorum. Şu an manuel olarak RAM frekansını 3533MHz'e ayarlayıp bilgisayarımı açmayı başardım(normalde aynı hataları aldığımdan dolayı 3433MHz'de kullanıyordum.) Ve oyunlarda da denedim çökme mavi ekran vesaire bir durum oluşmadı. Biraz önce şansıma 3600MHz ile RAM'lerimi kullanmayı başardım ama bir oyun girdim ve direk mavi ekran aldım. Mavi ekrandaki hata ise "VIDEO_SCHEDULER_INTERNAL_ERROR" idi. Hayatımda ilk defa bu hatayı aldım ve hatayı araştırdığımda ekran kartının güncel olmamasından vesaire olabileceğinden bahsedilmiş ama bu durum bende mevcut değil. Her şeyim güncel. Anakartım işlemcim vesaire tüm donanımım RAM'lerimin 3600MHz de çalışmasını normal şartlarda destekliyor. Hatta bir arkadaşım aynı RAM'leri Ryzen 5 5600X işlemci ve MSI B450M-A Pro Max anakart ile 3600 MHz'de sorunsuz bir şekilde kullanıyor.
Çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Donanım:
CPU: AMD Ryzen 9 5900X 3.7 GHz 12-Core Processor
CPU Cooler: Corsair H100X 57.2 CFM Liquid CPU Cooler
Motherboard: MSI Pro B550-P GEN3 ATX AM4 Motherboard
Memory: G.Skill Ripjaws V 32 GB (2 X 16 GB) DDR4-3600 CL18 Memory
Video Card: Gigabyte Gaming OC GeForce RTX 3080 Ti 12 GB Video Card
CAS'e: Corsair iCUE 4000X RGB ATX Mid Tower CAS'e
Power Supply: Corsair TX750M 750W 80+ Gold Certified Semi-modular ATX Power Supply
Operating System: Microsoft Windows 10 Home OEM - 64-bit

Son düzenleyen: Moderatör:
Ramlerin tam kodu vardır. F4-3600C18D-32GVK gibi olur. Sendeki ramlerin tam kodunu yazabilir misin?

Ayni ramleri aldim msi b550 tomahawk anakartta xmp 3600mhz de calismadilar windowsu aciyor ama oyuna filan girince ya reset atiyor ya oyundan uygulamadan atiyordu 3600 degil 1-2 tik alt hizlarda calisiyolardi bende iade ettim demekki hepsi sorunlu yazdigi degeri vermiyor

Geri
Yukarı