G41MXE-K AHCI moda almak

SquoN

Hectopat
Makaleler
1
G41MXE-K anakart ile Crucial BX500 SSD kullanmaktayım ve BIOS'da IDE Configuration kısmında SATA Controller ayarını compatible olarak kullanıyorum fakat bu sanırım IDE veya RAID mod oluyor. Ben tam performans alabilmek için enchanced (AHCI) olarak kullanmak istiyorum ancak ayarı uyguladığımda Inaccessible Boot Device hatası alıyorum ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarınızı güvenli modda başlatın. Sistem güvenli modda açılırken hemen BIOS'a girin. Bu şekilde AHCI mod değişikliğini yapın ve ayarlarınızı kaydedip çıkın. Bilgisayarın tekrar güvenli modda açılması lazım. Windows'a girin ve bilgisayarı normal bir şekilde başlatın. Tekrar hata alacak mısınız kontrol edin.

Bilgisayarınızı güvenli modda başlatın. Sistem güvenli modda açılırken hemen BIOS'a girin. Bu şekilde AHCI mod değişikliğini yapın ve ayarlarınızı kaydedip çıkın. Bilgisayarın tekrar güvenli modda açılması lazım. Windows'a girin ve bilgisayarı normal bir şekilde başlatın. Tekrar hata alacak mısınız kontrol edin.

BIOS'a zaten girebiliyorum. Ben IDE moddan AHCI moda almak istiyorum ama AHCI modda hata veriyor. Formatsız bir çözüm mevcut mudur acaba?

Disk, IDE modunda formatlandigi için, AHCI'ya aldığın zaman uyumsuzluk çıkıyor.

Önünüzde 2 seçenek var. Seçeneği IDE yapıp devam edeceksiniz, yada BIOS'tan IDE gördüğünüz her şeyi AHCI yapacaksın, kaydedip çıktıktan sonra tekrar BIOS'a girip tekrar kontrol edip emin olduktan sonra tekrar tüm diskleri formatlamak.

Tabii format USB için BIOS'tan ayarı IDE yapıp sistemi açmak zorundasın, hazır açmışken de verileri yedeklemek iyi olur.

Özet: AHCI modunda Boot etmemesi normal. AHCI modunda kullanılması için diskin formatlanması gerekir.

Geri
Yukarı