Galax GTX 1650 Super EX incelemesi

Öncelikle selamlar. 7 aydır Galax GTX 1650 Super EX kullanıyorum. Aslında aldıktan 1 ay sonra inceleme yapmayı düşünüyordum ancak sistemim daha tam olarak hazır değildi. Hem SSD yoktu hem de tek kanal 8 GB RAM vardı. O yüzden sistemi tamamen toparlayınca inceleme yapmak istedim.

Test Ettiğim Sistem
İşlemci: Ryzen 5 1600 AF (stok soğutucu ve frekanslar)
Anakart: Gigabyte A320M S2H
RAM: XPG D30 8*2 3000 MHz
Ekran Kartı: Galax GTX 1650 Super EX (461.09 sürüm driver kurulu)
Kasa: Corsair Spec-Delta RGB (2 intake, 2 egzoz fan)
Güç kaynağı: Corsair VS550 Gri Etiket
SSD: Western Digital Blue 500 GB SATA
İşletim Sistemi: Windows 10 20H2

Kutu İçeriği
Kutu içeriği hakkında söylenecek fazla bir şey yok. Kartın kendisi, nasıl takılacağı hakkında kılavuz ve molex to 6 pin PCIe dönüştürücü kablosu çıkıyor. 1 tane Galax çıkartması olsa hoş olurdu.

Ekran Kartının Görselleri
Kart 2 adet 80mm'lik fan ile soğutuluyor.

20210116_154843.jpg

Görselde de görüldüğü gibi bir tane ısı borusu bulunuyor ve herhangi bir arka plaka yok.

20210116_154917.jpg

KFA2_GTX1650S_EX-8.jpg

Arka kısımda 1 Display Port, 1 HDMI ve 1 tane de DVI-D çıkışı var.

20210116_154820.jpg

Görünüm ve kozmetik olarak tek eksisi arka plaka bulunmaması. Ayrıca ben tasarımını pek sevmedim, bu da kişiden kişiye değişir. Onun dışında 80mm fan ve küçük boyutları ile SilverStone SG13 serisi, Sharkoon C10 gibi ITX kasalar için uygun.

GPU-Z Ekran Görüntüsü
Screenshot_1.png

Xtreme Tuner Plus
Galax'ın, MSI Afterburner benzeri hız aşırtma yapmak ve aydınlatmayı kontrol etmek için yaptığı program. Arayüzünü sevmedim açıkçası. Bu modelde de herhangi bir aydınlatma olmadığı için Xtreme Tuner Plus kullanmıyorum. Yine de indirmek isterseniz:

1 Click OC
Xtreme Tuner Plus programı üzerinden, 1 Click OC bölümünden kartın 1530 MHz olan çekirdek hızını 1755'e çıkartabiliyorsunuz. Ancak bu programı hiç kurmazsanız kart kendi kendine 1830 ile 1920 MHz arasında çalışıyor. Sorun bende mi programda mı emin değilim ancak çok stabil çalıştığını söyleyemem.

MSI Afterburner Fan Profili
Gigabyte WINDFORCE tek fanlı ve Galax EX modelleri hariç diğer modellerde böyle bir durum var mı bilmiyorum ancak fan profili %40'ın altına düşürülmüyor. Gigabyte modelinde ise minimum %59 olarak ayarlanabiliyor.

fan eğrisi.png

Boştaki ve Yük Altındaki Sıcaklıklar
Boşta ortalama 28 derecelerde, en düşük de 27 derece gördüm.

Boşta:

boşta.png

Yük altında:

furmark_000000.jpg

Oyun testlerine geçmeden önce belirteyim, ekran kartı fanı %40'ın altına düşürülmüyor. Ancak bu hızlarda kart oldukça sessiz %45-47 sonrasında ses miktarı fark edilir seviyeye geliyor. %55 üstünde ise rahatsız edici seviyelere ulaşıyor, en azından beni rahatsız ediyor. Oyun testlerinde de görebileceğiniz gibi %40'ın üzerine çıktığı oyun sayısı oldukça az.

Kasa fanları ortalama 600-700 RPM arasında çalışıyor.

Oyun Testleri

Forza Horizon 4

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Preset ayarı Ultra olarak ayarlayıp test ettim. Çözünürlük ise 1600*900.

Ortalama: 105 FPS
Minimum: 90 FPS
Maksimum: 130 FPS

Test sırasında ekran kartı sıcaklığı maksimum 64 dereceye ulaştı. Fan hızı artmadı, %40 olarak kaldı.

%1 ve %0.1 FPS değerlerini gösteremiyorum çünkü oyunu başlatınca Afterburner ve RTTS çalışmıyor.

Rainbow Six Siege
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ultra ayarlar, 1600*900 çözünürlük, işleme ölçeği ve keskinlik 100.

Ortalama: 167 FPS
Minimum: 132 FPS
Maksimum: 211 FPS
%1: 79FPS
%0.1: 30 FPS

Test sırasında ekran kartı sıcaklığı maksimum 59 dereceye ulaştı. Fan hızı artmadı, %40 olarak kaldı.

World of Tanks enCore
İlk önce Ultra ayarlarda, Ray Tracing kapalı ve 1600*900 çözünürlükte yaptım testi. 23.814 skor elde ettim.

Ultra RT Off Score.png

Ortalama: 132 FPS
Minimum: 87 FPS
Maksimum: 233 FPS
%1: 89 FPS
%0.1: 80 FPS

Test sırasında maksimum sıcaklık 62 dereceye ulaştı. Fan hızı artmadı, yine %40 olarak kaldı.

Daha sonra aynı grafik ayarlarında ancak bu kez Ray Tracing açık bir şekilde test ettim. Test sonu aldığım skor 16.172 oldu.

Ultra RT On Score.png

Ortalama: 88 FPS
Minimum: 58 FPS
Maksimum: 86 FPS
%1: 58 FPS
%0.1: 54 FPS

Test sırasında maksimum sıcaklık 65 dereceye ulaştı. Fan hızı artmadı, yine %40 olarak kaldı.

Call of Duty Warzone

Çok iyi bir test olmadı çünkü anlamsız bir şekilde packet loss sorunu yaşıyordum. Bunun FPS değerlerine bir etkisi olur mu bilemiyorum ancak yine de ekledim.

Ultra ayarlarda, 1600*900 çözünürlükte test ettim.

Ortalama: 75 FPS
Minimum: 65 FPS
Maksimum: 86 FPS
%1: 54 FPS
%0.1: 33 FPS

Test sırasında ekran kartı maksimum 65 dereceye ulaştı. Diğer testlerde olduğu gibi fan hızı artmadı, %40 olarak kaldı.

Son Yorumlarım
Ekran kartından gayet memnunum. Sıcaklık değerleri ve gürültü seviyesi oldukça iyi. Herhangi bir aydınlatması yok, sade bir model.

Bana bu ekran kartını öneren @HABAR, @kino ve @Motionless IN White'a teşekkür ediyorum.

Okuduğunuz için teşekkürler, umarım yararlı bir inceleme olmuştur. Sorularınız varsa sorabilirsiniz, elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

Harika bir inceleme olmuş kafamdaki tüm sorular gitti.

Bende INNO3D GTX 1650 kullanıyorum. 1650 Super geçmeyi düşünüyorum. İnceleme benim için faydalı oldu teşekkürler, eğer alırsam bu modeli alacağım :).

İnceleme çok iyi olmuş teşekkürler :). Ama bir sorum var , GTX 1650’de nasıl ray tracing açtınız? Benim bilgisayarımda da 1650 var ama ray tracing açılmıyor diye biliyordum. Bu yoksa sizin kullandığınız modele özel mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı