G2010 sistem donuyor

Alpaslan Enes

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Mersin
Daha fazla  
Meslek
ESNAF (BİLGİSAYAR & GÜVENLİK SİSTEMLERİ)
Sistem:
  1. Gigabyte H61M-S2pv (rev. 2.2)
  2. Pentium G2010.
  3. Kingston 4 GB X 1 (KVR1600D3N11 - 1RX8 - 12800)
  4. HD 6850 1gd5 - XFX Black Edition Dual cooler.
  5. Power Boost 350W.
  6. İşletim sistemim Windows 7. SSD olmadığından ve işlemci gücüm zayıf olduğundan Windows 10 ve 8 çok ağır geliyor.

Arkadaşlar birkaç gündür sistem durduk yere donmaya başladı. Windows olay görüntüleyicisi'nden hata raporu göremiyorum.
  • Memtest86 ile test yaptım. "0 error" yazdı. Yine de emin olmak için HTML raporu yazdırdım.
  • Ezp2019+ ile anakart sitesinde bulunan tüm BIOS sürümlerini tek tek yazdım.
  • Anakart köprüsü altına Arctic MX-4 macun sürdüm.
  • Ekran kartı işlemcisine Arctic MX-4 macun sürdüm.
  • İşlemciye de Arctic MX-4 macun sürdüm.

İşlemci yük altında maksimum 50 derece oluyor.
GPU yük altında maksimum 48 derece oluyor.
Köprü de uzun çalışma sonrasında baktığımda 38 derece olarak gördüm.
Anlamsız bir şekilde bilgisayarım donuyor ve reset düğmesi dahil çalışmıyor. 3-4 saniye sonra kendini kapatıyor. Bazen BIOS'da ilk açılışta donuyor, bazen Chrome'da gezerken bazen de LoL oynarken donuyor. Anakart ve PSU'dan şüpheleniyorum. Sizce PSU böyle bir hataya sebep olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
HD 6850'in yük altında 48 olması komikmiş. Direkt takılıp kalıyorsa işlemci fanı oturmamıştır kontrol edin dışarıya ısı kaçıyor veya priz sorunlu. Aynı şeyler ara sıra benim PC'ninde başına gelmişti, genellikle sorun anlaşılmaz. HDD mi RAM mı yoksa PSU mu bilemezsin bu üçü yüzünden de olabiliyor tespit etmek zor. Teknik servise verirsin deneme yanılma bakarlar ona göre hallederler.

HD 6850'in yük altında 48 olması komikmiş. Direkt takılıp kalıyorsa işlemci fanı oturmamıştır kontrol edin dışarıya ısı kaçıyor veya priz sorunlu. Aynı şeyler ara sıra benim PC'ninde başına gelmişti, genellikle sorun anlaşılmaz. HDD mi RAM mı yoksa PSU mu bilemezsin bu üçü yüzünden de olabiliyor tespit etmek zor. Teknik servise verirsin deneme yanılma bakarlar ona göre hallederler.
Çift fanlı bakır bloklu dostum. MX-4 sürünce bu aralıklarda dolaşıyor, araştırabilirsin. Takıldığın nokta o olmamalı ana sorun orda değil. :)

Geri
Yukarı