GA-790XTA-UD4 Anakarta RAM Tavsiyesi

Wacom

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar,

Technopat sosyale ilk kez mesaj atıyorum. Lakin Youtube kanalındaki Recep ve Ali beyi severek takip ediyorum. Özellikle "kafa ayarı" programı bir harika...

Soruma geçersek,

2010 yılında aldığım masa üstü bilgisayarımı hala kullanıyorum ve harddiski ile ramleri yenilemek istiyorum. Lakin yeni alacağım ramler anakartı desteklemez diye korkuyorum. Anakartımın modeli GA-790XTA-UD4
Nette kartın desteklediği ramlerin bir listesini buldum.

Ram listesinin linki
[download.gigabyte.eu]

Amacım kartın üzerine 4x4 ram takmak. (anakarıntın üzerinde halihazırda 2x3 ram bulunmakta.) Listede 4 gb desteklenen ramler var fakat anakartın 2 slotunun desteklediğini söylüyor. Benim sorunumda burada başlıyor. Bu 2 slotun 4 gb mı yoksa MHZ hızını mı destekliyor anlayamadım. Şimdi ben gidip CORSAIR 4GB Value DDR3 1333MHz CL9 ramlerden 4 adet alsam hepsini sorunsuz çalıştırır mı çözümleyemedim =(

2. almak istediğim ürün ise; Kingston 240GB HyperX 3K Serisi Sata 3.0 Cache SSD

Bu konuda birinin yardımcı olmasını arzu ediyorum. Çevremde donanım konusunda yeterli bilgisi olan malesef yok =/ Şimdiden çok teşekkür ederim...

Ben illustratörüm, çalıştığım imajlar 300 dpi ve 2 metre büyüklüğünde olabiliyorlar. illustrasyonları oluştururken 2-3 programı aynı anda kullanmam gerekebiliyor. (bu programların hepsinde bir proje açık halde) Evet şu an kullandığım bilgisayar bu iş için oldukça komik fakat malesef mecburum. İşlemcim AMD Phenom II X4 Black Edition 965

4x4 takabilirsin. Gigabyte sitesinde, "4 x 1.5V DDR3 DIMM yuva ile 16GB'a kadar bellek desteği" olduğu yazıyor. Alırken MHz ve CL değerlerinin tutmasına dikkat edin.

Cevap için çok teşekkür ederim.

@YKTYN
Aida 64 adlı bir program sayesinde bellek zamanlarının screen shot'ını aldım. ilk ramin CL değeri 9 fakat diğerlerinin farklı. Bu diğer belleklerinin CL değerinin fiziksel olarak farklı olduğunu mu gösterir? Yoksa performasla alakalı bir durumdan dolayı değerleri kendi mi düşürüyor? Yani ben 4 adet 1333mhz CL9 ramler alsam bir sıkıntı olmaz di mi?
ge8lq1m.jpg

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı