G4560 ve GTX 1050 Ti Sisteme Güncelleme

Peki arkadaşlar 7700K 6700K 7600K gibi işlemciler için nasıl bir soğutma yapmalıyım? Kendi stok fanları var mı? Sıvı soğutma vs. gerekir mi?

O.C yapabilmek için en az kule tipi bir hava soğutucuya ihtiyaç var. Sıvı soğutucu olursa daha iyi olur tabi ki.

2 gündür araştırıyorum bana en mantıklısı 6700K gibi geldi. İşlemci iyice eskiyene dek OC yapmayı düşünmediğim için sıvı soğutmada almayacağım. Tek sorun bu işlemci Skylake olduğundan dolayı takar takmak direk kullanamayacağım sanırım, doğru mudur?
Sizlerinde yardımını bekliyorum. @Nazım Paşa @GCN @Neurevt

O.C saçma sapan bir şey, işlemci çok eskidiği zaman O.C yapsan bile gram fark hissedersen adam değilim. Harcadığın para ve emekle kalırsın. Eğer mümkün ise sağlam olduğunu bildiğin bir yerden ikinci el i7 7700 almanı tavsiye ederim. Bulamaz isen sıfır al.

@GCN Hocam 1100 liraya ikinci el 6700K buldum ama acele etmeyeceğim. İşlemciyi aldıktan sonra en az 3-4 sene değiştirme lüksüm yok o yüzden yanlış bir karar vermek istemiyorum. Dediğiniz üzere 7700 araştırıyorum. Bu iki işlemci arasından hangisi daha verimli olur? Birde O.C neden önermiyorsunuz? Ben %20 falan fark eder diye düşünmüştüm performansta.

@GCN Hocam 1100 liraya ikinci el 6700K buldum ama acele etmeyeceğim. İşlemciyi aldıktan sonra en az 3-4 sene değiştirme lüksüm yok o yüzden yanlış bir karar vermek istemiyorum. Dediğiniz üzere 7700 araştırıyorum. Bu iki işlemci arasından hangisi daha verimli olur? Birde O.C neden önermiyorsunuz? Ben %20 falan fark eder diye düşünmüştüm performansta.
7700'ün zaten 4.2 GHz'e kadar turbo desteği var. Üstelik render almıyorsanız 3D işleriyle uğraşmıyorsanız O.C gereksizdir. 7700'ü %99 kullanacak bir oyun piyasada var mı bilmiyorum varsa da turboyu açarsanız işinizi görürsünüz.

Şöyle örnek vereyim: Eskimiş bir arabayı ele alalım, mesela 90 model sıradan bir arabanın motoruna O.C yaparak %10-20 daha güçlü hale getirsek ne olur? Yani demek istediğim şey şu, o işlemcinin yetmediği zaman geldiğinde o işlemci zaten çok eskimiş olacak. Haliyle O.C kurtarmanın k sine bile yaklaşamayacak. Ben şimdi ilk nesil Core işlemciyi O.C etsem ne etmesem ne?
Mesaj otomatik birleştirildi:

İkinci el işlemci alırken, K ibareli olmayanları almakta fayda var. Tabii ki kankandan K ibareli işlemciyi güvenip alabilirsin.

Şöyle örnek vereyim: Eskimiş bir arabayı ele alalım, mesela 90 model sıradan bir arabanın motoruna O.C yaparak %10-20 daha güçlü hale getirsek ne olur? Yani demek istediğim şey şu, o işlemcinin yetmediği zaman geldiğinde o işlemci zaten çok eskimiş olacak. Haliyle O.C kurtarmanın k sine bile yaklaşamayacak. Ben şimdi ilk nesil Core işlemciyi O.C etsem ne etmesem ne?
Mesaj otomatik birleştirildi:

İkinci el işlemci alırken, K ibareli olmayanları almakta fayda var. Tabii ki kankandan K ibareli işlemciyi güvenip alabilirsin.
Olaya böyle bakmamak gerek. i7 ilk nesilin extreme işlemcileri şuan hala 7. nesil i5'leri tokatlamakta. 2. nesil i7'ler kaydadeğer O.C ile 6.-7. nesil i7'lere ulaşabiliyor. Tabii tek çekirdekte ulaşamıyorlar ama çoklu çekirdekte yaklaşabiliyorlar. Yani 7700k yanına kaliteli bir sıvı soğutma alsan seni 10 sene götürür.

Olaya böyle bakmamak gerek. i7 ilk nesilin extreme işlemcileri şuan hala 7. nesil i5'leri tokatlamakta. 2. nesil i7'ler kaydadeğer O.C ile 6.-7. nesil i7'lere ulaşabiliyor. Tabii tek çekirdekte ulaşamıyorlar ama çoklu çekirdekte yaklaşabiliyorlar. Yani 7700k yanına kaliteli bir sıvı soğutma alsan seni 10 sene götürür.
Sanırım aynı frekansta aynı performansı verdiğini sanıyorsur.

Bu yazdıklarınızı göz önüne alırsak en mantıklısı i7 7700 gibi duruyor. Peki bu işlemciye içinden çıkan fan yeterli olur mu? Birde BIOS güncelleme ile falan uğraşır mıyım?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı