G4600 ve GTX 1050 Ti Düşük GPU Kullanımı

İsmail Çetin

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Matematik Öğretmeni
Merhaba;
İnternette araştırdığım kadarıyla işlemcinin ekran kartına çok hafif yetmediğini fakat oyunun akışını da ciddi olarak engellemediğini gördüm.
Görselde de göreceğiniz üzere GPU %30'u geçemiyor. Sıcak çatışma anında da CPU %100 oluyor.
Sizce de anormal değil mi bu değerler? Sistemi Teknobiyotik'ten hazır olarak aldım. Windows 10 kurdum ve güncellemelerini yaptım. Ayrıca ekran kartının da güncellemesini yaptım.
Onun haricinde bir işlem yapmadım.
Görünen değerleri iyileştirmem mümkün mü? RAM arttırmak ciddi bir fark yaratır mı?
Yardımcı olursanız sevinirim.
fps.jpg

Dostum sana kısaca taktik vereyim. Ekran çözünürlüğü ne kadar artarsa GPU'ya o kadar yük biner ekran çözünürlüğü ne kadar azalırsa CPU'ya o kadar yük biner Battlefield 4 ile testlerini atabilir misin? Yüksek çözünürlükte bir incelemek isterim. Birde sıcaklık değerlerin lazım bana eski bir müşterim böyle bir kart getirmişti. Ondada saçma sapan bir hata ile karşılaşmıştık ekran kartının macunun olması gereken yerde şeffaf bant benzeri bir şey unutulmuştu.

1080p ekranın yok sanırım. Sıkıntı orada baş gösteriyor, CPU'daki yükü azaltıp GPU'daki yükü arttır isen sorunun düzelecektir ama keşke zamanında sana bunu forumda söyleyenler olsaydı. İşlemcini bu saatten sonra değiştirecek olur isen 4 cores, 4 thread yani İ5 seviyesinde almanı tavsiye ederim. Orta segmentde darboğaz ile hiç karşılaştırmadı beni İ5 işlemciler ufak tefek FPS drop oluyor fakat güzel bir şekilde idare ediyor. Hiç yaşanmaması optimizasyonu bile kötü oyunlarda drop, kasmalar istemiyor ise zaten i7 --60 --70 + ekran kartı ve işlemcilere yönelmen gerekir.

1. si monitörüm 1920x1080 çözünürlükte tabi ki. Zaten piyasada 1080p altında çok monitör kalmadı.
2. si işlemcinin düşük olmasını gayet anlıyorum. Bütçem el verdiği zaman tabi ki i5 seviyesinde işlemci alacağım.
Benim asıl sorum, mevcut işlemcimin yerine işlemci tavsiyesi değil. Tekrar söylüyorum, internette bütün testlerde işlemci ve ekran kartı dengede gidiyorken benim bilgisayarımda bu kadar fark olmasının sebebi nedir?
Sorum buydu.
Neyse işlemcimi değiştirene kadar çok bulaşmayacağım o gibi oyunlara.
Cevaplar için teşekkürler.

1. si monitörüm 1920x1080 çözünürlükte tabi ki. Zaten piyasada 1080p altında çok monitör kalmadı.
2. si işlemcinin düşük olmasını gayet anlıyorum. Bütçem el verdiği zaman tabi ki i5 seviyesinde işlemci alacağım.
Benim asıl sorum, mevcut işlemcimin yerine işlemci tavsiyesi değil. Tekrar söylüyorum, internette bütün testlerde işlemci ve ekran kartı dengede gidiyorken benim bilgisayarımda bu kadar fark olmasının sebebi nedir?
Sorum buydu.
Neyse işlemcimi değiştirene kadar çok bulaşmayacağım o gibi oyunlara.
Cevaplar için teşekkürler.
İsmail Çetin merhaba bendede g4600 gtx 1050 ti sistem var bende de ani fps düşüşleri oluyor sen sonununu çözebildinmi?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı