G.Skill Trident Z 3200 MHz RAM'lere ne kadar OC yapılabilir?

Strider0628

Hectopat
Makaleler
16
Daha fazla  
Heyecan arıyorum desem yeridir. :) şu anki XMP profilinden 3200 MHz CL 16 değerinde çalışıyor. 2x8 Dual Channel kullanıyorum. 4000 MHz yapma şansım var mı? Eğer yapabilirsem en fazla ne kadar yapabilirim? OC konusunda çok fazla iyi değilim, yardımcı olursanız sevinirim. İyi forumlar.

Anakartım: Gigabyte Z590 Aorus Elite ax.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok anlamam ama 3600Mhz üstü çok kazanım elde edemeyeceğinizi düşünüyorum aynı ram miktarı gibi 16GB'den sonra belirgin fark oluşmuyor. 3600Mhz yapabilirsiniz ama o bile az fark eder ama bence siz yapmayın ben overclock'tan anlamam. Ama evde yapılan bu tarz şeyler hüsranla sonuçlanabiliyor. Ama 3600Mhz öneririm çünkü zaten sizin almanız gereken RAM 3600Mhz olmalıydı sistemin stabil çalışabilmesi için. Ben RTX 2060 düşünüyorum ona bile tanıdığım iyi bir bilgisayarcı 3600Mhz alman lazım dedi.

Çok anlamam ama 3600MHz üstü çok kazanım elde edemeyeceğinizi düşünüyorum aynı RAM miktarı gibi 16 GB'den sonra belirgin fark oluşmuyor. 3600MHz yapabilirsiniz ama o bile az fark eder ama bence siz yapmayın ben Overclock'tan anlamam. Ama evde yapılan bu tarz şeyler hüsranla sonuçlanabiliyor. Ama 3600MHz öneririm çünkü zaten sizin almanız gereken RAM 3600MHz olmalıydı sistemin stabil çalışabilmesi için. Ben RTX 2060 düşünüyorum ona bile tanıdığım iyi bir bilgisayarcı 3600MHz alman lazım dedi.

3600 MHz aslında almak şart değil RTX 2060 için, kim söylediyse uydurmuş. Zaten işlemcinin desteklediği frekans Comet Lake serisi adına konuşursak 3000 MHz. Ben aslında biraz heyecan arıyordum en fazla ne kadar çıkarılabilir diye. Şu anki kullandığım RAM'in içinde Samsung bellekler var, OC potansiyeli aslında yüksek.
Çok anlamam ama 3600Mhz üstü çok kazanım elde edemeyeceğinizi düşünüyorum aynı ram miktarı gibi 16GB'den sonra belirgin fark oluşmuyor. 3600Mhz yapabilirsiniz ama o bile az fark eder ama bence siz yapmayın ben overclock'tan anlamam. Ama evde yapılan bu tarz şeyler hüsranla sonuçlanabiliyor. Ama 3600Mhz öneririm çünkü zaten sizin almanız gereken RAM 3600Mhz olmalıydı sistemin stabil çalışabilmesi için. Ben RTX 2060 düşünüyorum ona bile tanıdığım iyi bir bilgisayarcı 3600Mhz alman lazım dedi.
Birde maalesef alamazdım 3600 MHZ çünkü aldığım bilgisayar yurt dışından geldi.

3600 MHz aslında almak şart değil RTX 2060 için, kim söylediyse uydurmuş. Zaten işlemcinin desteklediği frekans Comet Lake serisi adına konuşursak 3000 MHz. Ben aslında biraz heyecan arıyordum en fazla ne kadar çıkarılabilir diye. Şu anki kullandığım RAM'in içinde Samsung bellekler var, OC potansiyeli aslında yüksek.

Birde maalesef alamazdım 3600 MHZ çünkü aldığım bilgisayar yurt dışından geldi.
Hocam kesin demedim daha çok stabilite sağlamak amacıyla demiştim.

Hocam kesin demedim daha çok stabilite sağlamak amacıyla demiştim.

Kesinden kastınız nedir? Çünkü İşlemcilerin RAM destek frekansı zaten belli 3200 MHz'nin üstünü verebilen bir DDR4 işlemcide yok maalesef ki. Bu yüzden en düşük 3200 MHz alınması taraftarı ile bakılır. Onun dışında ki daha büyük MHz değerleri sadece FPS ve bazı render işlemlerinde yardımcı olur. Diğer türlü konularda pek de yardımcı olduğu söylenemez. Bu yüzden Adobe Premiere performansında etki edeceği için RAM'lerime OC yapma kararı almıştım.

3600MHz'i kesin yaparsın. 3800MHz'i de yapabileceğini düşünüyorum. 3800 yaparsan 4000'i de denersin.

Denemem lazım. Ama hangi ayarları gireceğimi bilmiyorum. Bellek çipim ise Samsung C die diye hatırlıyorum.
Denemem lazım. Ama hangi ayarları gireceğimi bilmiyorum. Bellek çipim ise Samsung C die diye hatırlıyorum.

@BerkayZ87 Hocam sizler daha iyi biliyorsunuz bellek çipine göre ne kadar OC yapılabileceğini. Nasıl ve ne kadar yapabilirim OC.

@BerkayZ87 Hocam sizler daha iyi biliyorsunuz bellek çipine göre ne kadar OC yapılabileceğini. Nasıl ve ne kadar yapabilirim OC.
Thaiphoon Burner görseli atabilir misin?

Son düzenleme:
Program başlamıyor. Sanırım virüs olarak algılıyor. Kapatmama rağmen yine de açmıyor. Siz bana Samsung C die demiştiniz çipimi iyi hatırlıyorum.
Çalıştırmaya çalıştığınızda gelen ekranda "Ek bilgi" gibi bir şey varsa ona tıklayın, ardından "Yine de çalıştır." a basın.

Geri
Yukarı