G4560 ve GTX 1050 Ti Sisteme Güncelleme

Zaten hali hazırda anakartına 7. nesil takılı, yani 7. nesili destekleyen BIOS sürümü yüklü durumda. Bu durumda 7700 taktığında çalışacaktır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

7700'ün kutusundan çıkan soğutucu yeterli ama ben olsam 80-100 lira civarında soğutucu alırdım. Neden çok daha iyileri değilde kıytırık 80 liralık soğutucu dersen; o 80 liralık dandik şey stok soğutucudan çok daha iyi. Zaten O.C saçmalığı da olmayacak, o yüzden daha da iyisine gerek yok. Peki neden stok soğutucuyu kullanmazsın dersen cevap basit: İşlemci turbo frekanslara daha rahat çıksın ve daha uzun süre turbo frekanslarda kalsın diye. Biraz da sessizlik adına.

Gaza gelip çok daha iyi soğutucu alırsan büyük hata olur. Çünkü; asla daha iyi olmaz, bunun maksimumu bu kadar zaten. Zaten ısınmayacak, soğuk bir şeyi tekrar soğutamazsın. Sakın 7700 için bu tip Akasa Venom Pico Intel 1151/1155/LGA 1156 ve AMD Uyumlu 92mm PWM Fanlı İşlemci Soğutucusu (AK-CC4009EP01) - İşlemci Soğutucu - Overclock - Bilgisayar Bileşenleri soğutuculardan daha fazlasını alma, daha fazlası ile gram fark etmez ama bu ile stok soğutucu fark eder ve bu civar O.C yapılmayacağı için son nokta.

Gidip böyle bir şey alma: Akasa Venom Voodoo 2x12cm PWM Fanlı Intel / AMD Uyumlu İşlemci Soğutucu (AK-CC4008HP01) - İşlemci Soğutucu - Overclock - Bilgisayar Bileşenleri

Bu hatayı çok insan yapıyor!

Son düzenleme:
Zaten hali hazırda anakartına 7. nesil takılı, yani 7. nesili destekleyen BIOS sürümü yüklü durumda. Bu durumda 7700 taktığında çalışacaktır.

7700'ün kutusundan çıkan soğutucu yeterli ama ben olsam 80-100 lira civarında soğutucu alırdım. Neden çok daha iyileri değilde kıytırık 80 liralık soğutucu dersen; o 80 liralık dandik şey stok soğutucudan çok daha iyi. Zaten O.C saçmalığı da olmayacak, o yüzden daha da iyisine gerek yok. Peki neden stok soğutucuyu kullanmazsın dersen cevap basit: İşlemci turbo frekanslara daha rahat çıksın ve daha uzun süre turbo frekanslarda kalsın diye. Biraz da sessizlik adına.

Gaza gelip çok daha iyi soğutucu alırsan büyük hata olur. Çünkü; asla daha iyi olmaz, bunun maksimumu bu kadar zaten. Zaten ısınmayacak, soğuk bir şeyi tekrar soğutamazsın. Sakın 7700 için bu tip Akasa Venom Pico Intel 1151/1155/LGA 1156 ve AMD Uyumlu 92mm PWM Fanlı İşlemci Soğutucusu (AK-CC4009EP01) - İşlemci Soğutucu - Overclock - Bilgisayar Bileşenleri soğutuculardan daha fazlasını alma, daha fazlası ile gram fark etmez ama bu ile stok soğutucu fark eder ve bu civar O.C yapılmayacağı için son nokta.

Gidip böyle bir şey alma: Akasa Venom Voodoo 2x12cm PWM Fanlı Intel / AMD Uyumlu İşlemci Soğutucu (AK-CC4008HP01) - İşlemci Soğutucu - Overclock - Bilgisayar Bileşenleri

Bu hatayı çok insan yapıyor!
@GCN Hocam gerçekten çok teşekkür ederim, aklımdaki çoğu soruyu giderdiniz. Sosyaldeki herkes keşke sizin gibi böyle kırmadan, üzmeden, karşısındakini eziklemeye çalışmadan "adam" gibi cevap verebilse.
@166307 yakın zamanda düşünmüyorum ama satacak olursam haber veririm.
@GCN işlemciyi aldım, soğutucuda şimdi geldi. Kutuyu açmadan önce üstünü okudum ve LGA775, LGA1155 ve LGA1156 yazdığını gördüm. Benim işlemcim LGA1151 diye biliyorum. Yinede kullanabilir miyim?

