G.Skill Ripjaws V 8x2 16 GB 3600MHz CL18 RAM overclock

Hocam bir ara benzer bi' konu açmıştım. CL değerini frekans düşürmeden düşürüp düşürebilir miyim diye sordum. Konuda, @Mithat Berhan bana şu cevabı vermişti.

RAM OC tablosunda sırları değerler var mesela;
3466 CL16.
3466 CL17.
3600 CL16.
3600 CL18.
3733 CL18 gibi gibi.

Siz manuel OC ile bu değerleri yakalamaya çalışacaksınız.

Bu yüzden böyle bir konu açma gereği duydum.

Eğer oluyor ise deneyin. Ben o.c konusunda vasat bir insan olduğumdan bir şey söyleyemem.

BIOS içerisinden DRAM voltajı elle 1.35V ayarlayıp XMP profilden 4000 MHz deneyebilirsin. Eğer sistem açılırsa oyun falan açar denersin bir sorun çıkmazsa overclock başarılı olmuş diyebiliriz. CL düşürmek zahmetlidir. Değerleri tek tek elle girip kararlılığı yakalamak çok vaktini alır.

Anakartına, belleğine, bellek çipine, belleklerin silikon kalitesine bağlı olarak OC yapılabilir. Rehberimden yardım alabilirsin. Çok uçuk değerler denemene gerek yok. 3600MHz CL16 bile görsen fazlasıyla yeterli. Merak ettiğin şeyleri internetten, forumlardan araştırarak öğrenebilirsin. RAM Overclock Rehberi - Technopat Sosyal

Anakartına, belleğine, bellek çipine, belleklerin silikon kalitesine bağlı olarak OC yapılabilir. Rehberimden yardım alabilirsin. Çok uçuk değerler denemene gerek yok. 3600MHz CL16 bile görsen fazlasıyla yeterli. Merak ettiğin şeyleri internetten, forumlardan araştırarak öğrenebilirsin. RAM Overclock Rehberi - Technopat Sosyal
Teşekkür ederim hocam. Bakacağım.
BIOS içerisinden DRAM voltajı elle 1.35V ayarlayıp XMP profilden 4000 MHz deneyebilirsin. Eğer sistem açılırsa oyun falan açar denersin bir sorun çıkmazsa overclock başarılı olmuş diyebiliriz. CL düşürmek zahmetlidir. Değerleri tek tek elle girip kararlılığı yakalamak çok vaktini alır.
Hocam bu dediğinizi denemek istiyorum. Bir sıkıntı olmaz değil mi?

Son düzenleme:
Sıkıntı olursa sistem kapanır en son sorunsuz BIOS ayarı neyse o şekilde açılır. Bir aksilik olur sistem sorun çıkarır düzgün açılmazsa RAM'leri söker geri takarsın baktın yine olmadı bu sefer BIOS sıfırlamak için pili çıkarır geri takarsın. Sıkıntı çıkarsa bunları denersin. Overclock başlı başına risktir sıkıntı yaşayacaksın ama sıkıntının çözümünü de başkasında aramayacaksın.

Eğer yukarda yazdıklarım konusunda tereddüt yaşıyor ve en ufak bir fikrin yoksa bu topa hiç girmeyebilirsin.

3733 MHz'e aldığımda, sistem açıldı. Ancak AIDA64 ile RAM'e test uygulamak için başlat tuşuna basar basmaz, uygulama bu uyarıyı verdi.

Ekran Görüntüsü (267).png

@Nowitzer 4000MHz Ryzen sistemler için çok saçma bir değer. Ryzen sistemlerde 3733/3800MHz’den sonra sistem 2:1 moda geçer ve bellek gecikmesini düşürmeye çalışırken tam tersine 80ns üzerine çıkar gecikme. Hatta sırf bu yüzden 4133MHz, 4400MHz bellek alan insanlar Ryzen sistemlerde bu hızlarda kullanmazlar. Elle değer girip 3800MHz CL14, CL16 gibi değerlere düşürürler çünkü bellek gecikmesi daha iyi olur. Ayrıca RAM OC sadece bellek frekansını gireyim bitsin tarzı bir şey değil. Voltajı, gecikmeyi kendi elinle girmen lazım. Anakartın kafasına göre gecikme ve voltaj vermesine izin verme. 4000MHz için 1.35V çok düşük bir değer. Senin zaten XMP profilinin voltaj değeri bu. Son olarak da forumlarda veya videolarda her gördüğünü hemen uygulama, biraz araştır ona göre kararını ver. Birinin aklına uyup yanlış bir değer verme halinde sisteminde kalıcı sorunlar oluşturma ihtimalin var.

@Vorplody Evet hocam zaten 4000MHz girmem. 3733 girdim ama sorun çıktı. Muhtemelen dediğiniz gibi diğer değerleri ellemediğimden sorun çıktı. Benim hedefim 3600MHz CL16 yapıp bırakmak. (3733, 3800 olur mu bilmiyorum.) Ama RAM O.C hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğim için yanlış bir şey yapmaktan korkuyorum.

Geri
Yukarı