G-SYNC hangi durumlarda açılmalı?

ArdaB

Decapat
Merhabalar hayatımda ilk defa bir monitör alacağım ve aklıma takılan bir kısım var.
G-Sync ne zaman açılmalı ?
Yırtılma FPS'in Hz değerinin altındamı yoksa üstündemi olduğunda oluşur ?
Mesela 144 Hz bir monitörüm var ve bir oyunda 90 FPS alıyorum açmam gerekir mi veyahut 200 FPS alıyorum açmam gerekir mi ?
Bazen 300 FPS alsak bile oyunlar akıcı olmuyormuş o zamanda açmamız gerekirmi?
Online oyunlarda açmak iyi olur mu ? Hikayeli oyunlarda bir sorun oluşturmadığını öğrendim.
Son olarakta hiç bu G-Sync işleriyle uğraşmayıp FPS'i 144e sabitlesek yırtılma probleminden kurtulurmuyuz eğer kurtuluyorsak G-Sync in ne önemi kalıyor ?

Son düzenleme:
Gsync veya Freesync açman için oyundan monitör HZ'inden daha düşük FPS alman gerekir. Çünkü bu teknolojiler maksimum kareyi sınırlamaz, monitör HZ'ini gelen FPS'ye göre sürekli değiştirir. O an 90 FPS alıyorsan 90 HZ, 113 FPS alıyorsan 113 HZ gibi sürekli değişir. Normalde monitör sabit HZ'de çalışır. Eğer gelen FPS monitör HZ'inden düşükse ekranda takılma oluşur. Yırtılma ise gelen FPS'in monitör HZ'inden fazla olması sonucu oluşan hatadır.
Bu kavramları bilerek neyin neye çare olduğunu bilelim. Yanlış hastalığa yanlış teşhisle yanlış ilaç yazmayalım.

G-SYNC veya FreeSync açman için oyundan monitör Hz'inden daha düşük FPS alman gerekir. Çünkü bu teknolojiler maksimum kareyi sınırlamaz, monitör Hz'ini gelen FPS'ye göre sürekli değiştirir. O an 90 FPS alıyorsan 90 Hz, 113 FPS alıyorsan 113 Hz gibi sürekli değişir. Normalde monitör sabit Hz'de çalışır. Eğer gelen FPS monitör Hz'inden düşükse ekranda takılma oluşur. Yırtılma ise gelen FPS'in monitör Hz'inden fazla olması sonucu oluşan hatadır.
Bu kavramları bilerek neyin neye çare olduğunu bilelim. Yanlış hastalığa yanlış teşhisle yanlış ilaç yazmayalım.

Düşük FPS için V-Sync açılabilir (FreeSync ve G-SYNC'te açılabilir). Monitörün Hertz'inden yüksek FPS alırsan FreeSync veya G-Sync açarsın. Yüksek FPS olduğu zaman kare atlamaları olur ve o atlamalarını engellemek için bu 2 teknolojiyi kullanırsın. Lütfen yanlış bilgi vermeyelim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Düşük FPS için V-Sync açılabilir (FreeSync ve G-SYNC'te açılabilir). Monitörün Hertz'inden yüksek FPS alırsan FreeSync veya G-Sync açarsın. Yüksek FPS olduğu zaman kare atlamaları olur ve o atlamalarını engellemek için bu 2 teknolojiyi kullanırsın. Lütfen yanlış bilgi vermeyelim.
V-Sync gecikme yapıyor, G-Sync yapmıyor.

Emin misin?
Arkadaşımız yanlış bilgiden dolayı ceza yedi büyük ihtimalle. Kafanız bu konuda karışmasın. Verdiğim bilgiler doğrudur.
Bazı Türkçe kaynaklar bu konuyu ve ilgili kavramları yanlış anlatabiliyor. Doğru açıklama için kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Emin misin?
Arkadaşımız yanlış bilgiden dolayı ceza yedi büyük ihtimalle. Kafanız bu konuda karışmasın. Verdiğim bilgiler doğrudur.
Bazı Türkçe kaynaklar bu konuyu ve ilgili kavramları yanlış anlatabiliyor. Doğru açıklama için kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet, haklısınız.

Bahane gibi olacak ama şu anda hastayım. Yeni yeni iyileşmeye başladım. Kulaklarımda ağrı var ve bu kafama vuruyor. Bu durumda yorumda bulunmamam lazımdı fakat bulunmuş oldum. Kusura bakmayın.

Gsync veya Freesync açman için oyundan monitör HZ'inden daha düşük FPS alman gerekir. Çünkü bu teknolojiler maksimum kareyi sınırlamaz, monitör HZ'ini gelen FPS'ye göre sürekli değiştirir. O an 90 FPS alıyorsan 90 HZ, 113 FPS alıyorsan 113 HZ gibi sürekli değişir. Normalde monitör sabit HZ'de çalışır. Eğer gelen FPS monitör HZ'inden düşükse ekranda takılma oluşur. Yırtılma ise gelen FPS'in monitör HZ'inden fazla olması sonucu oluşan hatadır.
G-Sync için monitörümün tazeleme hızından daha düşük bir FPS değeri almam gerekiyor anladım.Peki daha yüksek bir FPS değeri aldığımızda oluşan yırtılmayı engellemek için kullanılırmı bu teknoloji ?

Geri
Yukarı