Çözüldü G4560 ve GTX 1050 Ti Sistem Düşük GPU Kullanımı Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

aconite

Hectopat
Donanım Parçaları;
  • Intel Pentium G4560
  • MSI GTX 1050TI 4GB 128Bit
  • 600 W PSU
  • 8 GB DDR4 RAM
  • H110M-S2 Motherboard

Forumlarda okuduğuma göre çoğu insan G4560 ile GTX 1050 Ti arasında bir darboğaz olacağından bahsediyor. Ben bilgisayarımı ilk aldığımda toplama bir şekilde aldım eve ilk geldiğinde CS:GO'yu açtığımda olması gerektiği gibi FPS(150-200) değerlerine sahiptim zaman içinde bilgisayarımda yavaşlamalar hissedince daha öncesinde 1 TB HDD üzerinde bulunan sistem yerine SSD'ye bir sistem kurdum ve şu an onu kullanıyorum. Daha yeni kurduğum sistemde driverları güncelledikten sonra bir kaç oyunda deneme yaptım ancak CS:GO'ya girdiğimde en basit haritalardan biri olan Dust 2'de T Base'de yaklaşık oyuna 30 FPS ile başlıyorum sonrasında sanki GPU açılıyormuş gibi yapıp 59'a kadar çıkartıyor daha da çıkmıyor. ALT+TAB yapıp baktığımda kullanımın %30 civarlarında olduğunu fark ediyorum. Internetteki oynanış videolarında GPU kullanımının %99'larda olduğunu fark ediyorum. XBOX Game DVR , VSYNC vb. çoğu işlemi denedim DDU ile driver silip tekrar kurdum ancak düzelmiyor. Sadece CS:GO'da değil çoğu oyunda olması gerekenin altında bir değer alıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Çözüm

Mavi çizgiden sonraki değerler CS:GO'da aldığım değerler.

Sıkıntı Windows 10 yüzünden kaynaklanıyormuş. Yeniden sistem yükledim Win 10 Enterprise. Windows Update'lerin kapalı olduğu sürümü kurdum değerler düzeldi. ##KONU KILIT##
Aynı işlemci ve ekran kartı bende de mevcut. Değerler bu şekilde. Dar boğaz var mı?

Dosya Ekleri

• jhjj.png
    19,4 KB · Görüntüleme: 119
Yüksek ihtimalle evet bazen CPU %99 lara vuruyor GPU ise hiç umrunda değil %10-20 lerde takılıyor FPS'te de düşüklükler yaşanıyor bunlar darboğaz belirtileri olması lazım

Bende FPS 200 civarındaydı.
Belirttiğim gibi eskiden hiçbir sıkıntı yaşamıyordum ancak neden olduğunu bilmemekle beraber bu sorun ortaya çıktı 60-70 Fps üzerine çıkamıyorum oyunda aynı şekilde LoL'de bile bu şekilde bir düşüş var

Arkadaşlar, dar boğaz ile ilgili sorun yaşatır mı? Bu değerlerde 100 fps alıyorum. Oyun Rust bu arada.

Dosya Ekleri

• 555.jpg
    60,2 KB · Görüntüleme: 123

Sıkıntı Windows 10 yüzünden kaynaklanıyormuş. Yeniden sistem yükledim Win 10 Enterprise. Windows Update'lerin kapalı olduğu sürümü kurdum değerler düzeldi. ##KONU KILIT##

Çözüm
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…