Galakuro 3070 Ti ekstra fan takmak

AsakaXenshi

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Cpu: AMD Ryzen 5 5600X / Gpu: SAPPHIRE Nitro Plus 6700 XT / Ram: CORSAIR Vengeance RGB Pro 16 GB CL16 3600Mhz / MotherBoard: GIGABYTE UD X570 / Psu: SHARKOON ShpV2 650w
Konunun başlığında belirttiğim gibi benim de ekran kartımda böyle bir yer mevcut boş bende fan takmak istiyorum aklıma geldi bu fandan nasıl bulabilirim harici olarak? Yahut buna benzer farklı marka model var mıdır?

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    98,2 KB · Görüntüleme: 63
Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanın egzoz fanının önünde dikey bir hava akımı oluşturduğu için, dışarı hava çıkışlarından birini blokluyor. Dolayısıyla içerideki termal verimliliği düşürüyor.

Backplate'ler ısınabiliyor ekran kartlarında. Fakat bunun sebebi ekran kartlarının kritik bölümlerine direk temas ettikleri için değil, ısınan havanın fizik kuralları gereği yukarı yönelmesinden kaynaklı.

Bunu kaynayan bir tencere üzerine elinizi uzatmak gibi düşünebilirsiniz. Tencerenin üzerinde buz gezdirseniz de tencereye termal bir etki sağlamayacaktır. Çünkü doğrudan teması yok.
Resimdeki figürlerin yerine 2 tane fan koysam bir yararı olur mu peki kasaya?
276954608_449468026965307_8239059087018954953_n.jpg

Resimdeki figürlerin yerine 2 tane fan koysam bir yararı olur mu peki kasaya?Eki Görüntüle 1340149

Olmaz, çünkü aşağıda temiz hava çekeceği bir alan yok. Eğer alt kısımda Power alanı ve disklerin alanı olmasaydı, kasanın en alt noktası orası olsaydı, hava tahliyesi için kullanılabilirdi.

Fanların kimi zaman hava akımı, kimi zaman hava basıncı sağlamak için kullanılır. Ekran kartınızdaki fanlar genellikle yüksek statik basınca sahip tasarımlarla üretilirler. Bu hava akımından ziyade havayı basmak amacıyla üretilir.

Sizin ekran kartınızın bulunduğu bölgede daha fazla statik basınca ihtiyaç yok, takacağınız fanlar hava akımı da sağlamayacağı için tamamen mantıksız olur.

Yerinizde olsam kasa içi kablolamayı düzeltmekle başlarım işe.😄

Olmaz, çünkü aşağıda temiz hava çekeceği bir alan yok. Eğer alt kısımda Power alanı ve disklerin alanı olmasaydı, kasanın en alt noktası orası olsaydı, hava tahliyesi için kullanılabilirdi.

Fanların kimi zaman hava akımı, kimi zaman hava basıncı sağlamak için kullanılır. Ekran kartınızdaki fanlar genellikle yüksek statik basınca sahip tasarımlarla üretilirler. Bu hava akımından ziyade havayı basmak amacıyla üretilir.

Sizin ekran kartınızın bulunduğu bölgede daha fazla statik basınca ihtiyaç yok, takacağınız fanlar hava akımı da sağlamayacağı için tamamen mantıksız olur.

Yerinizde olsam kasa içi kablolamayı düzeltmekle başlarım işe.😄
Kasamda o görmüş olduğunuz gpu güç kablosundan başka kablo görüntüsü yok ama rahatsız edici şekilde 😀 Yine de sizin için şöyle fotoğraf bırakayım daha farklı öneriniz varsa dinlemek isterim. Arka fandaki kabloları atabileceğim bir yer yok gibi gördüm ama bilemedim daha ne yapabilirim diye. Aslına bakarsanız bende düşünüyorum daha nasıl gizleyebilirim diye.
277113595_1320285688452242_463828490260202506_n.jpg

Geri
Yukarı