G3258 - MSI Z97 PC Mate Overclock

Görev yöneticisi yanlış gösteriyor, gerçek değer için CPU-z kullanın, ayrıca 4.1 GHz için stok fanla 78 derece fazla, kasanızın hava sirkülasyonunu kontrol etmekte fayda var.

4,2 Ghz de stabil yaptım bu anakartla. Voltage 1,295w da bıraktım. Görev yöneticisi ise hala aynı 5,4 ghz e kadar çıktığı oluyor. Proğramların gösterdiği derecelere de pek inanmayın çok uzak değerler gösteriyorlar,
sistem zorluyorsun 1 sn de 75 derece olan gösterge, zorlamayı durdurduğun an da 30 dereceye düşüyor, bu dereceler yaklaşık olarak uzun süre çalışma değerleri anladığım kadarıyla.. Neyse Anakartla ilgili hala bir kaç ayarını eksik yapıyoruz bence, ilerde öğreniriz inşAllah. Bu arada sistemi 1,5 aydır kullanıyorum tahminimden bile daha memnun kaldım, işlemciyi 1-2 sene sonra değiştiririm diyordum ancak 3-4 sene götürecek gibi performans veriyor. Dipnot: Pc toplarken SSD kullanmanız bence ekran kartı kadar önemli, kesinlikle verdiğiniz paraya değiyor !
Herkese iyi geceler ..

Hocam merhaba. Ben de yeni bir sistem topladım. MSI Z97 PC Mate ve G3258, sizinle ayni sorunlari yaşiyorum. 1.4V, 4.4 GHz ayarladiğimda stres testinde işlemci 86 derece gösteriyor. Bu normal bi durum değil, soğutucuda Red Sporpion kullaniyorum. Kasa da sizinle ayni, Corsair Spec 02 çözüme ulaştiysaniz, bizi de bilgilendirin lütfen.

Üstadlarim MSI UEFI BIOS'ta stabil bi Overclock nasil yapabiliriz? Yardim edebilir misiniz? Saygilar.
@Recep Baltaş @Ali Güngör

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, bence bu sorun sadece işlemci ile alakalı değil, Msi pc mate voltage artırımında zayıf kalıyor çünkü 1,3V da direk kırmızıya dönüyor, belki ileride ki sürümlerinde düzelme olabilir. Ama şimdilik G3258 ile Pc mate işlemci sınırlarını zorlamıyor diye tahmin ediyorum, benim için 4.2ghz yeterli 189TL aldığım işlemci için yeter de artar bile. Pc mate orta sınıf clasic bir anakart zaten mükemmel bir overclock beklemiyorum.

Evet benim de dikkatimi çekti, anakartin voltaj yollari biraz zayif kaliyor.
Ben de sizin gibi 4.2 GHz'de kullanmaya devam ediyorum. Şimdilik idare ediyor, yeni nesil Broadwell işlemciler gelince yeni bir işlemci alirim. Bu işlemci beni 1-2 yil idare edecek gibi.

Aynı anakart ve işlemci ile otomatik OC'de 4,3 GHz stabil olarak çalıştırıyorum. Sizce daha yüsek değerlere çıkabilir miyim?

Sıkıntı yok. Benim işlemci de Turbo Boost kullanırken 3.7 GHz oluyor. Ancak görev yöneticisinde 3.63 GHz gözüküyor. CPU-Z'de 3.7 GHz. Yani oradaki değere güvenme. :)

Merhaba arkadaşlar, gün geldi çattı ve G3258 işlemcim ölmek üzere, yaklaşık 5 sene 4ghz OC lu şekilde dayandı. Tahminimden daha uzun süre işlemci dayandığı için şimdiki sıkıntım MSİ Z97 PC MATE anakartıma uygun fiyatlı işlemci arıyorum, güncel piyasada uyumlu işlemci bulabilir miyim? yoksa anakartı da değiştirmek zorunda mıyım?
Konuyu hortlatmak gibi olacak ama hala aynı işlemci ve anakart ile çalışmaya devam ediyorum. Recep ve Ali nin 2014 yılı sonunda topladığı uygun fiyatlı sisteme benzer topladığım sistemin ne kadar dayanabileceğini bilmenizi istedim. İşlemciden kaynaklandığını sandığım donma ve takılma sorunları sanırım Ram veya anakarttan kaynaklıymış, 1-1,5 sene önce OC u kaldırdım, ram lerin slotlarını değiştirdim, tekrar stabil duruma geldiğinden stok durumda kullanmaya devam ediyorum. Tekrar teşekkürler @Recep Baltaş , @Ali Güngör .

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı