G-Sync monitörde Free Sync açılır mı?

Cripsy

Femtopat
Daha fazla  
Hayırlı sosyaller,

Arkadaşlar G-Sync özellikli bir monitör aldığımızda bu monitörde Free Sync ayarını açabilir miyiz?

Ya da Free Sync özelliği de var mıdır? Varsa nasıl aktif ederiz?

Bir de mesela atıyorum AMD RX bir ekran kartı aldığımızda bu ekran kartını G-Sync özellikli bir monitörde kullanabilir miyim?

Hani normalde AMD ekran kartlarında Free Sync, NVIDIA ekran kartlarında G-Sync olması gerekiyor ya ondan soruyorum.

FreeSync desteklemiyor ise nasıl açacaksın? Açılmaz diye biliyorum. Benim monitörde ikisi de olduğu için acabiliyorum.

Hayırlı sosyaller,

Arkadaşlar G-Sync özellikli bir monitör aldığımızda bu monitörde Free Sync ayarını açabilir miyiz?

Ya da Free Sync özelliği de var mıdır? Varsa nasıl aktif ederiz?

Bir de mesela atıyorum AMD RX bir ekran kartı aldığımızda bu ekran kartını G-Sync özellikli bir monitörde kullanabilir miyim?

Hani normalde AMD ekran kartlarında Free Sync, NVIDIA ekran kartlarında G-Sync olması gerekiyor ya ondan soruyorum.

Monitörden monitöre değişiyor ama genelde FreeSync desteği bulunmaz G-Sync monitörlerinde.

Monitörden monitöre değişiyor ama genelde FreeSync desteği bulunmaz G-Sync monitörlerinde.

FreeSync destekli bir monitör kullanıyorsanız, bu özelliği genellikle monitörün OSD (onscreen display) menüsünden etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca, grafik kartı yazılımınızda (AMD Radeon ayarları gibi) FreeSync'i etkinleştirmeniz gerekebilir.

Öncelikli FreeSync AMD kartlara özgü değil. G-Sync sadece NVIDIA özel.
FreeSync ücretsiz, G-Sync için NVIDIA üzerinden sertifika alması gerekiyor. Sertifikalı ekranlar NVIDIA sitesinde mevcut.
G-Sync içeren bir çok monitör dolaylı yoldan FreeSync içerir.
Örneğin LG 27GL63T monitörümü hem NVIDIA ekran kartına bağlayıp G-Sync ile, hemde iGPU üzerinden FreeSync kullanabiliyorum.

G-Sync olan monitörde Adaptive Sync'da olur ve Adaptive ile FreeSync açılabiliyor. Komplike uyum var. Ama her sistemde ya da her monitörde çalışıyor mu tam emin değilim.
Çalıştığını gösteren bir örnek bırakıyorum.

1713790509368.png

G-Sync bir yırtılma önleyici program. Ekran kartınızı kullanmanıza engel olmaz. Sadece gerekli teknolojiyi açamazsınız. İkisi farklı şeyler.

FreeSync desteklemiyor ise nasıl açacaksın? Açılmaz diye biliyorum. Benim monitörde ikisi de olduğu için acabiliyorum.

Peki ikisi de varsa bir monitörde; Free Sync'yimi yoksa G-SYNC'yimi açmam gerektiğini nereden anlayacağım?

Ekran kartım AMD ise Free Sync, NVIDIA ise G-SYNC'yimi açacağım mesela?

Yeni konular

Geri
Yukarı