G3258 ile R9 380 darboğaz yapar mı?

Şu videoyu atman ne kadar komik. 750Ti ile olan GTA V videosunu izle. Orada kendileri diyor ara ara oluyor diye.

Forumlardaki arkadaşların %99'u darboğaz nedir bilmiyor malesef. Ben size nedir bildiğim kadarıyla açıklayayım. Aşağıdaki video Teknopat'ın yayınladığı GTX 750Ti ile yapılmış GTAV video'sudur. Video açıkken dikkat ederseniz sarı renkte yazılan MSI Afterburner'ın CPU değerleri %100'e ulaşıyor. Bu ayarda işlemci evet darboğaz yapıyor ve takılmanın nedeni CPU, fakat ayarları kıstığı anda CPU değeri ben sadece 1 yerde %89 olarak gördüm ve onun üstüne de çıkmadı. İkinci yaptığı ayardaki CPU darboğaz yapmıyor.

Eğer darboğaz istemiyorsanız CPU ve GPU değerlerinizin %90'nın üzerine çıkmamasına dikkat edin. Yada canlı olarak değerlerin değişmesine dikkat edin. Eğer değerler Sürekli olarak %100'de takılı kalıyorsa o bileşen (CPU yada GPU) darboğaz yapıyor demektir.

Eğer GPU değeriniz sürekli %100 oluyorsa V-SYNC'i açın o zaman ekran kartı sürekli 60FPS (yada monitörünüzün desteklediği frekans değerinde) çalışacağı için GPU yüzdeniz de düşecektir ve ekran kartının darboğaz yapmasını engellemiş olursunuz. Tabiki ekran kartınız sürekli olarak 60FPS vs verecek güçteyse.

Sonuç olarak G3258 ve R9 380 eğer doğru ayarlarda oyunu oynarsan darboğaz yapmaz fakat ayarları doğru düzgün yapmazsan darboğaz yapacak yerlerde olacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Forumlardaki arkadaşların %99'u darboğaz nedir bilmiyor malesef. Ben size nedir bildiğim kadarıyla açıklayayım. Aşağıdaki video Teknopat'ın yayınladığı GTX 750Ti ile yapılmış GTAV video'sudur. Video açıkken dikkat ederseniz sarı renkte yazılan MSI Afterburner'ın CPU değerleri %100'e ulaşıyor. Bu ayarda işlemci evet darboğaz yapıyor ve takılmanın nedeni CPU, fakat ayarları kıstığı anda CPU değeri ben sadece 1 yerde %89 olarak gördüm ve onun üstüne de çıkmadı. İkinci yaptığı ayardaki CPU darboğaz yapmıyor.

Eğer darboğaz istemiyorsanız CPU ve GPU değerlerinizin %90'nın üzerine çıkmamasına dikkat edin. Yada canlı olarak değerlerin değişmesine dikkat edin. Eğer değerler Sürekli olarak %100'de takılı kalıyorsa o bileşen (CPU yada GPU) darboğaz yapıyor demektir.

Sonuç olarak G3258 ve R9 380 eğer doğru ayarlarda oyunu oynarsan darboğaz yapmaz fakat ayarları doğru düzgün yapmazsan darboğaz yapacak yerlerde olacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Arkadaş çok iyi açıklamış ama neden beğenmek konusunda bu kadar üşengeçsiniz?

G3258, R9 380'e darboğaz yapmaz.
Daha da böyle net bir cevap verebiliyorsanız Commodore 64 ün yazısını okumamışsınız demektir. İşlemci kullanımı %100 ise işlemciniz ekran kartını tam olarak besleyemiyor demektir. Darboğazı biraz azaltmak için ayarları kısmak gerekir ve aldığınız titan x in hiçbir anlamı kalmamış olur. Kısacası ne kadar ekmek o kadar köfte.

Bir FPS testinde görmüştüm adam 1080p de 80 FPS civarında bir performans alıyordu ama 1440p (QHD) de 90 FPS üstü performans alıyordu. Çok saçmaydı.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı