G.Skill Trident Z Neo RAM XMP açılmıyor

Margo61

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarı yaklaşık 3 aydır kullanılmıyordu ve kapalıydı. Bugün açmaya çalıştık açılmadı. RAM'leri tek tek deneyince açılıyor. İkisi beraber takılıyken açılmıyor. RAM'leri tek tek takıp XMP açınca RAM'lerden bir tanesi hata verip BIOS ekranına atıyor. O RAM'de sıkıntı olduğu muhakkak. Garantiye yollamadan önce şunu da yap belki düzelir diyeceğiniz bir işlem var mı? Daha önce böyle bir sıkıntı yoktu. Driverlar ve BIOS güncel. Sistem bileşenleri

MSI X570 ace
Ryzen 5900X
Trident Z Neo 2x16 3600MHz CL16

Aynı sorun bende de var XMP açılmıyor manuel olarak da frekanslar yükselmiyor iade edeceğim ayrıca XMP 2 profili yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu rehbere göre tek tek RAM'leri test edip herhangi birinde sorun var mı bulabilirsin.
XMP ile açılanı XMP açıkken test et.
RAM'leri anakartta 2. ve 4. slota taktığını varsayıyorum. Eğer öyleyse bir de 1 ve 3 takıp dene. Tek halde XMP açılmayan RAM'i farklı slotlara takarak XMP açmayı dene.

PC 3 aydır kullanılmıyordu ve fişe takılı değildiyse anakart pili bitmiş olabilir.
Bilgisayarı açtım şuan kullanıyorum tek ram ile. İkisi aynı anda takınca açılmıyor bilgisayar. 0d kodu veriyor anakart üzerinde ama kutusu yanımda değil kitapçığa bakamıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu rehbere göre tek tek RAM'leri test edip herhangi birinde sorun var mı bulabilirsin.
XMP ile açılanı XMP açıkken test et.
RAM'leri anakartta 2. ve 4. slota taktığını varsayıyorum. Eğer öyleyse bir de 1 ve 3 takıp dene. Tek halde XMP açılmayan RAM'i farklı slotlara takarak XMP açmayı dene.
Bu testte çok üzün sürüyor iki rami takınca zaten bilgisayar açılmıyor tek tek denersem süre 2 katına çıkıcak. En son çare böyle yapıcam heralde.

Bilgisayarı açtım şu an kullanıyorum tek RAM ile. İkisi aynı anda takınca açılmıyor bilgisayar. 0D kodu veriyor anakart üzerinde ama kutusu yanımda değil kitapçığa bakamıyorum.

Bu testte çok üzün sürüyor iki RAM'i takınca zaten bilgisayar açılmıyor tek tek denersem süre 2 katına çıkacak. En son çare böyle yapacağım herhalde.

Test ayarlarından 1 döngü olacak şekilde ayarlarsan çok daha kısa sürer ama en garantisi bu test.

Geri
Yukarı