Çözüldü G4560 ve GTX 1050 Ti Sistem Düşük GPU Kullanımı Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

aconite

Hectopat
Donanım Parçaları;
  • Intel Pentium G4560
  • MSI GTX 1050TI 4GB 128Bit
  • 600 W PSU
  • 8 GB DDR4 RAM
  • H110M-S2 Motherboard

Forumlarda okuduğuma göre çoğu insan G4560 ile GTX 1050 Ti arasında bir darboğaz olacağından bahsediyor. Ben bilgisayarımı ilk aldığımda toplama bir şekilde aldım eve ilk geldiğinde CS:GO'yu açtığımda olması gerektiği gibi FPS(150-200) değerlerine sahiptim zaman içinde bilgisayarımda yavaşlamalar hissedince daha öncesinde 1 TB HDD üzerinde bulunan sistem yerine SSD'ye bir sistem kurdum ve şu an onu kullanıyorum. Daha yeni kurduğum sistemde driverları güncelledikten sonra bir kaç oyunda deneme yaptım ancak CS:GO'ya girdiğimde en basit haritalardan biri olan Dust 2'de T Base'de yaklaşık oyuna 30 FPS ile başlıyorum sonrasında sanki GPU açılıyormuş gibi yapıp 59'a kadar çıkartıyor daha da çıkmıyor. ALT+TAB yapıp baktığımda kullanımın %30 civarlarında olduğunu fark ediyorum. Internetteki oynanış videolarında GPU kullanımının %99'larda olduğunu fark ediyorum. XBOX Game DVR , VSYNC vb. çoğu işlemi denedim DDU ile driver silip tekrar kurdum ancak düzelmiyor. Sadece CS:GO'da değil çoğu oyunda olması gerekenin altında bir değer alıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Çözüm
cs go 1.png

Mavi çizgiden sonraki değerler CS:GO'da aldığım değerler.

cs go 1.png

Mavi çizgiden sonraki değerler CS:GO'da aldığım değerler.

Sıkıntı Windows 10 yüzünden kaynaklanıyormuş. Yeniden sistem yükledim Win 10 Enterprise. Windows Update'lerin kapalı olduğu sürümü kurdum değerler düzeldi. ##KONU KILIT##
Aynı işlemci ve ekran kartı bende de mevcut. Değerler bu şekilde. Dar boğaz var mı?

Dosya Ekleri

• jhjj.png
    jhjj.png
    19,4 KB · Görüntüleme: 119
Yüksek ihtimalle evet bazen CPU %99 lara vuruyor GPU ise hiç umrunda değil %10-20 lerde takılıyor FPS'te de düşüklükler yaşanıyor bunlar darboğaz belirtileri olması lazım

Arkadaşlar, dar boğaz ile ilgili sorun yaşatır mı? Bu değerlerde 100 fps alıyorum. Oyun Rust bu arada.

Dosya Ekleri

• 555.jpg
    555.jpg
    60,2 KB · Görüntüleme: 123
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı