Galakuro 3070 Ti ekstra fan takmak

AsakaXenshi

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Cpu: AMD Ryzen 5 5600X / Gpu: SAPPHIRE Nitro Plus 6700 XT / Ram: CORSAIR Vengeance RGB Pro 16 GB CL16 3600Mhz / MotherBoard: GIGABYTE UD X570 / Psu: SHARKOON ShpV2 650w
Konunun başlığında belirttiğim gibi benim de ekran kartımda böyle bir yer mevcut boş bende fan takmak istiyorum aklıma geldi bu fandan nasıl bulabilirim harici olarak? Yahut buna benzer farklı marka model var mıdır?

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    98,2 KB · Görüntüleme: 63
Son düzenleyen: Moderatör:
Açıkçası çok mantıklı değil.

Çünkü işlemciden epey uzak bir noktadaki bloğu soğutmanın, ekran kartı soğutmasına aman aman bir fayda sağlamayacağını düşünüyorum. Çekirdeğin 80 derece olduğunu ve üzerinde bloğun da 60 derece olduğunu varsayalım, çekirdek noktasından uzaklaşıldıkça ısının iletimi düştüğü için bloğun merkezi yüksek sıcaklıklara sahipken, uç noktaları daha az ısınacaktır.

Her ne kadar yeni nesil soğutma bloklarında ısı boruları kullanılarak ısı iletimi iyileştirilmeye çalışılsa da, arka tarafa takacağanız fan, uğraştığınız kadar etkilemeyecektir. Hatta kasa içerisinde ters hava akımı yaratıp, soğutmanın verimini düşürme ihtimali dahi var.

Bunlar biraz ince hesaplamalar gerektiren durumlar. Fanı monte etmeniz için gereken altyapının olduğunu da zannetmiyorum. Eğer ekran kartınızın sıcaklığından şikayetçiyseniz, genel temizlik, macun yenileme gibi işlemlere yönelin.

Hala genel sıcaklık sorununuz varsa kasa içerisindeki hava akımını iyileştirmek için, kasanın fanlarını temizleyin, arttırın veya daha yüksek hava akımına sahip bir kasaya geçin.

Açıkçası çok mantıklı değil.

Çünkü işlemciden epey uzak bir noktadaki bloğu soğutmanın, ekran kartı soğutmasına aman aman bir fayda sağlamayacağını düşünüyorum. Çekirdeğin 80 derece olduğunu ve üzerinde bloğun da 60 derece olduğunu varsayalım, çekirdek noktasından uzaklaşıldıkça ısının iletimi düştüğü için bloğun merkezi yüksek sıcaklıklara sahipken, uç noktaları daha az ısınacaktır.

Her ne kadar yeni nesil soğutma bloklarında ısı boruları kullanılarak ısı iletimi iyileştirilmeye çalışılsa da, arka tarafa takacağanız fan, uğraştığınız kadar etkilemeyecektir. Hatta kasa içerisinde ters hava akımı yaratıp, soğutmanın verimini düşürme ihtimali dahi var.

Bunlar biraz ince hesaplamalar gerektiren durumlar. Fanı monte etmeniz için gereken altyapının olduğunu da zannetmiyorum. Eğer ekran kartınızın sıcaklığından şikayetçiyseniz, genel temizlik, macun yenileme gibi işlemlere yönelin.

Hala genel sıcaklık sorununuz varsa kasa içerisindeki hava akımını iyileştirmek için, kasanın fanlarını temizleyin, arttırın veya daha yüksek hava akımına sahip bir kasaya geçin.
Yorumunuz için teşekkür ederim. Aslında bakarsanız benim hiçbir şikayetim yok ekran kartımı yeni aldım zaten. Kasam çok ferah ve akışkan bir havaya sahip. Tamamen macera benimkisi çok hoşuma gitti görünümü dedim bende 8cm rgb fan koysam nasıl durur falan çok etki eder mi diye? Ekstra olarak bir forumda gördüm adam rog strix modeline 3000 serisi kartın tam ortasına 2 tane 12cm fan takmış üstüne vidalamış garip bir şekilde ondan sordum.

Bu açıklık artık neredeyse bütün ekran kartlarında var. Bu açıklıkların olması ekran kartına ekstra fan takılabileceği anlamına gelmiyor ama takmanın yolları var. Fotoğraftaki modele özel bir fana benziyor. Sonradan satın alınabilse de modele özel olduğu için her ekran kartına olmaz. Dediğin gibi 80mm fan alıp plastik kelepçe ile tutturabilirsin. Sıcaklığa etkisi belki birkaç derece olabilir.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Aslında bakarsanız benim hiçbir şikayetim yok ekran kartımı yeni aldım zaten. Kasam çok ferah ve akışkan bir havaya sahip. Tamamen macera benimkisi çok hoşuma gitti görünümü dedim bende 8cm RGB fan koysam nasıl durur falan çok etki eder mi diye? Ekstra olarak bir forumda gördüm adam ROG STRIX modeline 3000 serisi kartın tam ortasına 2 tane 12cm fan takmış üstüne vidalamış garip bir şekilde ondan sordum.

O adam ne yapıyorsa tersini yapmanızda fayda var.

Eğer fantezi arıyorsanız ekran kartınızı dikey takabileceğiniz, daha geniş bir kasaya geçebilirsiniz.

Ya da ekran kartınız için RGB ışıklı bir GPU holder satın alabilirsiniz.

Yapılacak çok fazla şey var. Fiyat/Fayda oranına bakmak lazım.

Bu açıklık artık neredeyse bütün ekran kartlarında var. Bu açıklıkların olması ekran kartına ekstra fan takılabileceği anlamına gelmiyor ama takmanın yolları var. Fotoğraftaki modele özel bir fana benziyor. Sonradan satın alınabilse de modele özel olduğu için her ekran kartına olmaz. Dediğin gibi 80mm fan alıp plastik kelepçe ile tutturabilirsin. Sıcaklığa etkisi belki birkaç derece olabilir.
Fotoğraftaki özel evet yanında veriyor. Adamın birisi Fans on GPU Backplate? şöyle bir şey yapmış ilginç.

O adam ne yapıyorsa tersini yapmanızda fayda var.

Eğer fantezi arıyorsanız ekran kartınızı dikey takabileceğiniz, daha geniş bir kasaya geçebilirsiniz.

Ya da ekran kartınız için RGB ışıklı bir GPU holder satın alabilirsiniz.

Yapılacak çok fazla şey var. Fiyat/Fayda oranına bakmak lazım.
Şuan kullandığım kasam cooler master h500 memnunum içi de geniş ve rahat. Sanırım dediğiniz gibi ekran kartı tutucu almak daha mantıklı. Lakin internette aorus görünümlü satıyorlar kart aynı model olmadığı için saçma geldi biraz.

Kasanın egzoz fanının önünde dikey bir hava akımı oluşturduğu için, dışarı hava çıkışlarından birini blokluyor. Dolayısıyla içerideki termal verimliliği düşürüyor.

Backplate'ler ısınabiliyor ekran kartlarında. Fakat bunun sebebi ekran kartlarının kritik bölümlerine direk temas ettikleri için değil, ısınan havanın fizik kuralları gereği yukarı yönelmesinden kaynaklı.

Bunu kaynayan bir tencere üzerine elinizi uzatmak gibi düşünebilirsiniz. Tencerenin üzerinde buz gezdirseniz de tencereye termal bir etki sağlamayacaktır. Çünkü doğrudan teması yok.

Geri
Yukarı