G.Skill Ripjaws V 3600MHz'de çalışmıyor

canyalin

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Gskill Ripjaws V 32GB 3600MHz
Ekran kartı
RTX 4070Ti
Anakart
Gigabyte Aorus Elite V2 B550
İşlemci
AMD Ryzen 7 5800X3D
Merhaba arkadaşlar, sipariş ettiğim parçalar geldi. Bugün sistemi sıfırdan toparladım, Windows'u kurdum, tüm parçalar sorunsuz görünüyor fakat RAM'leri 3600MHz'de çalıştıramıyorum. BIOS'tan XMP Profile 1 seçtim, DRAM voltajını 1.35'e ayarladım fakat yine de 2666MHz'de görünüyor.

İşlemci: AMD Ryzen 7 5800x3D
Anakart: Gigabyte Aorus Elite V2 B550 (ver1.2)
RAM: G.Skill Ripjaws V 32 GB (2x16 GB) 3600MHz.

RAM'leri anakartta belirtildiği üzere A2 ve B2 slotlarına taktım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Profile 2 olarak deneyin var ise sorunu yine çözemezseniz default ayarlar ile BIOS güncellemesi varsa onu yapın. Sonrasında tekrar XMP açmayı deneyin.

Profile 2 olarak deneyin var ise sorunu yine çözemezseniz default ayarlar ile BIOS güncellemesi varsa onu yapın. Sonrasında tekrar XMP açmayı deneyin.
Hocam profile 2 yok maalesef, anakarta sadece 1 tane BIOS güncellemesi gelmiş, bendeki sürüm çıkış sürümü (FB) güncelleme ise FCc kodlu, söylenilenlere göre küçük harf ile biten sürümler stabil olmayabiliyormuş, o nedenle güncellemedim, güncellemeli miyim?

Hocam profile 2 yok maalesef, anakarta sadece 1 tane BIOS güncellemesi gelmiş, bendeki sürüm çıkış sürümü (FB) güncelleme ise FCc kodlu, söylenilenlere göre küçük harf ile biten sürümler stabil olmayabiliyormuş, o nedenle güncellemedim, güncellemeli miyim?

Güncelleyin tabii ki, beta olarak yayınlanmamış ki kim diyor bu bilgileri stabil olmasa beta olarak yayınlar.

Küçük harf ile bitenler stabil değilmiymiş :D
BIOS update et ve sonra restore defaults save yapıp dene.
Sorun devam ederse RAM değerini 3200 MHZ yapıp dene ve son durumu bildir.

Merhaba arkadaşlar, sipariş ettiğim parçalar geldi. Bugün sistemi sıfırdan toparladım, Windows'u kurdum, tüm parçalar sorunsuz görünüyor fakat RAM'leri 3600MHz'de çalıştıramıyorum. BIOS'tan XMP Profile 1 seçtim, DRAM voltajını 1.35'e ayarladım fakat yine de 2666MHz'de görünüyor.

İşlemci: AMD Ryzen 7 5800x3D
Anakart: Gigabyte Aorus Elite V2 B550 (ver1.2)
RAM: G.Skill Ripjaws V 32 GB (2x16 GB) 3600MHz.

RAM'leri anakartta belirtildiği üzere A2 ve B2 slotlarına taktım. Yardımlarınızı bekliyorum.
Sorunu çözdünüz mü hocam?

Hocam 3400MHz ile deneyince oldu fakat 3600'e çıkamıyorum hala, ben de böyle bıraktım.
CPU için önerilern değer 3200. 3200 üstü sorun olabilr, ayrıca RAM anakartın listesinde yoksa oda sebep oluyor olabilir. Ayrıca soru sorunca geri dönüş yapın lütfen.
Bende de aynı sorun var.
Yeni konu açmalısın.

Geri
Yukarı