G4400 ve GTX 1050 Ti sisteme Linux dağıtımı önerisi

Lodge

Kilopat
Makaleler
6
Selamlar öncelikle, daha önce Linux kullandığımı hatırlıyorum fakat grub yüzünden Windows'a giremediğim zaman direkt silmiştim. (Mint sanırım) o yüzden biraz korkum olduğu söylenebilir. 5400 RPM disk ile Windows kullanımı çok kötü olduğu için en azından Linux kullanırken rahatlamak istiyorum. Hackintosh gibi kolayca OS değiştirebileceksem çok iyi olur. Genel olarak kurulumu rahat çıkarmayacak bir dağıtım aradığım söylenebilir. Ayrıca 3 farklı OS kullanabilir miyim? Şu an bir disk üzerinde Windows diğer diskte ise macOS kurulu. macOS veya Windows'un yanına rahatça kurabilecek miyim?

Sistemim;
G4400.
H110M-D.
GTX 1050 Ti.

Son düzenleyen: Moderatör:
Korkmanıza hiç gerek yok.
Eğer sadece Windows ve Linux var ise, Boot menüden istediğiniz işletim sistemini seçebilirsiniz.
Yalnız MacOs işlerinde pek başarılı olduğum söylenemez.
Sisteminiz yavaş olması HDD'den kaynaklı bir şey değildir.

İşlemciniz fazla iyi değil. Çift çekirdekli ve 3MB önbelleğe sahip. Turbo Boost bile desteklemiyor.

İnternet Cafe işlemcisi gibi. Tek ve çift çekirdek gücü gerektiren oyunlara yetsin kafasında bir işlemci.
Bu yüzden işlemleriniz de gecikme olması normaldir. İş parçacığı da iki. 4 çekirdekli gibi davranamıyor.

Elementary Os, öneriyorum. Hafif, performanslı ve şık.

Son düzenleme:
Triple-Boot yapabilirsiniz fakat grub'da görünür mü bilmiyorum. Dağıtım olarak Kubuntu kullanabilirsiniz uğraştırmaz ve güzel bir görünüme sahip bir dağıtım fakat daha hafif dağıtımlar isterseniz Xubuntu ya da Lubuntu kullanabilirsiniz. Lubuntu daha hafif ve kötü görünüşlü, Xubuntu ise daha güzel ve biraz daha fazla RAM kullanıyor. Windows diskinizden 25-30 GB bir alan ayırıp kurabilirsiniz.

3 farklı işletim sistemi kurabilirsin. Bootloader olarak Clover veya OpenCore(Hackintosh için kullandığın.)'un GNU/Linux dağıtımlarını algılaması gerek. Eğer algılamazsa sisteminin UEFI olduğunu düşünüyorum, boot menüsünden geçiş yaparsın.

Sorun çıkmaması için Windows'ta güç seçeneklerinden "Hızlı Başlatma"yı kapatman gerek.

Korkmanıza hiç gerek yok.
Eğer sadece Windows ve Linux var ise, Boot menüden istediğiniz işletim sistemini seçebilirsiniz.
Yalnız macOS işlerinde pek başarılı olduğum söylenemez.
Sisteminiz yavaş olması HDD'den kaynaklı bir şey değildir.

İşlemciniz fazla iyi değil. Çift çekirdekli ve 3MB önbelleğe sahip. Turbo Boost bile desteklemiyor.

İnternet Cafe işlemcisi gibi. Tek ve çift çekirdek gücü gerektiren oyunlara yetsin kafasında bir işlemci.
Bu yüzden işlemleriniz de gecikme olması normaldir. İş parçacığı da iki. 4 çekirdekli gibi davranamıyor.

Elementary OS, öneriyorum. Hafif, performanslı ve şık.

Bence o işlemci Linux için fazla bile.

Linux Mint ve Ubuntu. Kullanımları kolay, global uygulama desteği ve stabiliteleri ile öne çıkan dağıtımlardır. Debian/Ubuntu tabanlı dağıtımlar yeni kullanıcı için süperdir.

Bence insan yeni kullanıcı bile olsa biraz elini taşın altına koyup gerçekten stabil olan bir dağıtımla başlamalı, yeni şeyler öğrenmekten korkmamalı. Yoksa Linux'tan soğursun. Yani ben Ubuntu veya Arch kullansam şimdiye bırakmıştım Linux'u. Hiç abartmıyorum.

Geri
Yukarı