Son düzenleme:
Herkese merhabalar. Benim iki ayrı sistemim var.
1. sistem > İşlemci = i5 7400, Anakart = Z170P, Ekran Kartı = RX480, RAM = 16 GB DDR4, Kasa (PSU Dahil) = THERMALTAKE VERSA N23 700W +80, SSD = 250 GB Samsung 750 EVO, Monitör = AOC G2460 PF 144 Hz 1 Ms

2. sistem > İşlemci = G4560, Anakart = H110M, Ekran Kartı = GTX 1050Ti, RAM= 8 GB DDR4, Kasa = Corsair Spec 01, PSU = 600W, HDD = 1TB Seagate, Monitör = Asus VP247T

Şimdi şöyle anlatayım; ben ilk sistemden gayet memnunum fakat diğerinde özellikle işlemciye yüklenen oyunlarda (BF, PUBG) zaman zaman darboğaz oluyor. Bazen FPS drop yiyorum, kısacası memnun değilim. İşlemcinin yetersiz kalmasından dolayı ilk sistemdeki i5 7400'ü ikinci sisteme takmayı ve ilk sistem içinde yeni bir işlemci almayı düşünüyorum.

Sorularım şunlar; 1-) İşlemciyi (i5 7400) diğer sisteme takınca herhangi bir sıkıntı çıkar mı? BIOSgüncellemesi falan gerekir mi?
2-) İlk sistem için hangi işlemciyi önerirsiniz? Z anakart olduğu için K ibareli işlemci düşünüyorum, sizlerin bir tavsiyesi varsa belirtirseniz çok sevinirim.
Yapacağınız işlem çok basit. Z serisi anakarta i7 7700K işlemci almak. i5 7400 işlemciyi H serisi anakarta takmak. Elinizde 2 adet canavar gibi sistem olmuş olacak. Ayrıca bir 8 GB bellek daha takıp 16 GB yaparsanız düşük sistemi daha da iyi olur. İlerde 7700K nın yanına GTX 1080Tİ alırsanız çok uzun süre her oyunu oynarsınız.
Hocam biraz araştırdım i7 7700K işlemcilerde ısınma sorunu baya fazlaymış, çok şikayet edenler olmuş. 7700K ile 7700 arasında çok fark varmıdır?
O 7. nesilde olan sorun ve ısınma sorunu değil. Aniden anlık olarak sıcaklığın yukarı sıçraması. Saniyelik olay. Ama şuan sanırım o sorun çözüldü. Bende 7700 kullanıyorum stok fanla kullandığım dönemler de bile ani sıcaklık yükselmesi görmedim. Galiba güncellemeler le çözdüler o sıkıntıyı.

Yapacağınız işlem çok basit. Z serisi anakarta i7 7700K işlemci almak. i5 7400 işlemciyi H serisi anakarta takmak. Elinizde 2 adet canavar gibi sistem olmuş olacak. Ayrıca bir 8 GB bellek daha takıp 16 GB yaparsanız düşük sistemi daha da iyi olur. İlerde 7700K nın yanına GTX 1080Tİ alırsanız çok uzun süre her oyunu oynarsınız.

O 7. nesilde olan sorun ve ısınma sorunu değil. Aniden anlık olarak sıcaklığın yukarı sıçraması. Saniyelik olay. Ama şuan sanırım o sorun çözüldü. Bende 7700 kullanıyorum stok fanla kullandığım dönemler de bile ani sıcaklık yükselmesi görmedim. Galiba güncellemeler le çözdüler o sıkıntıyı.

Dediğiniz gibi yaptım ama i7 7700 aldım. Soğutucusunuda aldım fakat açmadan önce uyarmı diye şüphelendim açmadım. GCN önermişti "Akasa Venom Pico" aldım. Kutu üzerinde LGA775, LGA1155 ve LGA1156 yazınca önce sizlere sormak istedim. Ona göre kutusundan çıkarıp takacağım.

Dediğiniz gibi yaptım ama i7 7700 aldım. Soğutucusunuda aldım fakat açmadan önce uyarmı diye şüphelendim açmadım. GCN önermişti "Akasa Venom Pico" aldım. Kutu üzerinde LGA775, LGA1155 ve LGA1156 yazınca önce sizlere sormak istedim. Ona göre kutusundan çıkarıp takacağım.
Keşke K serisi alsaydınız ama yinede hayırlısı olsun. Bu arada bildiğim kadarıyla uyumlu o soğutucu 1151 soket için. AM4 için bile aparatını çıkardılar o soğutucunun.

Bilmiyordum, o zaman teşekkür ediyorum ve takmak için bilgisayarı kapatıyorum, birazdan görüşmek üzere :)
Soğutucuyu taktım ama stok soğutucu ile pek bir fark hissedemedim açıkçası, hatta sistem boştayken normalden daha sıcak görünüyor.
Arkadaşlar bir sıkıntı var ama anlamadım bir türlü. İki sistemde değişiklik sonrası tutarsızlık göstermeye başladı. Sıcaklık değerlerine hiç anlam verememiyorum zaten.

Dosya Ekleri

• sıcaklık.jpg
    sıcaklık.jpg
    67,1 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı